Ocet w ogrodzie - Wszystko, co musisz wiedzieć o zastosowaniu octu w ochronie roślin

2024-06-17 8:23

Ocet można wykorzystywać w uprawie roślin, również w ich ochronie przed chorobami i szkodnikami. Ocet przyda się do zwalczania mszyc, chwastów, mrówek czy ślimaków. Do czego można stosować ocet w ogrodzie? Przeczytaj o zastosowaniu octu w ogrodzie.

Ocet w ogrodzie - zastosowanie
Autor: GettyImages Ocet w ogrodzie używany jest często do pozbycia się szkodników roślin

Spis treści

  1. Oprysk z octu do zwalczania szkodników roślin
  2. Ocet na chwasty - zwalczanie chwastów przy użyciu octu
  3. Ocet do zakwaszania gleby
  4. Ocet na mrówki i koty - skutecznie odstrasza!
  5. Ocet na muszki owocówki i ślimaki - pułapki z octu

Ocet to w rzeczywistości wodny roztwór kwasu octowego. W kuchni jest stosowany m.in. jako przyprawa zakwaszająca. Zastosowanie octu rozszerza się na uprawę roślin w domu oraz w ogrodzie. Do czego przyda się ocet w ogrodzie?

Oprysk z octu do zwalczania szkodników roślin

Ocet w ogrodzie używany jest często do pozbycia się szkodników roślin. Trzeba przy tym pamiętać, aby zwalczając szkodniki przy okazji nie zniszczyć roślin. Ocet zwalcza nawet chwasty (o tym poniżej). Dlatego należy unikać opryskiwania nim młodych i delikatnych roślin, np. siewek. Ocet nadaje się natomiast do stosowania na wiele roślin doniczkowych, drzew czy krzewów.

Ważne jest, aby do oprysków przeciw szkodnikom przygotować rozcieńczony roztwór octu we właściwym stężeniu: 1 litr octu miesza się z 10 litrami wody. Do przygotowywanego roztworu można dodać trochę szarego mydła - dzięki temu preparat będzie dłużej utrzymywał się na roślinach, a także zalegał na ciałach owadów czy pajęczaków.

Oprysk roztworem octu to dobry sposób na zwalczanie mszyc, przędziorków i wielu innych szkodników. Przecieranie roślin szmatką nasączoną roztworem octu może pomóc również w zwalczaniu uciążliwych tarczników i miseczników. W podobny sposób czasem wykorzystuje się alkohol.

Ekologiczne środki ochrony roślin PRZEPISY. Jak chronić rośliny ogrodowe przed chorobami i szkodnikami

Ocet na chwasty - zwalczanie chwastów przy użyciu octu

Do zwalczania chwastów dobrze nadają się dwa produkty używane w kuchni – soda oczyszczona i ocet. Pierwszy z nich bardziej jednak hamuje wzrost nowych niepożądanych roślin, drugi zwalcza je bezpośrednio.

Najefektywniejsze zabiegi przeprowadza się z użyciem octu spirytusowego, który jest względnie tani i silnie zakwaszony. Najlepiej go stosować w rozcieńczeniu z wodą w (2 litry octu na 1 litr wody). Opryskuje się nim rośliny i powierzchnię, gdzie znajdują się korzenie. W przypadku likwidacji zachwaszczenia na utwardzonych nawierzchniach, na przykład w szczelinach płyt chodnikowych, warto przeprowadzić wcześniej próbę. Ocet nie powinien zaszkodzić twardym materiałom, z których zbudowano nawierzchnię, ale całkowicie tego wykluczyć nie można.

Chwasty w ogrodzie - zwalczanie i zapobieganie ich występowaniu. Jak usuwać chwasty ogrodowe

Zastosowanie octu w ogrodzie
Autor: GettyImages Ocet w ogrodzie można stosować m.in. na chwasty

Ocet do zakwaszania gleby

Do zakwaszania ziemi, w której rosną już rośliny nadają się nawozy zakwaszające oraz torf kwaśny. Inny, mniej znany sposób to zakwaszanie gleby z użyciem octu. Ocet rozrabia się w wodzie w proporcjach 1:8 (1 litr octu na 8 litrów wody). Ziemię należy obficie podlewać. pH gleby warto sprawdzać co kilka dni (na kilku próbkach). Być może będzie konieczne ponowienie zabiegu. Rośliny powinno się sadzić/siać dopiero po 3-4 tygodniach po ostatnim podlewaniu roztworem z octem. Sposób jest prowizoryczny i niestety brakuje dokładnych norm, ustalonych dawek. Rozwiązanie może być korzystne na mniejszej powierzchni, np. dla roślin w pojemnikach. Na szerszą skalę problemem może być opłacalność.

Zastosowanie octu w ogrodzie
Autor: GettyImages Ocet można wykorzystać m.in. do odstraszenia mrówek z ogrodu

Ocet na mrówki i koty - skutecznie odstrasza!

Ocet można wykorzystać do odstraszania zwierząt – wylanie go w pewnych miejscach przy domu czy na elementach małej architektury na pewien czas zniechęci mrówki. warto też polewać octem korytarze, po których owady poruszają się.

Ocet odstrasza także koty. Dlatego można nasączyć nim brzegi donicy rośliny, która wzbudza „niezdrowe” zainteresowanie czworonoga. Dodatkowo czasem przydatne może być potraktowanie octem brzegów ogrodowej piaskownicy. W ten sposób zmniejszy się ryzyko, iż ulubiona część placu zabaw dla dzieci stanie się kuwetą zwierzaka (naszego lub „gościa”).

Ocet na muszki owocówki i ślimaki - pułapki z octu

Muszki owocówki mogą być prawdziwym utrapieniem w kuchni. Jednym z domowych sposobów na ich zwalczanie jest tworzenie pułapek z octu (najlepiej jabłkowego) z dodatkiem płynu do naczyń. Pierwszy składnik je przyciąga, drugi zmniejsza napięcie powierzchniowe roztworu. Ocet wlewa się do słoiczków i ustawia w miejscach, gdzie najczęściej zauważa się muszki. Zapach będzie je zachęcał i w konsekwencji będą topiły się w gęstawym płynie. Do słoika może także prowadzić papierowy lejek. Wtedy owady, które dostaną się przez niego do wnętrza słoika, będą miały znacznie utrudnioną drogę ucieczki.

Do zwalczania ślimaków wykorzystuje się roztwór piwa i octu (1:1). Płaskie pojemniki powinno się ustawiać w zacienionych, wilgotnych miejscach w ogrodzie.

>> Przeczytaj też:

Zobacz galerię: Piękne letnie ogrody

Listen on Spreaker.
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają