Przepis na nawóz z pokrzyw. Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy [WIDEO]

2019-05-27 10:55 Joanna Lilia, mat. wideo: TVN Meteo/x-news

Podpowiadamy jak zrobić nawóz organiczny z pokrzywy. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to pospolity chwast, ale także cenna roślina. Nawóz z pokrzyw sprawdzi się do naturalnego nawożenia roślin w ogrodzie.

Nawóz z pokrzyw to tani i dobry sposób na naturalne, ekologiczne nawożenie ogrodu. Gnojówka z pokrzyw jest prosta do zrobienia: zobacz jak ją wykonać - podajemy przepis na nawóz z pokrzywy.

Pokrzywa jest rośliną trwałą, rozłogową, dorastającą do 1 metra wysokości. Pokrzywa należy do roślin leczniczych - zawiera witaminy: C, K, B oraz składniki mineralne: żelazo, magnes, wapń, mangan i krzem. Gnojowicę z pokrzyw można także wykorzystać do naturalnego nawożenia roślin w ogrodzie. Taki naturalny nawóz z pokrzywy z łatwością możecie przygotować samodzielnie.

Jak zrobić nawóz z pokrzywy?

Gnojówka z pokrzywy: do zrobienia nawozu z pokrzywy zbieramy młode liście i pędy pokrzywy, jeszcze przed jej kwitnieniem (1 kg pokrzyw na 10 litrów wody). Następnie szykujemy pojemnik na roztwór - może to być wiadro lub beczka – ważne, by pojemnik nie był metalowy, najlepszy będzie plastikowy. Wypełniamy wiadro pokrzywami tak, aby zostawić około 10 cm wolnej przestrzeni do krawędzi pojemnika i zalewamy rośliny wodą. Zostawiamy przygotowany nawóz z pokrzyw na minimum 2 tygodnie (do 20 dni), codziennie mieszając, by dostarczyć pokrzywom dodatkowy tlen potrzebny do fermentacji. Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, gdy przestanie się burzyć i nabierze ciemniejszego koloru.

Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw? Jeśli pojemnik z nią umieścimy z zacienionym miejscu to spokojne może stać przed ponad miesiąc.

>>Przeczytaj też:

Co podlewać gnojówką z pokrzywy?

Rozcieńczamy przygotowany roztwór nawozu z pokrzyw z wodą (w stosunku 1:10), a następnie podlewamy nim rośliny. Delikatne rośliny lepiej podlać bardziej rozcieńczoną gnojówką. Idealnie nadaje się do nawożenia większości warzyw.

Wpływ nawozu naturalnego z pokrzyw na rośliny jest znakomity: uzdrawia je, poprawia wzrost oraz polepsza tworzenie się chlorofilu – rośliny są bardziej zielone. Nawóz z pokrzywy dodatkowo zachęca dżdżownice, które poprawią porowatość gleby, dodatkowo ją użyźniając.

Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw

Pamiętajmy, żeby nie stosować jako nawozu i nie podlewać gnojówką z pokrzywy roślin wymagających gleb ubogich, jak np. krwawniki, dzielżany, nawłocie, słoneczniki oraz tych wolniej rosnących, np. roślin okrywowych i płożących.

Wideo: Maja Popielarska radzi jak przygotować gnojówkę z pokrzyw

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE