Jak pozbyć się muszek owocówek. Sposoby na muszki owocówki

2018-04-24 15:12

Jak pozbyć się muszek owocówek - to pytanie zadajemy sobie często latem, gdy owady te stają się coraz bardziej uciążliwe. Dlaczego muszki owocówki są dokuczliwe? Skąd pojawiają się w domu, na balkonie i tarasie? Jakie są sposoby pozbycia się muszek owocówek?

Muszki owocówki nie należą wprawdzie do najbardziej dokuczliwych owadów jakie znamy, mimo to potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Te maleńkie owady wprawdzie nie zagrażają nam bezpośrednio, gdyż nie gryzą i nie kąsają, ale ich obecność w naszym otoczeniu jest bardzo niepożądana, gdyż ze względu na swoje upodobania żywieniowe, owady mogą zniszczyć naszą żywność, zanieczyszczając ją bakteriami, drobnoustrojami lub grzybami.

Muszka owocówka

Zanim jednak podejmiemy z nimi walkę, powinniśmy bliżej poznać ich zwyczaje, zaczynając od tego, że muszka owocówka, to tak naprawdę wywilżna karłowata (Drosophila melanogaster) lub wywilżna octówka (Drosophila funebris), które nie mają nic wspólnego ze szkodnikiem atakującym drzewa owocowe - owocówką (np. owocówka jabłkóweczka - Cydia pomonella).

>>Przeczytaj też: Robaczywe śliwki. Szkodnik śliwy: owocówka śliwkóweczka w owocach śliwy

Muszka owocówka jest maleńkim, dorastającym do 2-3 mm długości owadem, który w przeciwieństwie do owocówek nie rozwija się w rosnących owocach i nie żywi ich świeżym miąższem lub sokiem, a więc nie można nazwać go typowym szkodnikiem. Głównym składnikiem jej diety są organizmy grzybopochodne (drożdżowe), rozwijające się na mocno dojrzałych, fermentujących lub gnijących owocach oraz w sokach owocowych, napojach (np. kompotach, winach) i przetworach. Takie owoce wabią owady swoim specyficznym, kwaskowym zapachem, który muszki owocówki wyczuwają nawet z dużej odległości. Podobną woń wydzielają owocowe odpadki zgromadzone w koszu na śmieci, ocet owocowy oraz resztki soków lub wina pozostawione w otwartych naczyniach.

Zwabione owocowym aromatem muszki, chętnie odżywiają się owocowymi resztkami, przy okazji składając na nich swoje jaja. Wprawdzie dorosły owad żyje zaledwie kilkanaście dni (2-3 tygodnie), ale w tym czasie samica może złożyć dziennie nawet do 50 jaj, z których młode muszki wylęgają się już po kilku dniach (w temperaturze pokojowej wylęg następuje już po 5-10 dniach). Znając sprawny cykl rozwojowy tych maleńkich owadów łatwo zrozumiemy, dlaczego z kilku muszek kręcących się po naszej kuchni, w niedługim czasie robi się ich kilkadziesiąt i dlaczego walka z nimi jest tak trudna.

Muszka owocówka
Autor: www.thinkstockphotos.com Samica muszki owocówki może złożyć dziennie 50 jaj

Jak pozbyć się muszek owocówek z domu, balkonu i tarasu

Jeśli walka z muszkami owocówkami ma być skuteczna, trzeba wykazać się ogromną determinacją, dyscypliną i konsekwencją, gdyż tylko wtedy mamy szansę na zwycięstwo. Liczbę owadów w naszym otoczeniu ograniczymy, jeśli zawsze będziemy pamiętać o:

  • dokładnym uprzątnięciu ze stołów i blatów wszystkich resztek jedzenia, zawierających owoce (np. ciast owocowych, przekrojonych owoców),
  • systematycznym usuwaniu z kosza odpadków (szczególnie owocowych, takich jak obierki, nadpsute owoce) i szczelnym przykrywaniu go pokrywą,
  • unikaniu pozostawiania na stołach odkrytych naczyń z sokami, kompotami, syropami lub winem (butelki i słoiki z sokami, przetworami, winami, kompotami czy octem owocowym zaraz po użyciu powinniśmy solidnie zakręcić).

Dobrze jest też okrywać owoce i ciasta owocowe gęstą moskitierą lub przechowywać je w lodówce. Moskitiera przyda się również w kuchennym oknie, uniemożliwiając owadom z zewnątrz dostanie się do naszej kuchni.
Przed przyniesieniem do domu świeżych owoców, warto też wcześniej dokładnie wysprzątać kuchnię, myjąc blaty, naczynia, zlewy, płytki naścienne w pobliżu patery na owoce czy kosz na śmieci. Wprawdzie takie porządki mogą wydawać się trochę przesadzone, ale musimy pamiętać, że młode pokolenie muszek pojawia się ze złożonych wcześniej jaj już po kilku dniach, a wtedy cały problem z muszkami zaczyna się od nowa.

Domowe sposoby na muszki owocówki

Oprócz profilaktyki w walce z muszkami owocówkami pomogą nam również domowe sposoby.Jednym z najskuteczniejszych sposobów na muszki owocówki jest własnoręcznie wykonana pułapka na muszki. Przygotujemy ją, wlewając do szklanego słoika odrobinę octu owocowego lub soku z dodatkiem kilku kropli płynu do naczyń (zmniejsza napięcie powierzchniowe wody i muszki łatwiej się topią), a następnie zakrywając szczelnie otwór folią spożywczą. W folii należy wykonać kilka małych dziurek (np. za pomocą wykałaczki), przez które muszki łatwo dostaną się do środka. Zamiast folii do otworu możemy też włożyć zwiniętą w rożek kartkę papieru, na końcu której pozostawimy maleńki otwór, który będzie dla muszek furtką w jedną stronę. Owady które dostaną się w ten sposób do wnętrza słoika, będą miały problem z odnalezieniem wyjścia i utopią się w płynie.

Kiedy jednak wszystkie nasze działania zawiodą, a muszki nadal będą uprzykrzać nam życie, możemy spróbować skorzystać z gotowych produktów, przeznaczonych do walki z intruzem. Dobrym pomysłem jest na przykład umieszczenie w pobliżu owoców (np. patery z owocami), obok kosza na śmieci lub w spiżarni, gotowej pułapki na muszki, która jest nie tylko skuteczna (zawiera wabiący, często ekologiczny płyn), ale też estetyczna i atrakcyjna (może mieć kształt gruszki lub jabłuszka). Na ścianie w pobliżu owoców można też umieścić specjalny lep na muszki owocówki, dostępny w każdym sklepie chemicznym i większym markecie spożywczym. W handlu możemy też spotkać bardziej agresywne środki chemiczne (np. w postaci sprayu), ale jeśli chcemy uniknąć zatrucia chemikaliami, lepiej nie stosować ich w pobliżu artykułów spożywczych.

>>Przeczytaj też: Choroby przechowalnicze owoców

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE