Gnojówka z pokrzywy - jak zrobić nawóz z pokrzywy

2022-05-17 14:05
Gnojówka z pokrzywy
Autor: GettyImages Gnojówka z pokrzyw sprawdzi się do naturalnego nawożenia roślin w ogrodzie

Jak zrobić gnojówkę (nawóz) z pokrzywy? Podpowiadamy, co podlewać gnojówką z pokrzyw, a czego nie. Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw? Gnojowica z pokrzywy - zastosowanie.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to pospolity chwast, ale także cenna roślina. Pokrzywa jest rośliną trwałą, rozłogową, dorastającą do 1 metra wysokości. Pokrzywa należy do roślin leczniczych - zawiera witaminy: C, K, B oraz składniki mineralne: żelazo, magnes, wapń, mangan i krzem. Z pędów pokrzywy można zrobić gnojówkę, która sprawdzi się do naturalnego nawożenia roślin w ogrodzie. Taki naturalny nawóz z pokrzywy z łatwością możecie przygotować samodzielnie. Podpowiadamy jak zrobić nawóz organiczny z pokrzywy.

Gnojówka z pokrzywy - jak zrobić nawóz z pokrzywy?

Nawóz z pokrzyw to tani i dobry sposób na naturalne, ekologiczne nawożenie ogrodu. Gnojówka z pokrzyw jest prosta do zrobienia: zobacz jak ją wykonać - podajemy przepis na nawóz z pokrzywy.

Do zrobienia nawozu z pokrzywy zbieramy młode liście i pędy pokrzywy, jeszcze przed jej kwitnieniem (1 kg pokrzyw na 10 litrów wody). Następnie szykujemy pojemnik na roztwór - może to być wiadro lub beczka – ważne, by pojemnik nie był metalowy, najlepszy będzie plastikowy. Wypełniamy wiadro pokrzywami tak, aby zostawić około 10 cm wolnej przestrzeni do krawędzi pojemnika i zalewamy rośliny wodą. Zostawiamy przygotowany nawóz z pokrzyw na minimum 2 tygodnie (do 20 dni), codziennie mieszając, by dostarczyć pokrzywom dodatkowy tlen potrzebny do fermentacji. Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, gdy przestanie się burzyć i nabierze ciemniejszego koloru.

Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw? Jeśli pojemnik z nią umieścimy z zacienionym miejscu to spokojne może stać przed ponad miesiąc.

>>Przeczytaj też:

Co podlewać gnojówką z pokrzywy?

Rozcieńczamy przygotowany roztwór nawozu z pokrzyw z wodą (w stosunku 1:10), a następnie podlewamy nim rośliny. Delikatne rośliny lepiej podlać bardziej rozcieńczoną gnojówką. Idealnie nadaje się do nawożenia większości warzyw.

Wpływ nawozu naturalnego z pokrzyw na rośliny jest znakomity: uzdrawia je, poprawia wzrost oraz polepsza tworzenie się chlorofilu – rośliny są bardziej zielone. Nawóz z pokrzywy dodatkowo zachęca dżdżownice, które poprawią porowatość gleby, dodatkowo ją użyźniając.

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw?

Pamiętajmy, żeby nie stosować jako nawozu i nie podlewać gnojówką z pokrzywy roślin wymagających gleb ubogich, jak np. krwawniki, dzielżany, nawłocie, słoneczniki oraz tych wolniej rosnących, np. roślin okrywowych i płożących.

Poznaj lecznicze właściwości pokrzywy - do czego można wykorzystać pokrzywę [WIDEO]

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE