Orzech włoski – odmiany, uprawa, sadzenie, cięcie, co można sadzić pod orzechem

2016-10-10 13:04

Orzech włoski to popularne drzewo owocowe. Czy łatwo jest uprawiać orzech włoski w ogrodzie? Jakie warunki należy mu zapewnić? Co można sadzić pod orzechem włoskim? Poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się, jak uprawiać orzechy włoskie w ogrodzie i na działce. Odmiany, sadzenie, cięcie orzecha włoskiego.

Wśród uprawianych w naszym kraju drzew owocowych, coraz większym zainteresowaniem cieszy się orzech włoski, rodzący nieduże, pokryte zieloną łupiną i twardą skorupą owoce, będące źródłem witamin i cennych składników odżywczych.

>>Przeczytaj też: Orzechy włoskie z ogrodu – smaczne i zdrowe owoce

Uprawa orzecha włoskiego w ogrodzie: stanowisko i gleba

Mimo rosnącej popularności, orzech włoski nie jest jednak łatwy w uprawie, gdyż pochodzi ze łagodniejszego klimatu i ma dość wysokie wymagania siedliskowe. Jego młode pędy, liście i kwiaty są też bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki, dlatego nie wszędzie może być uprawiany z sukcesem. Drzewo najlepiej czuje się w cieplejszych rejonach kraju na stanowiskach słonecznych i osłoniętych przed wiatrem. Preferuje też gleby głęboko uprawione, umiarkowanie wilgotne, bogate w próchnicę i składniki odżywcze, a także zawierające sporo wapnia i posiadające obojętny lub zasadowy odczyn pH. Nie toleruje natomiast gleb ciężkich, mokrych, zimnych i jałowych, na których źle rośnie i często choruje. Orzechy włoskie tworzą rozbudowany korzeń palowy i nie lubią przesadzania, dlatego od razu należy wybrać dla nich odpowiednie miejsce.

Uprawa orzecha włoskiego w ogrodzie: sadzenie

Młode drzewka najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, gdyż wtedy mają największą szansę na przyjęcie się na nowym stanowisku. Przed ich posadzeniem należy dobrze przygotować glebę (m. in. odchwaścić, głęboko przekopać, zasilić kompostem i w razie potrzeby odkwasić za pomocą wapnowania), a następnie wykopać odpowiednio duży otwór, wypełnić jego dno ziemią kompostową, umieścić w nim korzenie drzewka, zalać je wodą, a następnie uzupełnić otwór resztą ziemi. Po posadzeniu drzewek, podłoże wokół nich należy wyściółkować, a jeśli termin sadzenia przypada na jesień, osłonić rośliny agrowłókniną, która uchroni młode drzewka przed przemarznięciem.

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew i krzewów owocowych. Kiedy sadzić drzewa owocowe?

Uprawa orzecha włoskiego w ogrodzie: cięcie

Jak każde drzewo owocowe, także orzechy włoskie po posadzeniu wymagają przycięcia, co ma na celu nadanie koronie odpowiedniego kształtu i uformowanie jej na właściwej wysokości (1,5-2 m). Cięcie młodych roślin jest ważne również dlatego, że ich pędy są jeszcze dość cienkie i dobrze znoszą zabieg. U starszych egzemplarzy cięcie gałęzi o średnicy większej niż 5 cm. powoduje już trudne do wygojenia rany i osłabia drzewo, dlatego powinno być ograniczone jedynie do cięcia sanitarnego i cięcia prześwietlającego. Cięcie ważne jest też w przypadku odmian szczepionych, gdyż pozwala uformować koronę i usunąć zbędne pędy, wyrastające z podkładki. Zabieg należy wykonać latem (sierpień) lub na przedwiośniu, gdyż orzechy cięte wiosną, wydzielają duże ilości soku, co mocno je osłabia. Sadząc orzechy włoskie, warto pamiętać, że rośliny otrzymane z siewek osiągają bardzo duże rozmiary (w Polsce 8-12 m wysokości i 5-6 m średnicy) i nie nadają się do małych ogrodów.

>>Przeczytaj też: Jak i kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe. Cięcie drzew i krzewów owocowych [WIDEO]

Do małych ogrodów - szczepione orzechy włoskie

Na mniejszych obszarach mogą być uprawiane jedynie orzechy szczepione, które rosną znacznie słabiej i nie tworzą tak rozbudowanych koron.

Co można sadzić pod orzechem włoskim?

Wybierając miejsce pod uprawę orzecha włoskiego, powinniśmy też pamiętać, że nie jest to roślina zbyt towarzyska, gdyż zawiera w swoich tkankach  toksyczną substancję, hamującą wzrost i rozwój innych roślin (juglon). U orzecha włoskiego najwięcej znajduje się jej w świeżych liściach, ale ponieważ substancja szybko ulega rozpadowi pod wpływem powietrza i światła, w suchych liściach nie stanowi już zagrożenia, dlatego pod drzewami ma szansę wyrosnąć trawa.

>>Przeczytaj też: Czy orzech włoski "zabije" inne drzewa w ogrodzie?

Nieco większym zagrożeniem dla innych roślin mogą być natomiast orzechy włoskie szczepione na podkładce z orzecha czarnego, który wydziela do gleby spore ilości juglonu oraz innych toksycznych substancji alleopatycznych (hamujących rozwój innych roślin), głównie za pomocą korzeni. Dlatego też w jego najbliższym sąsiedztwie nic raczej nie urośnie i nie warto sadzić pod nim żadnych roślin ozdobnych.

Odmiany orzecha włoskiego do uprawy w ogrodzie

Do uprawy w ogrodzie można wybrać drzewka orzecha włoskiego uzyskane z siewu lub szczepione na podkładkach. Pierwsze dobrze rosną i są bardziej odporne na choroby, ale osiągają duże rozmiary, nie zachowują cech odmianowych i późno wchodzą w okres owocowania (nawet po 10-12 latach). Drugie natomiast doskonale nadają się do uprawy w małych ogrodach, obficie plonują, dobrze zachowują cechy odmianowe i wcześnie wchodzą w okres owocowania (już w 2-3 roku po posadzeniu), ale mogą być nieco bardziej podatne na choroby i wrażliwsze na mróz. Decydując się na uprawę roślin szczepionych, warto też szukać drzewek szczepionych na podkładkach z orzecha włoskiego, unikając orzechów szczepionych na podkładce z orzecha czarnego.

Wśród polecanych do uprawy odmian znajdują się przede wszystkim:

  • 'Dodo' - odmiana odporna na mróz, silnie rosnąca, plenna, wrażliwa na antraknozę; rodzi duże, smaczne owoce,
  • 'Targo' - odmiana wczesna, plenna, odporna na mróz, słabiej rosnąca, niezbyt podatna na antraknozę; owoce owalne, smaczne,
  • 'Resovia' - odmiana odporna na mróz, plenna, niezbyt odporna na antraknozę; owoce średniej wielkości, smaczne,
  • 'Leopold' - odmiana o słabym wzroście, odporna na mróz i atrkanozę; owoce średniej wielkości, bardzo smaczne,
  • 'Broadview' - odmiana o silnym wzroście, odporna na mróz i choroby, rodzi podłużne, duże, smaczne owoce.

Inne polecane odmiany to m.in. 'Apollo', 'Jupiter', 'Koszycki', 'Mars', 'Mleczny wczesny', 'Wiśnicz czerwony'.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE