Czy orzech włoski "zabije" inne drzewa w ogrodzie? [Porada eksperta]

2014-09-22 13:42

W moim ogródku rosną dwa drzewa orzecha włoskiego - mają już około 1,5 m wysokości (rosną obok siebie). Oba wyrosły z orzechów. Ktoś mi powiedział, że drzewa orzecha włoskiego "zabiją" wszystkie inne drzewa w ogrodzie, a ktoś inny, że jeśli są dwa - to będzie OK. Jaka jest prawda? Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Zgodnie z literaturą, orzech włoski zawiera szereg substancji allelopatycznych, czyli takich które powodują spowolnienie wzrostu lub obumieranie innych roślin. Najważniejszym i jednym z najbardziej szkodliwych (z punktu widzenia posiadacza ogrodów) jest organiczny związek juglon. Na szczęście w orzechu włoskim występuje jedynie w świeżych liściach. Orzechy włoskie faktycznie mogą wpływać negatywnie na inne drzewa. W praktyce jednak różnie z tym bywa. Mam w ogrodzie pokaźny, może 10-letni okaz. Nie zauważyłem, aby szkodził znacząco sąsiadującym roślinom. Jedynym „skutkiem ubocznym” jest brak trawy u podstawy drzewa. To jednak jest nie tylko rezultat allelopatycznego oddziaływania rośliny, ale także braku światła. Zalecam jednak na wszelki wypadek w pobliżu orzechów nie sadzić wartościowych roślin.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.