Rośliny na balkon do wiszących pojemników

2020-05-21 8:57

Kwiaty balkonowe w wiszących pojemnikach sprawdzą się na każdym balkonie. Wiszące kosze wypełnione kolorowymi kwiatami są bardzo efektowne, ozdobią pięknie balkony. Trzeba tylko wybrać rośliny, które dobrze rosną w pojemnikach. Rośliny do wiszących pojemników na balkon.

Rośliny sadzone w wiszących pojemnikach mają wiele zalet. Można je tak dobrać i wymieniać, by stale mieć kwitnące kwiaty dookoła siebie. Można też co roku tworzyć nową kompozycję – wybierając coraz to nowe odmiany i kolory. Takie ruchome klomby to dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią częste zmiany wyglądu otoczenia – wystarczy je przewiesić. W pojemnikach dobrze wyglądają kompozycje z dwóch lub więcej gatunków roślin. Warto wtedy wybierać takie, z których jedna zwraca uwagę obfitymi kwiatami, a druga ma skromniejszy wygląd i stanowi dobre tło i uzupełnienie dla pierwszej.

Rośliny do wiszących pojemników

Pelargonia bluszczolistna (łac. Pelargonium peltatum). Ma pędy długości 35-80 cm i błyszczące, nieco skórzaste liście. Kwiaty pełne lub pojedyncze (zebrane w bardzo liczne kwiatostany) rozwijają się od maja do października. Potrzebuje podłoża o pH obojętnym (6,0-7,0), dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych i w półcieniu. Należy uważać, aby nie przesuszyć ani nie przelać roślin. Jednak zdecydowanie lepiej znosi to pierwsze. W okresie kwitnienia warto ją zasilać przynajmniej raz w tygodniu nawozem dla pelargonii.

Pelargonie na balkon i taras - jak pielęgnować pelargonie >>>Petunia ogrodowa (Petunia hybrida). Ma rozgałęzione łodygi, zwisające, szorstko i lepko owłosione, długości od 40 do 80 cm oraz jajowate liście. Kwiaty licznych odmian różnią się wielkością i kolorem (bywają białe, różowe, czerwone, fioletowe, liliowe, a nawet żółte). Ostatnią nowością są petunie o pstrych liściach. Najlepiej rosną i najobficiej kwitną w pełnym słońcu. Wymagają dużych pojemników i żyznego przepuszczalnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie (pH 5-5,5). Trzeba je systematycznie, obficie podlewać, w okresie upałów i suszy nawet kilka razy dziennie, oraz dokarmiać płynnym nawozem co 7-10 dni. Najlepiej stosować specjalnie przeznaczoną dla nich odżywkę. Odmianą petunii jest tzw. petunia kaskadowa, czyli surfinia, efekt pracy japońskich hodowców. Jest to roślina obficie kwitnąca, o pędach dorastających do 2 m. Odznacza się sporą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.Werbena ogrodowa (Verbena hybrida). Ma pędy pokryte włoskami i podłużne karbowane liście. Jej ładnie pachnące kwiaty są drobne, jednobarwne lub z tzw. oczkiem, zebrane w gęste, główkowate kwiatostany. Kwitnie od lipca do jesieni. Do sadzenia w wiszących pojemnikach szczególnie nadają się werbeny z grupy odmian Temari i Tapien, o zwisających pędach. Werbena lubi podłoże próchniczne, dość wilgotne, ale przepuszczalne, o pH 6,0-8,0. Odpowiada jej stanowisko słoneczne. Aby uzyskać ładne, rozkrzewione rośliny, należy przyciąć główne pędy. Wzrost werbeny w początkowym okresie jest bardzo powolny.

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Warto wiedzieć
Rośliny do wiszacych pojemnikow

Autor: materiały prasowe

Żeby rośliny w pojemnikach zdrowo rosły i ładnie wyglądały, trzeba przestrzegać kilku zasad:1. Tworząc kompozycję, dobierajmy rośliny o podobnych wymaganiach co do podłoża, stanowiska i dokarmiania.2. Zadbajmy, by w pojemnikach znalazła się odpowiednio żyzna gleba – rośliny do wiszących koszy najczęściej szybko rosną i mocno kwitną, a w pojemniku mieści się niezbyt dużo ziemi.3. Nie zaniedbujmy podlewania i nawożenia, najlepiej odżywką przeznaczoną dla roślin balkonowych lub konkretnych gatunków, np. pelargonii czy surfinii (stosuje się ją zwykle raz na 1-2 tygodnie).

Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida). Jej mięsiste pędy dorastają do 15-30 cm długości, u niektórych odmian są zwisające. Liście są sercowate, o ząbkowanych brzegach. Od czerwca do września rozwijają się duże, pełne lub pojedyncze kwiaty. Ich kolory są zazwyczaj intensywne – od ciemnopurpurowych, przez szkarłatne, ognistopomarańczowe i karminowe aż do intensywnie żółtych. Dobrze rośnie tylko w podłożu żyznym, próchnicznym i przepuszczalnym, a jednocześnie stale wilgotnym. Potrzebuje jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska. Wykopane bulwy można przechować do następnego sezonu w pomieszczeniach (temperatura 7-10 st. Celsjusza) w torebkach, przesypane torfem.

Begonia - przegląd gatunków i uprawa begonii. Kwiaty doniczkowe i rabatowe >>>Million Bells, Superbells (Calibrachoa hybrida). Ma silnie rozkrzewione wzniosło-zwisające pędy z podłużnymi delikatnymi liśćmi. Jej charakterystyczną cechą są bardzo liczne drobne kwiaty, w różnych, zależnych od odmiany kolorach (stąd nazwa – milion dzwonków). Jest żywotna i łatwa w uprawie, choć wrażliwa na wodę zalegającą w podłożu. Kwitnie obficie przez całe lato, aż do pierwszych jesiennych chłodów. Ma dużą tolerancję na niekorzystne warunki pogodowe. Lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze też znosi półcień. Podłoże musi być żyzne i przepuszczalne, z dodatkiem gliny i lekko kwaśne.Fuksja (Fuchsia). Ma silnie rosnące (30 cm - 1 m) pędy z drobnymi liśćmi i niespotykanie dekoracyjne, zwisające kwiaty o różnej budowie (pojedyncze, pełne) i ciekawej kolorystyce (jedno- lub wielobarwne, o odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem bieli). Kwitnie od kwietnia do października. Najlepiej rośnie w podłożu torfowym, próchnicznym, o odczynie pH 6,0-6,5 i na półcienistym lub cienistym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Zimą wymaga przechowywania w ciemnym pomieszczeniu w temperaturze 4-8 st. Celsjusza (wyższa może pobudzić roślinę do przedwczesnego wypuszczania pędów). Podlewamy ją wtedy rzadko i oszczędnie.

Lobelia przylądkowa - odmiana zwisająca
Autor: GettyImages Zwisające odmiany lobelii doskonale prezentują się w wiszących pojemnikach

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus). Ma silnie rozkrzewione liczne łodygi, cienkie i delikatne, ścielące się lub wzniesione. Tworzą one półkulistą koronę. Liście są małe, gładkie, błyszczące, a kwiaty drobne, niebieskie, fioletowe, różowe lub białe. Kwitnie przez całe lato, od czerwca do października. Obfitemu i długiemu kwitnieniu sprzyja regularne przycinanie przekwitłych pędów. Dobrze rośnie w żyznej, przepuszczalnej, średnio wilgotnej ziemi w miejscach słonecznych lub półcieniu.Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia). Ma żółte kwiaty o średnicy ok. 3 cm i drobne, ciemnozielone liście. Szybko rośnie – łodygi osiągają długość 1 m. Wcześnie zakwita i trwa to przez całe lato. Jest bardzo odporny na choroby. Po posadzeniu w maju warto przyciąć pędy o ½ długości i ponowić to po dwóch tygodniach. Także latem można go przycinać i formować mu koronę. Ponieważ pochodzi z Meksyku – lubi słońce, dobrze jednak znosi chłodne poranki. Wymaga wilgotnego podłoża.Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima). Zależnie od odmiany osiąga wysokość od 10 do 20 cm. Ma silnie rozgałęzione pędy, skąpo ulistnione, ale bogato ukwiecone. Drobne kwiaty zebrane są w dość gęste grona. Przeważnie są białe, rzadziej różowe lub fioletowe, zawsze intensywnie pachną miodem i są chętnie odwiedzane przez owady. Kwitnie od maja do września. Po pierwszym obfitym kwitnieniu trzeba przyciąć przekwitające kwiatostany. Wymaga stanowiska słonecznego.

SKALNIAK: 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki. Piątka skalna >>>Kocanka (Helichrysum petiolare ssp. microphyllum). Roślina o pokroju płożącym, zwisającym lub lekko wzniesionym. Jej ozdobą są lekko omszałe liście, dobre tło dla kwitnących roślin w kompozycjach wielogatunkowych. Zazwyczaj są srebrzystoszare, ale są też odmiany o liściach złotych lub jasnozielonych. Potrzebuje słonecznego lub półcienistego stanowiska i lekkiego przepuszczalnego podłoża o odczynie lekko kwaśnym. Wymaga umiarkowanego, ale regularnego podlewania oraz nawożenia.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Kwiaty balkonowe
Autor: GettyImages Taka różnokolorowa kompozycja z kwiatów balkonowych uatrakcyjni każdy balkon!