Rośliny odstraszające koty. Jakich zapachów nie lubią koty?

2021-04-19 6:31

Rośliny odstraszające koty warto posadzić w ogrodzie, jeżeli chcemy aby omijały go z daleka i nie wyrządziły tam dużych szkód. Po jakie aromatyczne rośliny sięgnąć? Jakich zapachów nie lubią koty?

Rośliny odstraszające koty
Autor: GettyImages Koty w ogrodzie mogą wyrządzić sporo szkód, dlatego wymagają większej kontroli niż w domu

Koty domowe należą do ścisłego grona naszych ulubieńców. Trudno się temu dziwić, gdyż są piękne, urocze i przyjazne. Mają też jednak naturę indywidualistów i bywają ciekawskie, dlatego czasami potrafią sprawiać problemy. Bardzo lubią badać i sprawdzać najbliższe otoczenie.

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

Koty w mieszkaniu i w ogrodzie

W mieszkaniu koty ograniczają się głównie do obwąchiwania mebli, zaglądania w zakamarki i przesiadywania na parapecie, jeśli jednak mają dostęp do ogrodu, stają się dużo bardziej aktywne.

Koty nieustannie sprawdzają i oznaczają swój teren, broniąc go przed potencjalnymi konkurentami. Przy tej okazji nierzadko pokrywają intensywnie pachnącym moczem ogrodową huśtawkę lub ławkę, znajdującą się w ich rewirze. Aby załatwić swoje potrzeby poszukują piasku lub przesuszonej ziemi, co często kończy się zabrudzeniem dziecięcej piaskownicy lub rozgrzebaniem świeżo założonej rabaty.

W ogrodzie daje też o sobie znać dzika strona natury kotów, skłaniając je do polowania na drobne zwierzęta i ptaki. Koty lubią też drapać, przy okazji niszcząc drewniane meble lub pnie drzew. Wszystko to sprawia, że w ogrodzie koty mogą wyrządzić sporo szkód, dlatego wymagają większej kontroli niż w domu. 

Co robić, by odstraszyć koty?

W celu zapanowania nad ich niepożądanymi zachowaniami, możemy zamontować w ogrodzie odstraszacze (np. ultradźwiękowe) i przypiąć do ich obróżki mały dzwoneczek, ostrzegający ptaki przed zbliżającym się drapieżnikiem, ale możemy też sięgnąć po aromatyczne rośliny.

Rośliny odstraszające koty
Autor: GettyImages Możemy przypiąć do obróżki kota mały dzwoneczek, ostrzegający ptaki przed zbliżającym się drapieżnikiem

Rośliny odstraszające koty

Koty mają dokonały węch, a do tego indywidualne upodobania i preferencje, dlatego jedne zapachy bardzo lubią (przypominający koci feromon aromat kocimiętki, ale też woń aktinidii pstrolistnej czy zapach zawierającego walerianę kozłka lekarskiego), innych natomiast nie znoszą. Z tego względu miejsca, do których nie powinny się zbliżać, dobrze jest obsadzić roślinami o zapachu odstraszającym koty. A należą do nich:

  • cebula, szczypiorek, czosnek

Należy do nich między innymi cebula, szczypiorek i czosnek, które możemy posadzić na obrzeżu chętnie odwiedzanej przez zwierzęta grządki (np. w warzywniku).

  • lawenda

Kolejna roślina, której zapachu koty nie lubią to lawenda. Ta aromatyczna, pięknie kwitnąca krzewinka doskonale sprawdzi się jako obrzeże miejsca wypoczynku lub obwódka rabaty z ulubionymi roślinami. Można z niej też tworzyć niskie żywopłoty, których koty nie będą chciały forsować. Lawendę można także posadzić w doniczce i umieścić na tarasie w miejscu, które chcemy zabezpieczyć przed kotami.

  • ruta zwyczajna

Podobną rolę jak lawenda, pełni też ruta zwyczajna, wydzielająca silne olejki zapachowe, skutecznie odstraszające koty. Ruta nie jest wprawdzie tak efektowna i dekoracyjna jak lawenda, ale do ochrony ogródka warzywnego przed kotami będzie odpowiednia. Należy tylko uważać podczas wykonywania w jej pobliżu prac ogrodniczych, gdyż po kontakcie z nieosłoniętą skórą, roślina może powodować podrażnienia.

  • coleus canina

Ciekawą rośliną trzymającą koty na dystans jest także coleus canina (Plectranthus caninus). Ta niewielka, mało jeszcze u nas popularna, egzotyczna bylina wydziela zapach, którego koty nie znoszą, choć dla ludzi nie jest on zbyt wyczuwalny. Roślina ładnie się rozrasta i nie jest wymagająca, dlatego z pewnością przyda się w ogrodzie, w którym mieszkają koty.

Za rośliny odstraszające koty uznaje się też bodziszki korzeniaste, kocanki włoskie, pysznogłówki, pelargonie pachnące i rozmaryn

Do zapachów których koty nie lubią, należy również cytryna, papryka oraz cynamon

Rośliny odstraszające koty
Autor: GettyImages Za roślinę odstraszającą koty uznaje się rozmaryn

Odstraszacze kotów, które samodzielnie przygotujesz w domu

Zapachowe odstraszacze mogą sprawdzić się w mieszkaniu, dlatego jeśli chcemy zniechęcić kota do zaglądania w niektóre miejsca, spryskajmy odstraszaczem parapet, meble lub drzwi od szafy (wybierajmy środki ekologiczne) lub umieśćmy w ich pobliżu samodzielnie wykonany odstraszacz.

Do szklanego słoika wlewamy wodę i dodajemy do niej kilka kropli olejku zapachowego, nie lubianego przez koty np. cynamonowego, lawendowego, cytrynowego, geraniowego, eukaliptusowego itp. Następnie słoik zakręcamy pokrywką z wykonanymi w niej otworami, przez które zapach będzie się ulatniał. Pojemnik z zapachowymi olejkami najlepiej ustawić w ciepłych miejscach jak np. nasłoneczniony parapet lub grzejnik, gdyż podgrzane olejki ulatniają się bardziej intensywnie.

Przeczytaj też:

Trujące kwiaty doniczkowe: jakie rośliny są niebezpieczne? >>

Gotowe odstraszacze kotów w sprayu

Trudno byłoby jednak codziennie rozkładać plasterki cytryny w ogrodzie lub wysypywać grządki cynamonem, dlatego wymyślono gotowe, zapachowe odstraszacze kotów w sprayu (repelenty). Niestety, na zewnątrz takie preparaty słabo się sprawdzają, gdyż są bardzo nietrwałe. Po kilku lub kilkunastu godzinach ich zapach się ulatnia lub zmywa go pierwszy deszcz, dlatego przedmioty, płotki lub ścieżki między rabatami trzeba nimi spryskiwać właściwie codziennie. Niektóre z tych środków mają też w składzie substancje chemiczne, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt lub roślin, wiec lepiej z nich całkiem zrezygnować.

ważne

Te produkty mogą być szkodliwe dla kota

Podczas kontrolowania uciążliwych zachowań naszych podopiecznych, musimy być jednak ostrożni, bo czasami możemy nieumyślnie wyrządzić im krzywdę. Przykładem może być cebula lub papryka, które wprawdzie działają na koty odstraszająco, ale mogą też poważnie podrażnić ich przewód pokarmowy lub oczy, jeśli zwierzęta mimo wszystko zdecydują się ich spróbować.