Pułapka na mrówki - najlepsze domowe sposoby na mrówki w domu. Jak skutecznie pozbyć się mrówek?

2023-05-15 12:54

Owady w domu to zawsze dla domowników spory kłopot. Szczególnie uciążliwa jest obecność mrówek, które mogą założyć gniazdo w mieszkaniu, a wtedy walka z nimi może być wyjątkowo długa. Co można zrobić, gdy już pojawią się nieproszeni goście? Jak skutecznie pozbyć się mrówek z mieszkania? Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na zwalczanie i odstraszanie owadów.

Pułapka na mrówki - najlepsze domowe sposoby na mrówki w domu
Autor: Getty Images Pułapka na mrówki - skuteczne sposoby na zwalczanie i odstraszanie mrówek

Spis treści

  1. Dlaczego mrówki wchodzą do domu?
  2. Co należy zrobić, gdy pojawią się mrówki?
  3. Pułapka na mrówki - jak pozbyć się mrówek z domu?
  4. Jak odstraszyć mrówki?

Dlaczego mrówki wchodzą do domu?

Mrówki przychodzą do mieszkań i domów w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej pojawiają się późną wiosną i latem, gdy już zrobi się ciepło. Sprzyja im także duża wilgotność powietrza, to dobre warunki do tego, by mogły założyć gniazdo i się rozmnażać.

W mieszkaniu, miejscem na które szczególnie powinno się zwracać uwagę jest kuchnia, gdyż to tam mrówki będą szukały pożywienia. Jeśli chcemy ustrzec się przed inwazją owadów, powinniśmy stosować podstawową zasadę: utrzymać kuchnię w czystości.

Nie tylko trzeba pilnować, by na blatach kuchennych, stole i podłodze nie zostały resztki jedzenia. Należy również pozbywać się często odpadów z koszy na śmieci. Tam też znajduje się pożywienie, które może przyciągać mrówki. I kolejna istotna sprawa – mrówki wchodzą do domu m.in. przez różne nieszczelności w murze czy w oknie. Dlatego warto sprawdzić, szczególnie w starym domu, czy nie ma niewielkich szpar, pęknięć, a jeśli są, to jak najszybciej je załatać.

Co należy zrobić, gdy pojawią się mrówki?

W momencie, gdy zobaczymy jedną mrówkę w mieszkaniu to znak, że prawdopodobnie jest ich więcej. To owady żyjące w społeczności, dlatego pojawienie się jednego osobnika zwiastuje, że tak naprawdę jest ich już w domu wiele.

Mrówki porozumiewają się za pomocą feromonów – wydzielają zapach, który służy im do wyznaczania m.in. szlaków komunikacyjnych. Dlatego te owady podążają wyznaczonym torem. Jest to najczęściej odcinek od gniazda do źródła pożywienia. Jeśli w domu pojawiła się mrówka, to trzeba śledzić jej trasę, dzięki temu dowiemy się, którędy mrówki chodzą, co będzie pomocne w ich zwalczaniu.

Pułapka na mrówki - jak pozbyć się mrówek z domu?

W domach pojawia się kilka różnych gatunków mrówek. Eksperci oceniają, że właściwie tylko mrówki faraona (faraonki) zakładają gniazda w domostwach. Reszta z gatunków „mieszka” poza domem człowieka, a odwiedza go jedynie po to, by zdobyć pożywienie. To bardzo ważne, by sprawdzić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, bo dzięki temu łatwiej nam będzie zwalczyć insekty.

Najtrudniejsza może być walka z mrówkami faraona, bo jeśli założą gniazdo, to trzeba je po prostu wytępić. Może to potrwać kilka tygodni, szczególnie wtedy, gdy owady zaczęły się już rozmnażać.

Najprostszy sposób na wytępienie mrówek, to zastosowanie chemicznego preparatu. Jednak część trutek może być toksyczna i niebezpieczna dla zwierząt domowych, dlatego warto raczej uniknąć ich stosowania. Szczególnie w kuchni, gdzie jest kontakt z żywnością.

Na początek polecamy zastosować domowe sposoby na pozbycie się mrówek. Oto kilka sprawdzonych metod na walkę z mrówkami:

  • zalanie gniazda wrzątkiem – to dość prosty i ekologiczny sposób na pozbycie się mrówek, ale niestety rzadko możliwy do zastosowania, bo gniazda mrówek zwykle są ukryte.
  • trutka z cukru – szklankę cukru trzeba zmieszać z łyżką boraksu. Tę mieszankę zalewamy pół szklanką wody i zagotowujemy. Trutkę rozlewamy na talerzyku, który stawiamy na szklaku przemieszczania się insektów. Płyn na talerzyku należy regularnie uzupełniać. Taka mieszanka powinna wytruć mrówki.
  • boraks z żółtkiem – ugotowane na twardo żółtko z jajka rozbijamy na małe grudki i mieszamy z proszkiem boraksu. Zalecana proporcja to 10 gramów żółtka i 1-2 gramy boraksu. Jest to środek ekologiczny i biodegradowalny. W przypadku tej trutki mrówki zabiorą żółtko z trucizną do gniazda i podzielą się jedzeniem, więc eliminacja insektów może nie potrwać długo.
  • roztwór mydła – w tym wypadku stosujemy szare mydło, które zawiera kwasy tłuszczowe. Rozcieńczmy 20-30 gramów mydła na litr wody, jeśli mydło zetrzemy na tarce, to szybciej się rozpuści. Takim roztworem spryskujemy mrówki. Środek powinien zadziałać na owady zabójczo.

Rośliny odstraszające komary - posadź je w ogrodzie i ciesz się latem bez komarów!

Jak odstraszyć mrówki?

Mrówki, które mają gniazdo poza domem, można jedynie odstraszyć. To zadanie o wiele prostsze, niż ich wytępienie. Ze względu na to, że owady posługują się zapachem (to ich sposób na komunikację), można to wykorzystać i zastosować silne zapachy jako sposób na zniechęcenie insektów do odwiedzania domu. Jest kilka patentów na to, jak to zrobić. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności należy zatrzeć ślady wędrówek owadów i umyć podłogę z użyciem środka dezynfekującego. Do mycia nadaje się też woda z octem. Następnie warto zastosować różne środki odstraszające:

  • cytrusy – mrówki nie lubią zapachu owoców cytrusowych. Dlatego stosujemy różne metody, dzięki którym w mieszkaniu utrzyma się zapach cytrusów. Może to być zostawienie startych skórek pomarańczy na blatach czy podłodze, a także przemywanie powierzchni w kuchni wodą zmieszaną z sokiem cytryny.
  • soda oczyszczona – należy ją wysypać na szklak wędrówki mrówek, owady powinny unikać tej substancji. Można także zastosować inne produkty stosowania co dzień w kuchni, jak proszek do pieczenia i sól.
  • czosnek – intensywny zapach czosnku także działa odstraszająco na owady. Można przygotować specjalną mieszankę – trzeba rozgnieść kilka ząbków, namoczyć w wodzie przez dobę, a następnie wywar przegotować. Taką czosnkową wodą należy spryskać miejsca, gdzie przemieszczają się mrówki.
  • ogórki – mrówki nie lubią także zapachu ogórków. Można to wykorzystać, rozkładając po prostu skórki po obranych ogórkach w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki.
  • zioła – mięta, bazylia, pieprz czarny, chili, goździki i cynamon – to zioła i przyprawy, które cechują się intensywnym zapachem. Są one dla insektów nieprzyjemne, odstraszające, dlatego również można je zastosować w naszej walce z mrówkami. Przyprawy wystarczy rozłożyć w miejscach, w których przemieszczają się insekty.

Sposobem na pozbycie się mrówek może być także zastosowanie elektronicznego odstraszacza dźwiękowego. Zdecydowanie zniechęci on insekty do wchodzenia do domu z zewnątrz. Jednak urządzenie nie zadziała na larwy mrówek, jeśli już owady w domu się rozmnażają. W takim wypadku trzeba z mrówkami walczyć tradycyjnymi sposobami, by je wytępić.