Mekardonia – jak ją uprawiać i aranżować w ogrodzie oraz na balkonie?

2021-03-31 7:45

Mekardonia (Mecardonia) to mało znana w Polsce, efektowna roślina o drobnych, ale licznych, żółtych kwiatach. Jej zastosowanie jest uniwersalne - można sadzić ją w wielu miejscach w ogrodzie, a także na balkonie. Co warto wiedzieć o mekardonii i jak ją uprawiać?

Mekardonia
Autor: GettyImages Mekardonia jest cenioną dekoracją na tarasach i na balkonach

Mekardonia (Mecardonia) to rodzaj bylin naturalnie występujących w Stanach Zjednoczonych oraz w Ameryce Południowej. Nazwę nadano im na cześć Antonia Meca y Cardon, założyciela ogrodu botanicznego w Barcelonie w 1784 roku. W Polsce to rośliny jeszcze mało znane. Najłatwiej dostępna jest mekardonia 'Gold Dust'. Jakie są jej walory dekoracyjne?

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

Krótka charakterystyka mekardonii

Mekardonia to niska roślina dorastająca maksymalnie do 15 cm wysokości. Ma pokrój płożący lub pokładający się, a więc głównie rozrasta się wszerz. Pędy są cienkie, wiotkie, pokryte drobnymi, eliptycznymi lub jajowatymi liśćmi o ząbkowanych brzegach. Mają atrakcyjny, żywozielony kolor. i tworzą gęste, poduszkowate kępy. Zaletą mekardonii jest długie kwitnienie. Najczęściej kwitnie od maja (lub początku czerwca) aż do września. Kwiaty są drobne, ale bardzo liczne. Mają żółtą barwę, kontrastującą z liśćmi.

Mekardonia - podstawowe wymagania świetlne, glebowe i klimatyczne

  • Stanowisko dla mekardonii

Mekardonia wymaga stanowisk słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. Dobrze prezentuje się także w miejscach jasnych, nie bezpośrednio nasłonecznionych, o dużej ilości światła rozproszonego. Wtedy kwitnienie jest nieco mniej obfite, ale dłuższe.

  • Podłoże dla mekardonii

Roślina preferuje żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoża. W uprawie balkonowej można ją posadzić w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych wymieszanej z odrobiną piasku i nawozu organicznego.

  • Mrozoodporność  mekardonii

Mekardonia nie jest mrozoodporna w polskim klimacie. Wytrzymuje temperatury do około - 6ºC. Dlatego traktuje się ją jako roślinę sezonową lub zimuje w pomieszczeniach.

Mekardonia
Autor: GettyImages Zaletą mekardonii jest długie kwitnienia. Najczęściej kwitnie od maja (lub początku czerwca) aż do września 

Uprawa mekardonii

Roślinę powinno się wysiewać wczesną wiosną w szklarni lub w skrzyniach ustawionych w widnym, ciepłym pomieszczeniu.

  • Podłoże dla mekardonii. Zaleca się używać żyznego, próchniczego podłoża. Przez cały okres produkcji rozsady powinno być umiarkowanie wilgotne.
  • Sadzonki mekardonii. Sadzonki są bardzo drobne i wątłe, dlatego najlepiej używać multiplatów (po dwa nasiona) lub donic torfowych. Te drugie w maju umieszcza się w gruncie lub w docelowym pojemniku wraz z roślinami. Rozkładają się dostarczając sadzonkom składniki pokarmowe, a jednocześnie unika się ryzyka uszkodzenia młodych roślin.
  • Podlewanie mekardonii. Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to regularne podlewanie i odchwaszczanie. Roślina nie lubi suszy. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach latem trzeba podlewać nawet codziennie. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem. Należy unikać (na tyle, na ile jest to możliwe) moczenia nadziemnych części.
  • Ściółkowanie podłoża. Dobrze reaguje na ściółkowanie, to ogranicza zachwaszczenie i wyparowywanie wody z gleby.

Zabieg w okresie kwitnienia powinno się wykonywać co 1-2 tygodnie. Przed nadejściem mrozów mekardonię zaleca się przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia. Podlewanie ogranicza się do minimum. Wiosną mekardonia może wymagać przycięcia. Zimowanie niestety nie zawsze się udaje.

Mekardonia
Autor: GettyImages Mekardonia to jedna z najpiękniejszych propozycji do ozdoby rabat oraz ogrodów skalnych

Zastosowanie mekardonii w ogrodzie i na balkonie

Mekardonia to jedna z najpiękniejszych roślin do ozdoby rabat oraz ogrodów skalnych. Nadaje się na obwódki i pierwszy plan. Ze względu na pokrój i dobre krzewienie może być traktowana jako roślina okrywowa (raczej na mniejsze powierzchnie).

Pasuje do różnorodnych ogrodów – od angielskich po wiejskie. Nadaje im słonecznych, miłych dla oczu barw. Warto uprawiać ją w wiszących pojemnikach montowanych przy głównym wejściu do domu lub w obiektach małej architektury (np. na ścianach altan).

Jest cenioną dekoracją na tarasach (np. w wysokich donicach) i na balkonach (wiszące pojemniki, skrzynie montowane na barierkach i parapecie). Długie kwitnienie sprawia, że jest łatwa w aranżacji i można ją łączyć zarówno z roślinami wiosny, jak i lata.

Przeczytaj też:

Doniczki i inne pojemniki do uprawy roślin na balkonie i tarasie >>

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski