Wilgotnościomierz. Jaki miernik wilgotności kupić?

2019-04-25 11:44 Radosław Murat
Wilgotnościomierz do drewna
Autor: materiały prasowe Lange Łukaszuk Mały wilgotnościomierz firmy WOLFCRAFT pomoże nam skontrolować, czy drewno jest wystarczająco suche, by dorzucić je do kominka

Jaki wybrać wilgotnościomierz? Wiele prac budowlanych i remontowych wymaga stosowania materiałów suchych, których wilgotność nie przekracza ustalonego, górnego poziomu. Dotyczy to również dopuszczalnej wilgotności różnych podłoży, przeznaczonych do dalszego wykańczania. Procentową zawartość wody w danym materiale pomoże ci zbadać miernik wilgotności.

Typowym przykładem surowca, który powinien być odpowiednio wysuszony zanim go użyjesz jest drewno. Konstrukcyjne powinno mieć wilgotność nie większą niż 20%, wykończeniowe mniejszą – 5-8%. Do 3% wilgotności mogą mieć podkłady podłogowe lub tynki, zanim znajdą się na nich kolejne warstwy wykończeniowe. Aby mieć kontrolę nad wilgotnością musisz zdobyć wilgotnościomierz. To niewielkie urządzenie elektroniczne, z cyfrowym wyświetlaczem, na tyle poręczne, że zabierzesz je z sobą na budowę, by sprawdzić, czy po deszczu można już kłaść ocieplenie na ścianie, albo weźmiesz do tartaku, by zbadać, czy sprzedawca nie chce się twoim kosztem pozbyć zbyt mokrej tarcicy.

Przystawka do smartfona
Autor: RYOBI Wilgotnościomierz może mieć formę przystawki współpracującej ze smartfonem

Wilgotnościomierz do drewna

Cechą wilgotnościomierza od razu rzucającą się w oczy są dwa metalowe bolce wystające z obudowy. To tak zwane elektrody. Wbija się je w drewno lub przytyka do innego materiału, żeby dokonać pomiaru. Wynik pojawia się na wyświetlaczu cyfrowym. Czasem elektrody nie są połączone na stałe z obudową. Znajdują się wtedy na końcach przewodów, które podczepia się do gniazda w mierniku. Głębokość pomiaru wynosi tu około 1 cm. Zakres pomiarowy dla surowców mineralnych wynosi od 0,1 do 15%, a dla drewna od 6 do 100%. Zakresy te bywają różne w zależności od modelu wilgotnościomierza. Tańsze z nich zapewniają oczywiście mniejsze zakresy. Dokładność pomiarowa w przypadku betonu to ±0,1%, a dla drewna - ±0,2%. Posługiwanie się wilgotnościomierzem jest proste, ale trzeba najpierw wprowadzić parametry pomiaru, charakterystyczne dla danego gatunku drewna. Pomoże w tym tabelka, zamieszczona w instrukcji użytkowania wilgotnościomierza lub naniesiona na tylną ściankę aparatu. Droższe mierniki wilgotności mają wprowadzone parametry od kilkunastu do ponad 250 gatunków drewna oraz kilku typowych materiałów mineralnych i wystarczy wtedy wybrać ten, który zamierzasz zbadać.

Przeczytaj też:

Bardziej zaawansowane technicznie wilgotnościomierze mierzą również wilgotność powietrza oraz temperaturę powietrza i materiału, a także potrafią wyliczyć tak zwany punkt rosy, czyli temperaturę przy której zacznie się wykraplać para wodna. Niektóre mają też funkcję termometru wilgotnego co oznacza, że mogą podać najniższą temperaturę, do której przy danej wilgotności i danym ciśnieniu atmosferycznym można schłodzić materiał przy pomocy parowania. Najtańsze wilgotnościomierze uniwersalne kosztują 30 zł. Droższe od 130 do 1700 zł.

Wilgotnościomierz
Autor: HENKEL Elektrody wilgotnościomierza mogą być połączone z jego korpusem za pośrednictwem elastycznych przewodów

Wilgotnościomierz do betonu

Wilgotnościomierz do betonu pomoże ocenić, czy wylewka już wyschła i można układać posadzkę, czy osuszane mury są już pozbawione nadmiaru wilgoci albo czy tynk jest na tyle suchy, ze można przystąpić do jego malowania. Są to mierniki bezinwazyjne, nie niszczące materiału. Pomiar odbywa się metodą stałej dielektrycznej (zasada pomiaru wysokich częstotliwości). Czujnik ma formę metalowej kulki, którą przytyka się do mineralnej powierzchni. Głębokość pomiaru sięga 2 cm. Tu również wynik wyświetla się na ekranie.

Przeczytaj też:

Podobnie jak w przypadku drewna, przed pomiarem trzeba wprowadzić ustawienia dla danego typu materiału, korzystając z instrukcji obsługi urządzenia. Niektóre wilgotnościomierze do betonu (dielektryczne) stosowane są też do pomiaru wilgotności drewna. Mierniki do betonu kosztują około od 280 do 1200 zł.

Wilgotnościomierz do betonu
Autor: MAPEI Jego czujnik ma przeważnie forme kulki, którą przystawia się do badanej powierzchni

Pomiar metodą karbidową

Pomiar metodą karbidową to alternatywny sposób badania wilgotności betonu. Niestety – nie jest bezinwazyjny. Żeby go dokonać konieczne jest wykonanie płytkich nawiertów. W ten sposób pozyskiwane są próbki do testu wilgotności. Umieszcza się je w specjalnym pojemniku z karbidem. Ten wchodzi w reakcję z wodą zawartą w materiale i wytwarza acetylen. Manometr przymocowany do pojemnika, na podstawie ciśnienia acetylenu podaje procentową zawartość wody w próbce. Próbki powinny być pobierane z różnych, oddalonych od siebie miejsc. Muszą mieć ściśle określony ciężar i dlatego do zestawu pomiarowego dołączana jest zawsze waga. Oprócz niej otrzymujemy pojemnik z manometrem, narzędzia do pobierania próbek oraz walizkę. Koszt zestawu do pomiarów metodą karbidową wynosi 1500-2500 zł.

Miernik karbidowy
Autor: MAPEI Wilgotnościomierze karbidowe oferowane są w zestawie z innymi akcesoriami niezbędnymi by dokonać prawidłowego pomiaru

Wilgotnościomierz ogrodowy

Wilgotnościomierz ogrodowy nazywany jest testerem gruntu. Nietrudno zgadnąć, że służy do określania poziomu wilgotności gleby. Zazwyczaj mierzy też jej odczyn, przez co pozwala ustalić kwasowość i pod tym kątem zaplanować sposób nawożenia. Sprzęt taki ma dwa sztyfty, które wbija się w grunt. Po chwili na wyświetlaczu pokazują się wyniki pomiaru. Cena wilgotnościomierza ogrodowego wynosi od 30 do 80 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE