Rybiki - jak się pozbyć insektów? Pułapka na rybiki i inne sposoby na ich zwalczanie. Skąd się biorą rybiki w domu?

2023-05-15 12:50

Rybiki cukrowe nie są dla nas niebezpieczne, ale mogą być uciążliwe. Dlatego warto poznać sposób na zwalczenie rybików. Metod na usunięcie małych insektów jest kilka, przy czym warto zacząć od tych najbardziej ekologicznych i najmniej inwazyjnych.

Rybiki - jak się pozbyć
Autor: GettyImages Rybiki cukrowe w domu zasiedlają głównie ciepłe i wilgotne miejsca takie jak łazienki, szafki kuchenne w pobliżu zlewu i rur wodociągowych czy spiżarnie, ale mogą się też pojawić w innych pomieszczeniach

Spis treści

  1. Rybik cukrowy - co to jest?
  2. Skąd się biorą rybiki w domu?
  3. Rybiki - jak się pozbyć? Ekologiczny preparat odstraszający
  4. Pułapka na rybiki
  5. Preparaty chemiczne na rybiki
  6. Sposoby na rybiki - profilaktyka

Rybik cukrowy - co to jest?

Zasiedlający nasze domy, a w szczególności łazienki i zakamarki kuchni rybik cukrowy (Lepisma saccharina) nie jest owadem szczególnie uciążliwym, jednak trudno uznać go za przyjaciela. Wprawdzie nie roznosi chorób ani nie wyrządza znacznych szkód, ale gdy występuje bardzo licznie, jego działalność może być już zauważalna. Rybik pochodzi z tropików, dlatego zasiedla głównie ciepłe i wilgotne miejsca takie jak łazienki, szafki kuchenne w pobliżu zlewu i rur wodociągowych czy spiżarnie.

Skąd się biorą rybiki w domu?

Rybiki nie lubią światła, więc w czasie dnia pozostają w ukryciu, a żeruje w nocy. Ich pożywieniem są przede wszystkim produkty, które zawierają skrobię, cukry lub celulozę, dlatego gustują w klejach organicznych, resztkach spożywczych i roślinnych (np. gnijące liście, strzępki pleśni, glony), cukrze i słodyczach, a nawet papierze.

Jeśli w mieszkaniu rybiki pojawią się sporadycznie, ich obecność może być nawet niezauważona, ale gdy występują masowo, jest w stanie uszkadzać elementy wystroju wnętrza (np. tapety mocowane do ścian klejem organicznym), zapuszczać się do kuchni w poszukiwaniu resztek jedzenia i odpadków, a nawet podjadać książki i stare dokumenty.

Choć rybiki zwykle nie wyrządzają żadnych większych szkód, nie roznoszą chorób, nie gryzą i poszukiwaniu pożywienia nie pojawiają się na naszych stołach, trzymając się wyłącznie podłogi, zaliczają się do grona niemile widzianych gości i kiedy pojawią się w mieszkaniu, chcemy jak najszybciej się ich pozbyć.

Sposobów na usunięcie rybików z domu jest kilka, warto jednak zacząć od tych najbardziej ekologicznych i najmniej inwazyjnych, by przy okazji tępienia owada, który w gruncie rzeczy nie jest groźny, nie zaszkodzić sobie samemu.

Rybiki - jak się pozbyć? Ekologiczny preparat odstraszający

Miejsca bytności rybików można też opryskać samodzielnie przegotowanym, ekologicznym preparatem na bazie wody z dodatkiem naturalnego olejku lawendowego i cytronelowego (lub soku z cytryny), który będzie działał na owady odstraszająco, a przy okazji zapewni nam we wnętrzu przyjemny zapach.

Pułapka na rybiki

Jeśli jednak wszystkie te sposoby zawiodą, a rybiki masowo zaatakują nasze mieszkanie, możemy zdecydować się na bardziej radykalne metody walki z insektami. Jedną z nich jest specjalna, gotowa pułapka na rybiki. Możemy znaleźć ją w specjalistycznych sklepach z preparatami na insekty, sklepach internetowych lub dużych marketach (głównie budowlanych). Przed zakupem pułapki warto jednak sprawdzić jej skład i działanie, wybierając te jak najbardziej ekologiczne, nietoksyczne dla ludzi i zabezpieczone przed dziećmi (np. ECO Pułapka na rybiki, Pułapka na rybiki/srebrzyki Panko).

Pułapkę na rybiki możemy też wykonać sami, oklejając szklany słoik chropowatym materiałem (np. taśmą) i wsypując na jego dno trochę przynęty w postaci cukru. Rybik zwabiony cukrowym aromatem wejdzie po chropowatym materiale do środka słoika, ale po jego śliskich, wewnętrznych ściankach już nie wydostanie się na zewnątrz. Odłowione w ten sposób owady można wynieść z dala od naszego domu, np. na pobliską łąkę. Rybiki przyciągnie też kawałek tekturki posmarowany z jednej strony miodem i położony na noc w łazience. Zwabione słodyczą owady wejdą na pułapkę i przykleją się do miodu, nie mogąc się już uwolnić.

Preparaty chemiczne na rybiki

Ostatnia rzecz, po jaką powinniśmy sięgnąć to preparaty chemiczne na rybiki. Dostępne są zwykle w postaci sprayów lub proszków, najczęściej przeznaczonych do użytku profesjonalnego (np. Stop owadom domowym, Focus Spray Na Rybiki Cukrowe). W domu rzadko jednak dochodzi do takiej inwazji rybików, aby insektobójcze środki chemiczne były potrzebne, dlatego zwykle stosuje się je w miejscach, gdzie inwazja owadów jest znaczna, a zagrożenie z ich strony realne (np. zbiory księgarskie, hale magazynowe, sanitariaty publiczne).

Sposoby na rybiki - profilaktyka

Walkę z rybikami warto rozpocząć od profilaktyki. Częste wietrzenie mieszkania, a przede wszystkim łazienki po kąpieli (gdy jest w niej najbardziej ciepło i wilgotno), utrudnia życie rybikom, które nie lubią chłodu i przeciągów. Jeśli w naszym mieszkaniu jest wyjątkowo wilgotno, przydadzą się też pochłaniacze wilgoci, które zmniejszą poziom wilgotności, zniechęcając rybiki do zasiedlania w osuszonym wnętrzu (przy okazji pochłaniacze wilgoci zapobiegną powstawianiu w mieszkaniach grzybów i pleśni).

W pomieszczeniach i w miejscach najbardziej narażonych na obecność rybików, warto też zabezpieczyć wszystkie szczeliny, które mogą być kryjówką rybików, np. szpary pod listwami przypodłogowymi, oderwane kawałki tapet, nieszczelne rury i odpływy, dziury w ścianach czy podłogach. Szczeliny można zakryć na przykład za pomocą kleju silikonowego.

Kolejna sprawa to dokładne sprzątanie mieszkania (przede wszystkim podług) i pilnowanie, aby na podłogach i w szafkach nie zalegały żadne rozsypane resztki spożywcze, okruszki jedzenia czy drobiny cukru. Warto też zrezygnować z przechowywania w łazience materiałów wełnianych, lnianych czy bawełnianych, których włókna także rybikom smakują. Owady wprawdzie nie uszkadzają samych materiałów, ale odżywiają się drobinami włókien znajdujących się na podłoże, wokół kosza na brudną bieliznę czy w wannie i dzięki czemu lepiej się rozwijają i chętniej rozmnażają.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.