Dlaczego marchew z ogrodu jest gorzka? Jak uprawiać marchew, by nie była gorzka?
Niewłaściwe warunki uprawy czy błędy uprawowe wpływają nie tylko na wysokość plonu marchwi, lecz również na jakość. Mogą spowodować, że korzenie są rozwidlone, nadmiernie włókniste, a nawet gorzkie. Dlaczego marchew z ogródka czasem jest gorzka? Jak uprawiać marchew, by nie była gorzka?
Autor: GettyImages
W zależności od terminu siewu i odmiany marchew zbiera się od czerwca do października
Spis treści
- Najważniejsze wymagania marchwi – spełnij je, aby uniknąć problemów w uprawie
- Dlaczego marchew ma gorzki smak?
- Marchew jest gorzka - przyczyna: niewłaściwe stanowisko uprawy, chwasty i nadmierne zagęszczenie
- Marchew jest gorzka z powodu suszy
- Marchew jest gorzka, bo została przenawożona azotem
- Marchew jest gorzka, bo została zbyt wcześnie zebrana
- Marchew jest gorzka, bo zostały mechanicznie uszkodzone korzenie
- Marchew jest gorzka, bo była niewłaściwie przechowywana
Najważniejsze wymagania marchwi – spełnij je, aby uniknąć problemów w uprawie
Aby marchew tworzyła dobrze wyrośnięte, regularne i smaczne korzenie, należy uprawiać ją w miejscach słonecznych. Marchew nie lubi gleb nadmiernie ciężkich i podmokłych. Odpowiednie są podłoża umiarkowanie lekkie, piaszczysto-próchnicze, mało zasobne w azot, o pH oscylującym w granicach 6,0-6.8.
Jeśli potrzebne jest spulchnienie, rozluźnienie i użyźnienie gleby obornikiem lub odkwaszenie przez wapnowanie oba zabiegi zaleca się wykonać w roku poprzedzającym uprawę marchwi (a nie w tym samym sezonie!). Natomiast w roku uprawy z powodzeniem można stosować kompost w dowolnej ilości. Wszystkie wyżej wymienione nawozy przekopuje się z podłożem przy użyciu glebogryzarki (opcjonalnie szpadlem). Jednocześnie marchew nie powinna być narażona na suszę. Właściwe przygotowanie obszaru pod uprawę marchwi (tak jak i innych warzyw) jest kluczowe.
Dlaczego marchew ma gorzki smak?
Do najważniejszych przyczyn tego, że korzenie marchwi są gorzkie, należą:
- niewłaściwe stanowisko uprawy, chwasty i nadmierne zagęszczenie,
- susza,
- przenawożenie azotem,
- zbyt wczesny zbiór,
- uszkodzenia mechaniczne korzeni,
- niewłaściwe warunki przechowywania.
Autor: GettyImages
W zależności od terminu siewu i odmiany marchew zbiera się od czerwca do października
Marchew jest gorzka - przyczyna: niewłaściwe stanowisko uprawy, chwasty i nadmierne zagęszczenie
Zazwyczaj warzywnik jest zakładany w miejscach słonecznych. Unika się uprawy przy budynkach i wysokich drzewach, które mogą zacieniać uprawy. Jednakże czasem zdarzają się takie sytuacje, np. z braku wolnej powierzchni na działce. Warzywa (dotyczy to nie tylko marchwi) uprawiane w mniej nasłonecznionym miejscu wytwarzają mniej cukrów (a marchew dodatkowo mniej karotenoidów). W rezultacie smak jest mniej słodki, a gorzkawy. Problemem może być zachwaszczenie jak również zbyt gęsty siew marchwi (zwłaszcza małe odległości między warzywami w rzędach, co jest częstym błędem właścicieli ogrodów).
Marchew jest gorzka z powodu suszy
Marchew należy do warzyw, które bardzo źle reagują na suszę. W okresie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymagają nawadniania. Najefektywniejszym sposobem na podlewanie roślin w warzywniku jest instalacja automatycznego nawadniania kropelkowego, oczywiście można to robić również ręcznie. Marchew reaguje na niedobór wody nie tylko słabszym plonem, ale przede wszystkim gorszym smakiem i konsystencją korzeni.
Marchew jest gorzka, bo została przenawożona azotem
Marchew ma dość duże wymagania pokarmowe, ale nawożenie powinno być zbilansowane, z wieloma makro- i mikroelementami. Największe potrzeby ma względem potasu. Natomiast należy unikać stosowania dużych dawek nawozów azotowych oraz takich, które mają wyraźną przewagę azotu w składzie NPK. To wpływa na gorszy smak warzyw, lecz jednocześnie może prowadzić do kumulowania azotanów, które w pewnych warunkach (np. przy niewłaściwym przechowywaniu) przekształcają się w szkodliwe azotyny. Inna sprawa, że problem ten jest bardziej natężony u warzyw liściowych.
Marchew jest gorzka, bo została zbyt wcześnie zebrana
Marchew może mieć zbyt gorzki smak jeśli została zebrana z warzywnika przed osiągnięciem dojrzałości zbiorczej. Warto tego pilnować w zależności od wczesności (długości okresu wegetacyjnego) poszczególnych odmian marchwi. Średnio marchew zbiera się po 60-70 dniach, licząc od momentu wysiewu nasion. W ostatniej fazie dojrzewania powstaje najwięcej cukrów, dzięki którym marchew jest smaczna. W praktyce marchew lepiej zebrać odrobinę za późno niż przedwcześnie.
Marchew jest gorzka, bo zostały mechanicznie uszkodzone korzenie
Marchew reaguje na stres powodowany uszkodzeniami mechanicznymi, wydzielając więcej związków (np. terpenoidów), które nadają korzeniom gorzkiego i cierpkiego smaku. W dodatku nie muszą to być znaczne uszkodzenia, np. otwory w korzeniach wygryzane przez turkucia podjadka czy pędraki.
Do wystąpienia problemu przyczynia się wiele szkodników – od owadów po nicienie. Oprócz tego za uszkodzenia mogą odpowiadać niedobór i nadmiar wody, niewłaściwe podłoże, nadmiar nawozów, a także brak ostrożności podczas pielenia.
Marchew jest gorzka, bo była niewłaściwie przechowywana
Marchew po zbiorze powinno się przechowywać w chłodnym i suchym pomieszczeniu. Zazwyczaj umieszcza się ją w piwnicy. Po przyniesieniu do mieszkania należy umieścić ją w lodówce, ale w szufladach oddalonych od... owoców. Marchew nie powinna mieć kontaktu z etylenem (wydzielanym przez owoce), gdyż rezultatem jest gorzknienie (wykształca „gorzkie” izokumaryny). Jednocześnie nie powinno się jej umieszczać w szczelnym opakowaniu foliowym. Opcjonalnie można co najwyżej używać folii perforowanej.
Marchew może niestety gorzknieć wskutek działania czynników niezależnych od osoby uprawiającej warzywa. Częściej tak się dzieje w bardzo chłodne wiosny i ekstremalnie upalne lata.
Nie przegap: