Rośliny doniczkowe pochłaniające wilgoć. Jakie kwiaty doniczkowe najbardziej osuszają powietrze w domu?
Jednym ze sposobów radzenia sobie z wilgocią w domu może być uprawa roślin doniczkowych pochłaniających wilgoć z powietrza. Wprawdzie rośliny nie osuszą nam wnętrza tak skutecznie jak urządzenia elektryczne, ale z pewnością poprawią jego jakość i zmniejszą wilgotność. Jakie kwiaty doniczkowe najbardziej osuszają powietrze w domu? Poznaj Rośliny doniczkowe pochłaniające wilgoć
Autor: GettyImages
Te rośliny pomogą pozbyć się wilgoci z domu
Spis treści
- Jak wilgoć w domu wpływa na nasze samopoczucie?
- Jak sobie poradzić z utrzymaniem wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie?
- Epifity pomagają osuszyć powietrze w domu
- Gatunki pochodzące z lasów tropikalnych pobierają wilgoć z powietrza
- Rezydenci wilgotnych lasów lubią wilgotne powietrze
- Jak zadbać o rośliny pochłaniające wilgoć, gdy w domu jest za sucho?
Jak wilgoć w domu wpływa na nasze samopoczucie?
Odpowiednia wilgotność powietrza w mieszkaniu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jej optymalny poziom mieści się w granicach 40-60%, dlatego wszelkie odchylenia od normy źle na nas wpływają.
- Kiedy w pomieszczeniu jest zbyt wilgotno, czujemy się zmęczeni, jesteśmy bardziej podatni na infekcje i silniej odczuwamy chłód, możemy też zaobserwować na różnych powierzchniach rozwijające się grzyby i pleśnie, a na szybach skraplającą się wodę.
- Z kolei jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho, trudniej nam się oddycha, cierpimy na chrypkę, przesusza się nam skóra, źle śpimy i jesteśmy bardziej podatni na alergie.
Wilgotność powietrza łatwo zmierzymy za pomocą dostępnych w sprzedaży urządzeń jak np. higrometry, czujniki temperatury i wilgotności czy stacje pogodowe. Rzadko jednak możemy cieszyć się optymalnymi parametrami powietrza, gdyż zimą, kiedy kaloryfery pracują pełną parą, powietrze szybko staje się zbyt suche, natomiast w sezonie wiosenno-letnim, szczególnie podczas wilgotnej pogody, robi się nadmiernie wilgotne.
Jak zadbać o dobrą jakość powietrza w domu? Jaki system wentylacyjny wybrać?
Jak sobie poradzić z utrzymaniem wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie?
Sposobów jest wiele, jednak łatwiej jest zapanować nad przesuszonym powietrzem (np. stosując elektryczne nawilżacze), niż nad zbyt wilgotnym. Jednym ze sposobów radzenia sobie z nadmierną wilgocią w domu może być uprawa roślin doniczkowych pochłaniających wilgoć z powietrza. Wprawdzie rośliny nie osuszą nam wnętrza tak skutecznie jak urządzenia elektryczne, ale z pewnością poprawią jego jakość i zmniejszą wilgotność.
Epifity pomagają osuszyć powietrze w domu
Do grona roślin pomagających osuszyć powietrze zaliczają się głównie te gatunki, które w naturze rosną w miejscach z wysoką wilgotnością powietrza jak np. lasy deszczowe, poszycie leśne czy okolice zbiorników wodnych. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tej roli epifity, dla których pobieranie wody z atmosfery jest jednym z podstawowych sposobów jej zdobywania, dlatego to właśnie nimi powinniśmy zainteresować się w pierwszej kolejności.
- Tillandsia
Jedną z ciekawszych propozycji jest oplątwa (Tillandsia), która właściwie niczego od nas nie oczekuje, poza… wilgotnym powietrzem, bo właśnie w ten sposób zaopatruje się w całą wodę jakiej potrzebuje. Rośnie bez ziemi i bez doniczki, przymocowana do pieńka, kamienia lub dedykowanego dla niej naczynia.
Istnieje mnóstwo gatunków tych ciekawych roślin, ale jeśli chcemy wykorzystać je w mieszkaniu jako osuszacze, wybierzmy te o cieńszych liściach (np. oplątwa brodaczkowata), gdyż w naturze występują na wilgotnych obszarach i pobierają z powietrza więcej wody od gatunków półpustynnych. Musimy jednak pamiętać, że kiedy wilgotność w pomieszczeniu zacznie spadać, rośliny trzeba będzie nawilżać np. za pomocą nawilżacza powietrza lub zraszacza. Każdy gatunek oplątwy ma też swoje indywidualne wymagania, które należy poznać przez rozpoczęciem uprawy.
- Storczyki
Poza oplątwami godnymi polecenia roślinami pochłaniającymi wilgoć z powietrza są też storczyki epifityczne, które w naturze rosną na pniach i konarach drzew. Wodę z powietrza wychwytują ich korzenie powietrzne.
Do storczyków epifitycznych należą różne gatunki, które mogą mieć odmienne wymagania odnośnie stanowiska i temperatury. Najczęściej w domach spotykane są następujące storczyki epifityczne:
Autor: GettyImages
Storczyk Phalaenopsis
Gatunki pochodzące z lasów tropikalnych pobierają wilgoć z powietrza
Kolejna grupa roślin preferujących wilgotne powietrze i chętnie pobierających wodę z atmosfery to gatunki pochodzące z wilgotnych lasów tropikalnych.
- Skrzydłokwiat
Jednym z najpopularniejszych jest skrzydłokwiat, który bardzo lubi wilgotne powietrze. Swoimi dużymi liśćmi pobiera wodę z atmosfery, dlatego może pomóc nam pozbyć się jej nadmiaru w pomieszczeniu. Jego rola jest jednak w tym zakresie ograniczona, gdyż poza wilgotnym powietrzem lubi też wilgotne podłoże, z którego część wody odparowuje.
- Monstera dziurawa
Nieco lepiej poradzi sobie z osuszaniem powietrza okazała monstera dziurawa, która jest dużym, tropikalnym pnączem, kochającym podwyższoną wilgotność powietrza. Roślina ma ogromne liście, które mogą pochłaniać sporo wilgoci i w przeciwieństwie do skrzydłokwiatu nie lubi zbyt mokrego podłoża, więc jeśli tylko dysponujemy odpowiednio dużym wnętrzem, monstera będzie dla nas dobrym wyborem.
- Alokazja amazońska
Bardzo podobną rolę spełni też znacznie mniejsza od monstery, choć posiadająca całkiem duże liście alokazja amazońska, która także preferuje wysoką wilgotność powietrza i nie przepada za mokrym podłożem.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Paprocie należą do najchętniej uprawianych we wnętrzach roślin doniczkowych
Rezydenci wilgotnych lasów lubią wilgotne powietrze
Ostatnia grupa to rośliny poszycia leśnego, do których zaliczają się przede wszystkim paprocie (np. okazały nefrolepis). One również chętnie pobierają wilgoć z powietrza, ale tak jak skrzydłokwiaty lubią też wilgotne podłoże.
Mniej wilgoci w podłożu, za to więcej w powietrzu oczekują natomiast uprawiane w doniczkach bluszcze, dlatego w wilgotnych pomieszczeniach sprawdzą się jeszcze lepiej od paproci. Podobne wymagania będą miały także sępolie fiołkowe (potocznie, choć błędnie nazywane fiołkami afrykańskimi), które nie tolerują mokrego podłoża, za to lubią wilgotne powietrze.
Jak zadbać o rośliny pochłaniające wilgoć, gdy w domu jest za sucho?
Decydując się na uprawę roślin pochłaniających wilgoć z powietrza musimy jednak pamiętać, że oczekują wilgotnego powietrza stale, a nie tylko okazjonalnie. W roli pochłaniaczy wilgoci najlepiej sprawdzą się podczas mokrej wiosny lub jesieni, jednak zimą, gdy powietrze w mieszkaniu zacznie przesychać, będą potrzebowały naszego wsparcia i podniesienia wilgotności powietrza, czyli dodatkowego nawilżania (np. za pomocą ustawionego w ich pobliżu nawilżacza powietrza). Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny lubią bezpośrednie zraszanie i moczenie liści.
Przeczytaj też: Kiedy monstera płacze? Dlaczego monstera płacze?