Kiedy monstera płacze? Dlaczego monstera płacze?
Dlaczego monstera wydziela wodę? Mówi się, że monstera płacze, bo na jej dekoracyjnych liściach pojawiają się charakterystyczne kropelki. Zjawisko to nazywane jest potocznie właśnie płaczem. Na czym ono polega? Co oznacza płacz monstery? Czy wtedy coś jej dolega?
Spis treści
Dlaczego monstera płacze? Zjawisko gutacji
Monstera to jeden z gatunków roślin tropikalnych, u których najczęściej zachodzi proces gutacji – potocznie nazywany „płaczem roślin”. By wyjaśnić, dlaczego na powierzchni liścia pojawiają się kropelki wody, musimy najpierw przypomnieć sobie, czym jest transpiracja u roślin.
Jak zapewne pamiętamy jeszcze z lekcji biologii, roślina pobiera wodę z ziemi, a następnie oddaje jej nadmiar w postaci pary wodnej za pomocą aparatów szparkowych umieszczonych na powierzchni liścia. Proces wydalania nadmiaru wody przez rośliny to właśnie transpiracja (czyli parowanie).
Ale transpiracja to nie tylko sposób na pozbycie się wody – to dzięki niej roślina może się schłodzić i wytworzyć siłę, która wysysa wodę z korzeni. Jest to więc niezwykle istotny proces, który pozwala roślinie odpowiednio funkcjonować.
Kiedy zachodzi gutacja? Co oznacza płacz roślin?
Gutacja, czyli „płacz roślin” zachodzi wtedy, gdy nasza roślina nie ma możliwości swobodnego odparowywania wody. Aby poradzić sobie z nietypową sytuacją, roślina korzysta z pomocy hydatodów, nazywanych również wypotnikami (niewielkich struktur umieszczonych na brzegach liści), które pomagają roślinom w pozbyciu się nadmiarów wody. To właśnie dzięki nim na powierzchni liści powstają charakterystyczne krople. Najczęściej można je dostrzec na roślinie rano, jeśli wieczorem podlaliśmy kwiat zbyt obficie.
Autor: GettyImages
Monstera deliciosa