Ogród w pojemnikach. Rośliny sadzone w doniczkach i skrzynkach
Rośliny uprawiane w pojemnikach dawniej stawiano na balkonach i tarasach, teraz także w ogrodach. Rośliny w donicach i skrzynkach są prawdziwą ozdobą – ożywiają kompozycję i podnoszą prestiż miejsca.
Autor: Andrzej Szandomirski
Rośliny w pojemnikach można wykorzystywać zarówno w małej, jak i rozległej przestrzeni. Ważne, aby wybrać egzemplarze odpowiedniej wielkości, a do nich starannie dobrać pojemniki, bo dopiero razem stworzą naprawdę efektowną całość. Możemy rośliny posadzić oddzielnie lub tworzyć oryginalne kompozycje z wielu egzemplarzy różnej wielkości lub o rozmaitej barwie kwiatów czy liści. Duże pojedyncze okazy mogą pełnić funkcję elementów rzeźbiarskich. Możliwości jest bardzo wiele – warto szukać ciągle nowych rozwiązań, a realizując swoje pomysły, tworzyć piękne, zmieniające się zależnie od pór roku wnętrza ogrodowe. Istotną zaletą takich pojemnikowych dekoracji jest ich mobilność: możemy dowolnie zmieniać ustawienie, wymieniać marniejące egzemplarze czy dodawać nowe.
Jak dobrać odpowiednie pojemniki do posadzenia roślin
Do sadzenia roślin możemy wykorzystywać donice ceramiczne, skrzynie drewniane, kosze z włókna kokosowego, bambusa i wikliny, pojemniki metalowe, a nawet szklane. Ważne, aby stwarzały roślinom jak najlepsze warunki rozwoju, podkreślały ich urodę i równocześnie same były ozdobą. Trzeba więc ich kształt, barwę i materiał, z którego są zrobione, dobrać do charakteru ogrodu czy tarasu, a także do architektury, której mają towarzyszyć. I oczywiście do wybranej rośliny. Pamiętajmy, że pojemniki dla roślin wieloletnich zimujących w ogrodzie muszą być mrozoodporne. Wielkość pojemnika powinna być zawsze dostosowana do bryły korzeniowej rośliny – gdy chcemy, by rosła w nim kilka lat, musi być obszerny. Ponieważ większość roślin nie toleruje zalewania korzeni, w dnie powinny być otwory odpływowe. Jeżeli ich nie ma, koniecznie należy na dno nasypać warstwę keramzytu lub żwiru granitowego (jej grubość zależy od wielkości pojemnika i systemu korzeniowego rośliny).
Jakie rośliny sadzić w pojemnikach
Specjalne sezonowe. Możemy samodzielnie przygotować rozsadę roślin do uprawy pojemnikowej albo gotowe rośliny kupić w sklepie ogrodniczym. Do tej grupy należą:
- jednoroczne uprawiane z rozsady, jak aksamitki, heliotrop, tytoń ozdobny, smagliczka, lobelia, cynie, werbeny, koleusy i petunie, a także pnącza – bujnie rosnąca kobea, wilce. Co roku na rynku pojawiają się też nowe odmiany i zachwycające krzyżówki gatunków, takie jak pochodzące od petunii: surfinie, milion bells, supertunia, petu-brachoa, od werbeny: temari, tapien, superbena, oraz rośliny o ozdobnych, barwnych liściach: glechoma, dichondra czy odmiany wilca klapowanego;
- dwuletnie: stokrotki i bratki: nie tylko tradycyjne mieszańce, ale też drobno- i wielkokwiatowe oraz nowa odmiana bujnie się krzewiąca;
- wieloletnie zimujące w pomieszczeniach: pelargonie, fuksje, plektrantusy, scewole, lantany, dalie (zimują kłącza), begonie bulwiaste (zimują bulwy).
Drzewa, krzewy, byliny i pnącza. W ofercie szkółkarskiej jest wiele karłowych roślin przeznaczonych do ogrodów skalnych i uprawy pojemnikowej. Są to drzewa i krzewy iglaste oraz krzewy i drzewa liściaste szczepione na podkładkach. W dużych donicach czy skrzyniach mogą rosnąć odmiany drzew owocowych osiągające niewielkie rozmiary lub prowadzone w formie kolumnowej, róże miniaturowe, pnące, rabatowe i szczepione na pniu, krzewy liściaste osiągające nieduże rozmiary oraz zimozielone
znoszące formowanie, jak bukszpany i ostrokrzewy. Szkółki przygotowują też drzewa strzyżone i formowane na podporach i stelażach. Przez kilka lat zniosą też uprawę w pojemniku rajskie jabłonie, aronie, żywotniki kolumnowe, odmiany lilaka pospolitego. Bardzo efektownie wyglądają pnącza: powojniki, wiciokrzewy, bluszcz, winobluszcze trój- i pięcioklapowy. Dobrze sprawdzają się też w aranżacjach pojemnikowych byliny, takie jak astry krzaczaste, bergenie, funkie, goździki ogrodowe, lawendy, liliowce, rozchodniki i rojniki, żurawki.
Cebulowe, bulwiaste i kłączowe. Uprawianie ich w pojemnikach nie jest u nas popularne a szkoda, bo wyglądają bardzo efektownie. Można sadzić je wśród innych roślin albo oddzielnie, gęsto umieszczając cebule w donicy. We wrześniu i październiku sadzi się te, które zakwitną wiosną, czyli hiacynty, krokusy, tulipany, narcyzy. Te, które zakwitną w lipcu czy sierpniu, czyli accidantery, mieczyki, szachownice – najlepiej sadzić w kwietniu i maju. Gdy przekwitną, należy przenieść pojemnik w mało
eksponowane miejsce i pozwolić roślinom przejść w okres spoczynku.
Jednoroczne siane do gruntu. Bardzo efektownie wyglądają w pojemnikach rośliny jednoroczne, takie jak czarnuszka, dziwaczek, kosmos, maciejka, nagietek, nasturcja, ostrzeń, ośmiał, ślazówka, oraz pnące: groszek pachnący, fasola ozdobna, wilce. Sieje się je najczęściej w kwietniu lub maju.
Zioła i rośliny przyprawowe. Nie tylko przydają się w kuchni, ale też można tworzyć z nich kompozycje. Rozrastają się w bujne kępy, ładnie kwitną, mają dekoracyjne liście, a przy tym przyjemnie pachną.
Rośliny pokojowe. Wiele roślin zdobiących zimą nasze mieszkania warto wynieść na świeże powietrze. Robimy to, gdy mija zagrożenie przymrozkami, i pozostawiamy aż do jesieni. Takie wakacje lubią azalie doniczkowe, bugenwille, oleandry, a także passiflory, papirusy, zielistki, trzykrotki, paprocie, kaktusy i juki.
Podłoże do pojemników: jaka ziemia
Rośliny w pojemnikach należy sadzić w żyznej ziemi o odpowiednim pH. Większość roślin potrzebuje odczynu obojętnego (pH 6,0), iglaste najlepiej rosną w lekko kwaśnym (pH ok. 5,5), a różaneczniki – w kwaśnym (pH 4,5-5,5). Są też rośliny, które potrzebują odczynu zasadowego (pH powyżej 6,0). Warto używać gotowych podłoży, wzbogacanych nawozami, a czasem specjalnym hydrożelem gromadzącym wodę i stopniowo oddającym ją roślinom.