Wilgoć w piwnicy - skąd się bierze i jak się jej pozbyć

2018-07-20 12:05 Radosław Murat
Zawilgocone mury
Autor: Andrzej T. Papliński

Niestety osuszanie piwnic nie jest prostą operacją i nie ma na to jednej, uniwersalnej recepty. Każda piwnica to odrębny przypadek, który trzeba potraktować indywidualnie. Wyjaśniamy, dlaczego w piwnicy pojawiła się wilgoć i jak zaradzić grzybom i pleśniom.

Do prac osuszeniowych należy zatrudniać wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów i wymagać od nich gwarancji na dokonaną naprawę. Prace powinna poprzedzić rzetelna analiza przyczyny i stopnia zawilgocenia piwnicy. Podejmie się jej specjalista z firmy oferującej usługę osuszania. Na podstawie jego ekspertyzy można dobrać najwłaściwszy sposób osuszenia i renowacji. Często trzeba połączyć kilka różnych metod, aby uzyskać spodziewany skutek.

Skąd wilgoć w piwnicy

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w m3 ściany może się zmieścić aż 350 l wody. Gdy zobaczymy, że ściany są mokre, pojawiły się na nich brudne plamy, farba się łuszczy, a tynk odspaja, to znak, że woda dostała się w głąb murów. Jeśli przegapimy te pierwsze sygnały, o zawilgoceniu przypomni nam później nieprzyjemny zapach i plamy pleśni porastające tynk.
W takiej sytuacji pozostaje nam szybko rozpoznać źródło zalania i podjąć pierwsze czynności ratunkowe.
Woda w murze może się brać:

  • z gruntu – gdy brak izolacji poziomej lub pionowej albo gdy izolacja ta przestała być wystarczająco szczelna. Niekiedy zdarza się również, że izolacja jest w dobrym stanie, lecz z czasem zmieniły się warunki gruntowe i wodne. Na przykład podniósł się poziom wody gruntowej i zaczęła ona wywierać napór na ściany. Lekka izolacja wodochronna nie poradzi sobie z tym. Żeby udało się uniknąć zalania, na ścianach powinna być izolacja typu średniego lub ciężkiego;
  • z opadów – czasem woda deszczowa tworzy wokół domu kałuże. Jeśli izolacja nie jest wystarczająco skuteczna, dojdzie do miejscowego zalania ścian. Nie jest to aż tak groźne zawilgocenie jak w wyżej opisanym przypadku, ale i tak spowoduje sporo strat. Znacznie więcej kłopotu sprawi woda wypływająca z rury spustowej, oczywiście jeżeli nie zostanie odprowadzona w bezpieczne miejsce (na przykład do studzienki chłonnej). Będzie ona z impetem wnikać w grunt stykający się ze ścianami piwnicznymi i wykorzysta każdą nieszczelność izolacji, aby wsiąknąć w mury;
  • w wyniku awarii instalacji wodnej lub kanalizacyjnej – efekty takiego zalania są spektakularne, lecz na szczęście awaria nie trwa długo. Ściany wystarczy więc tylko wysuszyć i przeprowadzić ewentualny remont zalanego pomieszczenia. Wilgoć nie będzie powracać. Osuszanie czeka nas również w przypadku całkowitego zalania piwnic, na przykład po powodzi.
MATERIAŁ PARTNERA
PORADA EKSPERTA. Wykonanie hydroizolacji od środka pomieszczenia

Gdy z powodu braku hydroizolacji od strony działania wilgoci gruntowej lub jej nieciągłości wynikł problem z wilgocią w piwnicy, i nie ma możliwości odkopania fundamentów, np. z powodu zbyt bliskiej odległości od innej działki lub pasa drogowego, istnieje możliwość wykonania izolacji od strony pomieszczenia.

W tym celu wykonuje się hydroizolację typu wannowego, do której stosuje się materiały odporne na negatywne parcie wody (odporne na wodę napierającą od strony podłoża, na którym zostały zaaplikowane) IZOHAN EKO 1K, która jest mikrozaprawą uszczelniającą

Ten rodzaj izolacji, przy prawidłowym wykonaniu, pozwoli na rozwiązanie problemu z pojawianiem się wilgoci wewnątrz budynku. Jednakże musimy pamiętać, iż mur w swoim rdzeniu pozostanie wilgotny. Koniecznie jest odtworzenie izolacji poziomej np. za pomocą metody iniekcji z wykorzystaniem IZOHAN wodochron W. W tym przypadku na ścianach zewnętrznych iniekcję wykonuje się powyżej poziomu terenu. Działania te zapobiegną podciąganiu kapilarnemu i przedostawaniu się wilgoci w wyższe partie ściany.

Michał Zagórski, doradca techniczny IZOHAN

Jak sprawdzić poziom wilgotności ścian

Wszystkie prace związane z osuszaniem domu poprzedza badanie wilgotności ścian. Robi się to jednym z dwóch sposobów. Specjaliści mogą przyjechać z wilgotnościomierzem, czyli urządzeniem, które odczytuje poziom wilgotności muru i wartość wyświetla na ciekłokrystalicznym ekranie, albo dokonać pomiaru metodą karbidową (metoda CW). Ten drugi sposób polega na tym, że pobiera się próbki muru pochodzące z przynajmniej sześciu nawiertów zrobionych w różnych miejscach. Są one poddawane analizie, po której jest już jasne, jaką mur ma wilgotność.

Sprawdź też:

Oba sposoby pomagają określić procent wody w murze. Gdy wilgotność ścian nie przekracza 3%, oznacza to, że mur jest suchy. Kiedy wynosi około 5%, zawilgocenie nie jest groźne, ale za pół roku warto powtórzyć badanie, żeby sprawdzić, czy przypadkiem nie wzrasta. Gdy wilgotność ścian wynosi 8-15% lub więcej, mury wymagają natychmiastowego osuszenia. Badanie wilgotności powinno być także przeprowadzane w trakcie zabiegów osuszeniowych oraz po ich zakończeniu.

Jak się pozbyć grzybów i pleśni z piwnicy

Tam, gdzie mamy do czynienia z zawigoceniem, często napotykamy grzyby pleśniowe lub domowe. Wilgoć oraz brak przewiewu to ich ulubione warunki do rozwoju i rozmnażania. Grzyby mogą niszczyć ściany i ich warstwy wykończeniowe, ale przede wszystkim w fatalny sposób wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź też:

W zawilgoconych piwnicach najczęściej pojawiają się skupiska grzybów pleśniowych. Porastają one powierzchnie ścian i sufitów, tworząc różnobarwne kolonie, najczęściej czarne lub rdzawe. Pleśnie mogą niszczyć jedynie warstwy wykończeniowe farbę bądź tynk, i to w nieznacznym stopniu. Rujnują jednak nasze zdrowie, w skrajnych przypadkach doprowadzając do astmy lub chorób nowotworowych.

Grzyby na drewnie

Grzyby domowe pojawiają się rzadko, ich pożywienie stanowi bowiem drewno. Możemy się więc spodziewać ich tylko wówczas, gdy w piwnicy jest drewniana podłoga lub boazeria albo gdy nad piwnicą są jakieś konstrukcje drewniane. Grzyb domowy w drodze do swojego pokarmu jest w stanie przerosnąć nawet gruby mur. Jego grzybnia rozsadza konstrukcję ścian, a drewno doprowadza do całkowitego zbutwienia.

Sprawdź też:

Aby zlikwidować pleśń, najpierw trzeba definitywnie pozbyć się wilgoci. Następnie skuwa się zapleśniały tynk i maluje mur preparatem pleśniobójczym. Dopiero później można tynkować na nowo. Warto użyć do tego zaprawy zawierającej środki biobójcze lub dodać do zwykłej zaprawy odrobinę impregnatu pleśniochronnego. Z grzybem domowym nie jest tak łatwo. W pierwszej kolejności należy się pozbyć zarażonego drewna, a pozostałe zdrowe elementy drewniane zaimpregnować środkiem grzybobójczym. Grzyb przerastający mur najłatwiej jest unicestwić, wykonując iniekcję. Ścianę nasącza się wtedy preparatem grzybobójczym i osusza. Oczywiście trzeba mieć wcześniej pewność, że woda ma odcięty powrót do piwnicy. Po iniekcji mury maluje się impregnatem grzybobójczym i tynkuje.

Wideo: mokra ściana - wilgoć w domu

Mokra ściana - wilgoć w domu? Pogotowie Budowlane Muratora

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Akcja: STOP WILGOCI! Skuteczna hydroizolacja fundamentów

Artykuł jest częścią akcji redakcyjnej - STOP WILGOCI. Fundamenty to podstawa domu - a więc ich odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem wilgoci ma kluczowe znaczenie, by postawić zdrowy i ciepły budynek. Błędy popełnione na tym etapie ciężko naprawić, dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę na temat poprawnej hydroizolacji, wyboru materiałów i sposobów ochrony fundamentów przed wilgocią w różnych sytuacjach. Radzimy, które materiały wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas hydroizolacji fundamentów, by cieszyć się zdrowym i ciepłym domem przez długie lata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE