Oprysk z octu na chwasty i inne domowe sposoby pozbycia się chwastów. Jak usunąć chwasty bez chemii?

2024-04-12 9:16

Domowe sposoby na chwasty są naprawdę skuteczne! Naturalne preparaty na chwasty to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą stosować w ogrodzie chemii, np. herbicydów. Dowiedz, się jak pozbyć się chwastów domowym sposobem. Jak zrobić oprysk na chwasty z octu? Domowe opryski na chwasty - czym można zastąpić Roundup?

Domowe sposoby na chwasty
Autor: GettyImages Jest wiele sprawdzonych domowych sposobów usunięcia chwastów

Spis treści

  1. Domowe sposoby na chwasty - soda oczyszczona i sól niszczą chwasty
  2. Jak zrobić oprysk na chwasty z octu?
  3. Galeria zdjęć: Chwasty na trawniku
  4. Co naturalnego na chwasty?
  5. Domowe opryski na chwasty - czym można zastąpić Roundup?

Chwasty i inne niepożądane rośliny w ogrodzie można zwalczać nie tylko za pomocą herbicydów, ale także zdrowszymi metodami domowymi - przy wykorzystaniu preparatów naturalnych oraz tych na co dzień stosowanych w kuchni.

Domowe sposoby na chwasty - soda oczyszczona i sól niszczą chwasty

Bardzo prostym sposobem na pozbywanie się chwastów jest użycie soli spożywczej lub sody oczyszczonej. Ten sposób jest najbardziej skuteczny w przypadku wschodzących chwastów lub bardzo młodych roślin, które jeszcze nie zdążyły się rozrosnąć do dużych rozmiarów. Szczególnie praktyczne może być zastosowanie soli lub sody do usuwania chwastów wyrastających w szczelinach między płytami chodnikowymi, kostką brukową lub na ścieżkach ogrodowych.

Wystarczy po prostu posypać miejsca, gdzie rosną chwasty solą lub sodą i poczekać kilka dni. Najkorzystniej zrobić to w czasie słonecznej pogody – efekt będzie szybszy i chwasty zaschną.

Można również sporządzić roztwór wodny z soli lub sody i opryskiwać nim chwasty – przyniesie to podobny skutek. Trzeba przy tym oczywiście pamiętać, aby nie posypać (lub nie opryskać) innych, pożytecznych lub ozdobnych roślin, aby ich nie uszkodzić.

Przeczytaj też:

Opryski na chwasty
Autor: GettyImages Stosując do zwalczania chwastów przygotowany w domu preparat na bazie octu, pamiętajmy by jego stężenie nie zagrażało roślinom ozdobnym

Jak zrobić oprysk na chwasty z octu?

Bardzo pomocnym i tanim domowym sposobem zwalczania chwastów jest sporządzenie roztworu na bazie octu. Działa on parząco na rośliny (dzięki właściwościom kwasowym) i w szybkim tempie powoduje ich zamieranie. Wystarczy więc zwykły ocet spożywczy (o stężeniu zazwyczaj 10%) wykorzystać jako naturalny środek na chwasty i opryskiwać je za pomocą opryskiwacza ręcznego.

W przypadku octu należy jednak pamiętać również o tym, że może on niszczyć również rośliny ozdobne, dlatego należy wykonywać opryski ostrożnie i tylko na chwasty. Dla większego bezpieczeństwa można także obniżyć stężenie roztworu (np. tylko na młodsze chwasty) i rozcieńczyć ocet z wodą (w proporcji np. 1:2 lub innej). Aby zwiększyć przyczepność roztworu, można jeszcze dodać do niego kilka kropel płynu do naczyń.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć: Chwasty na trawniku

Co naturalnego na chwasty?

Zastosowanie ściętych pokrzyw jako ściółki na rabatach, znacząco ogranicza rozwój chwastów, dlatego jeśli mamy w ogrodzie pokrzywy nie warto ich usuwać. Ściętymi pędami pokrzyw warto przykryć glebę pod roślinami, a efekt może być zaskakujący. Ta metoda ma także inną zaletę – pokrzywa odżywia także glebę, poprawia jej strukturę i wzbogaca w cenne składniki odżywcze.

W podobny sposób można wykorzystać ściętą trawę, która także okryje glebę i zagłuszy wschodzące chwasty, odżywiając przy tym glebę. Należy pamiętać, że ścięte części roślin w naturalny sposób dość szybko będą się rozkładać, dlatego takie naturalne ściółkowanie (mulczowanie) należy powtarzać (nawet kilka razy w sezonie).

Pokrzywa
Autor: GettyImages Ściółkowanie rabat ściętym zielem pokrzywy znacząco zmniejsza wystepowanie chwastów

Domowe opryski na chwasty - czym można zastąpić Roundup?

W przypadku, gdy chwastów jest dużo i trzeba już zastosować specjalistyczny preparat, warto w pierwszej kolejności postawić na środki naturalne – bezpieczniejsze dla środowiska i naszego zdrowia. Obecnie znajdziemy w sprzedaży wiele gotowych preparatów naturalnych, np. sporządzanych na bazie roślin i wykorzystujących ich właściwości. Warto szczególnie unikać herbicydów zawierających toksyczny i totalny (nieselektywny) glifosat (np. Roundup) i zastępować go innymi, równie skutecznymi preparatami.

Zdrowszą, bezpieczniejszą alternatywą dla Roundupu, mogą być dostępne obecnie w sprzedaży inne preparaty, wykorzystując właściwości wyselekcjonowanych, pożytecznych organicznych kwasów. Godne polecenia są między innymi środki Effect 24h lub Randacol. Zawierają one kwas pelargonowy (nazywany także nonanowym), substancje pochodzenia naturalnego - zawiera ją olejek eteryczny wydzielany przez pelargonie. Działa on kontaktowo na chwasty oraz mech i niszczy je.

Efekty oprysku takimi preparatami widoczne są już po kliku dniach, ale należy pamiętać, że są one nieselektywne i mogą zniszczyć inne, przypadkowo opryskane rośliny. Kwas nonanowy nie odkłada się w glebie i po wykonaniu oprysku można bezpiecznie uprawiać rośliny. Dla bezpieczeństwa wystarczy jedynie odczekać, by ciecz użytkowa wyschła na powierzchni opryskanych roślin (okres prewencji) i wówczas nie ma żadnego zagrożenia dla ludzi, jak i zwierząt. Jeśli oprysk wykonujemy w uprawach roślin uprawnych (do spożycia), np. jabłek, śliw, winorośli należy zachować okres karencji, który w tym przypadku wynosi tylko 1 dzień.

Nie przegap:

Odchwaszczanie ogrodu - różne sposoby usuwania chwastów

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Nasi Partnerzy polecają