Wiewiórka w ogrodzie - czy warto zaprosić wiewiórkę do ogrodu?

2020-11-26 9:57

Wiewiórki pospolite to ciekawskie stworzenia, które budzą powszechną sympatię. Często spotyka się je w parkach i lasach biegające po pniach lub między drzewami. Odwiedzają także przydomowe ogrody. Jak stworzyć im dobre warunki w ogrodzie? Co trzeba wiedzieć o wiewiórkach?

Wiewiórka w ogrodzie
Autor: GettyImages Wiewiórka prowadzi nadrzewny tryb życia, schodzi na ziemię wyłącznie w poszukiwaniu jedzenia

Wiewiórki to sympatyczne zwierzęta, które są wdzięcznymi „obiektami” do obserwacji. Zdarza się jednak, że buszują w ogrodzie i czynią jakieś szkody. Czy chcemy zatem, żeby zagościły w naszych ogrodach?

Wiewiórki – leśne urwisy

Wiewiórki pospolite (Sciurus vulgaris) występują powszechnie na terenie całego kraju. Od 2014 roku podlegają częściowej ochronie gatunkowej (wcześniej ochrona była ścisła). W wielu europejskich krajach są wypierane przez „silniejszego” kuzyna, wiewiórkę szarą pochodzącą z Ameryki Północnej. W Polsce wiewiórki mają się całkiem dobrze. Występują w lasach, spotyka się je w zadrzewieniach i parkach. Czasem odwiedzają ogrody, zwłaszcza te, które znajdują się blisko miejsc dzikich.

Wiewiórki prowadzą nadziemny tryb życia, na ziemię schodzą głównie w poszukiwaniu pokarmu. Zasiedlają stare budki lęgowe, duże gniazda i dziuple. Jednocześnie same budują gniazda w wysokich partiach drzew, np. w rozwidleniu gałęzi. Tworzą je z patyków, trawy i mchu. Nie gardzą materiałem budulcowym z gniazd ptaków i ich piórami. Nie mają oporów przed podkradaniem budulców, a także pokarmu dla ptaków pozostawionego w karmniku. W ciągu jednego sezonu rodzina wiewiórcza może wychować 2-3 mioty potomstwa. Młode są ślepe, bezradne i całkowicie zdane na łaskę rodziców.

Co je wiewiórka?

Wiewiórki chętnie żywią się orzechami, nasionami drzew iglastych ukrytymi w szyszkach, nasionami roślin liściastych (np. klonu i dębu), owocami (np. jagodami borówki czernicy) i młodymi pąkami. Nie pogardzają grzybami. Dietę urozmaicają o pokarm pochodzenia zwierzęcego – drobne owady, jaszczurki, ptasie jaja, a nawet pisklęta. Ogólnie są pożyteczne dla przyrody (w której każdy organizm ma swoje miejsce i rolę do odegrania), ale bywają szkodliwe z perspektywy miłośników ptaków. Przyczyniają się do rozmnażania drzew, gdyż mimowolnie rozsiewają nasiona.

Przeczytaj też:

warto wiedzieć
Wiewiórki

Autor: GettyImages

Wiewiórki możemy dokarmiać pestkami słonecznika, różnymi orzechami, żołędziami, a nawet suszonymi bananami i innymi owocami

Przed nadejściem zimy wiewiórki robią zapasy

Pieczołowicie i skrupulatnie rozbudowują swoje spiżarnie zaopatrując je w różnorodne nasiona. Wybierają bezpieczne miejsca, by nikt nie dobrał się do ich pokarmu. Robią kryjówki w dziuplach i zakopują nasiona w ziemi. Miejsca na zapasy wybierają tak starannie i maskują je, iż później same mają problem z odnalezieniem. Bywają pod tym względem „roztrzepane”. Dlatego widok wiewiórki skaczącej i biegającej w panice czy kopiącej w ziemi na oślep nie powinien dziwić. Potrafią przy tym robić harmider. Wiewiórki nie zapadają do końca w sen zimowy. Raczej można to określić jako ograniczenie aktywności i przeczekiwanie, gdyż w okresach ocieplenia szukają pokarmu.

Dobre miejsce dla wiewiórki w ogrodzie

Z powyższych akapitów można wywnioskować, jakie miejsce w ogrodzie będzie przyciągało wiewiórki. Przed wszystkim jest to działka, na której znajdują się okazałe drzewa (zwłaszcza te, dostarczające wiewiórkom owoców). Ich ulubione gatunki (i rodzaje) to klony, dęby, orzech włoski, leszczyna pospolita i sosny. Częściej zasiedlają ogród, gdy nie brakuje w nim starych gniazd, starych budek lęgowych, a ptaki są dokarmiane zimą. Mniejsze budki dla ptaków są bezpieczne, gdyż otwór wlotowy jest zbyt mały dla wiewiórki (typ A i A1).

Ponadto wiewiórkom można zamontować specjalne domki, które przypominają nieco domki dla ptaków. Zalecane wymiary to 19x19 cm (dno), 40 cm wysokości przedniej ścianki, 43 cm wysokości tylnej ścianki, 8-8,5 cm średnicy otworu wylotowego. Używa się desek o grubości ok. 20 mm. Dach powinien być spadowy. Można go zabezpieczyć przed wilgocią, np. przybijając papę. Domek należy powiesić na drzewie na wysokości powyżej 3m.

Dodatkowe warunki sprzyjające wiewiórkom:

  • brak w ogrodzie kotów i kun (to jedne z wrogów wiewiórek);
  • ograniczenie stosowania chemii w ogrodzie;
  • dokarmianie (jest trudniejsze, gdyż karmik dla wiewiórek powinien być usytuowany dużo wyżej niż dla ptaków).

„Naturalny” to jeden z najczęściej padających epitetów w odniesieniu do wymarzonego ogrodu. Aby ogród był naturalny, trzeba uzyskać pewną harmonię pomiędzy roślinami a innymi elementami. Naturalność wiąże się także z dzikością. To przyjazne miejsce wszelkich dzikim stworzeniom, w tym sympatycznym „rudzielcom”, czyli wiewiórkom.

Przeczytaj też:

Długowieczne drzewa do ogrodu. Które drzewa żyją najdłużej? >>>

QUIZ Najdziwniejsze zwierzęta świata. To jeden z najtrudniejszych quizów

Pytanie 1 z 10
Samogłów to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.