Zastosowanie octu w ogrodzie. Do czego można stosować ocet w ogrodzie?

2020-01-21 15:04 Michał Mazik
Zastosowanie octu w ogrodzie
Autor: GettyImages

Potencjalne zastosowania octu rozszerzają się na uprawę roślin w domu oraz w ogrodzie. Do czego przyda się ocet w ogrodzie?

Ocet to w rzeczywistości wodny roztwór kwasu octowego. W kuchni jest stosowany m.in. jako przyprawa zakwaszająca. Właściwości octu można wykorzystywać także w uprawie roślin, również w ich ochronie przed chorobami i szkodnikami. Do czego można stosować ocet w ogrodzie?

Oprysk z octu do zwalczania szkodników roślin

Ocet w ogrodzie używany jest często do pozbycia się szkodników roślin. Trzeba przy tym pamiętać, aby zwalczając szkodniki przy okazji nie zniszczyć roślin. Ocet zwalcza nawet chwasty (o tym poniżej). Dlatego należy unikać opryskiwania nim młodych i delikatnych roślin, np. siewek. Ocet nadaje się natomiast do stosowania na wiele roślin doniczkowych, drzew czy krzewów.
Ważne jest, aby do oprysków przeciw szkodnikom przygotować rozcieńczony roztwór octu we właściwym stężeniu: 1 litr octu miesza się z 10 litrami wody. Do przygotowywanego roztworu można dodać trochę szarego mydła - dzięki temu preparat będzie dłużej utrzymywał się na roślinach, a także zalegał na ciałach owadów czy pajęczaków.
Oprysk roztworem octu to dobry sposób na zwalczanie mszyc, przędziorków i wielu innych szkodników. Przecieranie roślin szmatką nasączoną roztworem octu może pomóc również w zwalczaniu uciążliwych tarczników i miseczników. W podobny sposób czasem wykorzystuje się alkohol.

Ekologiczne środki ochrony roślin PRZEPISY. Jak chronić rośliny ogrodowe przed chorobami i szkodnikami >>>

Zwalczanie chwastów przy użyciu octu

Do zwalczania chwastów dobrze nadają się dwa produkty używane w kuchni – soda oczyszczona i ocet. Pierwszy z nich bardziej jednak hamuje wzrost nowych niepożądanych roślin, drugi zwalcza je bezpośrednio.
Najefektywniejsze zabiegi przeprowadza się z użyciem octu spirytusowego, który jest względnie tani i silnie zakwaszony. Najlepiej go stosować w rozcieńczeniu z wodą w (2 litry octu na 1 litr wody). Opryskuje się nim rośliny i powierzchnię, gdzie znajdują się korzenie. W przypadku likwidacji zachwaszczenia na utwardzonych nawierzchniach, na przykład w szczelinach płyt chodnikowych, warto przeprowadzić wcześniej próbę. Ocet nie powinien zaszkodzić twardym materiałom, z których zbudowano nawierzchnię, ale całkowicie tego wykluczyć nie można.

Chwasty: jak usuwać chwasty w ogrodzie. Chwasty ogrodowe: zwalczanie i zapobieganie ich występowaniu >>>

Ocet do zakwaszania gleby

Do zakwaszania ziemi, w której rosną już rośliny nadają się m.in. fusy z kawy (stosowane w uprawie doniczkowej) oraz nawozy zakwaszające. Podłoże przed posadzeniem zieleni często zakwasza się przez wymieszanie z torfem. Inny, mniej znany sposób to zakwaszanie z użyciem octu. Ocet rozrabia się w wodzie w proporcjach 1:8 (1 litr octu na 8 litrów wody). Ziemię należy obficie podlewać. pH gleby warto sprawdzać co kilka dni (na kilku próbkach). Być może będzie konieczne ponowienie zabiegu. Rośliny powinno się sadzić/siać dopiero po 3-4 tygodniach po ostatnim podlewaniu roztworem z octem. Sposób jest prowizoryczny i niestety brakuje dokładnych norm, ustalonych dawek. Rozwiązanie może być korzystne na mniejszej powierzchni, np.: dla roślin w pojemnikach. Na szerszą skalę problemem może być opłacalność.

Jak zakwasić ziemię w ogrodzie? Najlepsze sposoby na obniżenie pH gleby >>>

Zastosowanie octu w ogrodzie
Autor: GettyImages Ocet można wykorzystać m.in. do odstraszenia mrówek z ogrodu

Ocet jako substancja odstraszająca mrówki i koty

Ocet można wykorzystać do odstraszania zwierząt – wylanie go w pewnych miejscach przy domu czy na elementach małej architektury na pewien czas zniechęci mrówki. warto też polewać octem korytarze, po których owady poruszają się.
Ocet odstrasza także koty. Dlatego można nasączyć nim brzegi donicy rośliny, która wzbudza „niezdrowe” zainteresowanie czworonoga. Dodatkowo czasem przydatne może być potraktowanie octem brzegów ogrodowej piaskownicy. W ten sposób zmniejszy się ryzyko, iż ulubiona część placu zabaw dla dzieci stanie się kuwetą zwierzaka (naszego lub „gościa”).

Pułapka z octu na muszki i ślimaki

Muszki owocówki mogą być prawdziwym utrapieniem w kuchni. Jednym z domowych sposobów na ich zwalczanie jest tworzenie pułapek z octu (najlepiej jabłkowego) z dodatkiem płynu do naczyń. Pierwszy składnik je przyciąga, drugi zmniejsza napięcie powierzchniowe roztworu. Ocet wlewa się do słoiczków i ustawia w miejscach, gdzie najczęściej zauważa się muszki. Zapach będzie je zachęcał i w konsekwencji będą topiły się w gęstawym płynie. Do słoika może także prowadzić papierowy lejek. Wtedy owady, które dostaną się przez niego do wnętrza słoika, będą miały znacznie utrudnioną drogę ucieczki.

Do zwalczania ślimaków wykorzystuje się roztwór piwa i octu (1:1). Płaskie pojemniki powinno się ustawiać w zacienionych, wilgotnych miejscach w ogrodzie.

>> Przeczytaj też:

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE