Drzewa na pniu - jak powstają. Najpopularniejsze odmiany drzew szczepionych na pniu

2020-09-16 7:49

Drzewa na pniu są niezastąpione w małych ogrodach. Rośliny te powstają przez szczepienie szlachetnej odmiany na silnej podkładce. Poznaj najpopularniejsze odmiany drzew szczepionych na pniu.

Wierzby
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Wierzby szczepione na pniu

Drzewa ozdobne szczepione na pniu zwykle nie zajmują wiele miejsca i są bardzo popularne ze względu na walory ozdobne oraz swoją uniwersalność – można uprawiać je zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach ustawianych na tarasach i balkonach. Choć nie wymagają zwykle intensywnej pielęgnacji, aby zachowały ładny pokrój i zdrowy wygląd, warto pamiętać o kilku zasadach.

Spis treści

  1. Skąd się biorą drzewa szczepione na pniu?
  2. Zalety drzew szczepionych na pniu
  3. Jak dbać o drzewa na pniu?
  4. Ciekawe odmiany drzew szczepionych na pniu

Skąd się biorą drzewa szczepione na pniu?

Drzewa szczepione na pniu to po prostu odmiany szlachetne zaszczepione na wyższym bądź niższym pniu. Takie rośliny "składają się" z dwóch roślin: tzw. podkładki oraz odmiany charakteryzującej się określonymi cechami. Na podkładkę - fragment pnia, na którym szczepi się odmianę szlachetną - najczęściej wybiera się roślinę należącą do tego samego rodzaju lub zbliżoną genetycznie, odporną i łatwą w uprawie. Ten sposób wegetatywnego rozmnażania (szczepienie) pozwala na powtarzanie pożądanych cech u kolejnych egzemplarzy roślin. Z kolei rozmnażanie z nasion (generatywne) w wielu przypadkach powoduje mutacje i brak powtarzania cech u roślin (np. koloru liści lub pokroju).

Drzewa na pniu
Autor: GettyImages Wierzby szczepione na pniu

Zalety drzew szczepionych na pniu

Szczepienie drzew przede wszystkim pozwala uzyskać atrakcyjne rośliny o ograniczonym wzroście (rozmiarach korony), które nadają się do sadzenia nawet w małym ogrodzie, przy wąskich ulicach i w miejscach, gdzie brak przestrzeni na wysokie drzewa. Większość z nich można także uprawiać w odpowiednich pojemnikach i ustawiać tam, gdzie nie ma możliwości posadzenia roślin do gruntu (np. tarasy, balkony, deptaki, małe place miejskie).

Drzewa do donic na taras i balkon. Jakie drzewa nadają się do uprawy w donicach >>>

Jak dbać o drzewa na pniu?

Po posadzeniu szczepionego na pniu drzewa warto pamiętać o kilku podstawowych zabiegach - rośliny te, tak samo jak inne, potrzebują nawożenia i podlewania. Ważne jest także korygowanie kształtu korony (najlepiej zabieg przycinania wykonywać w okresie bezlistnym), ponieważ dzięki skracaniu pędów (nadmiernie wyrastających poza obrys korony) pobudzimy roślinę do zagęszczenia się i uzyskamy ładny pokrój.

Często zdarza, że z podkładki poniżej miejsca szczepienia wyrastają odrosty. Mogą one pojawić się też u podstawy rośliny. Należy je jak najszybciej usuwać, gdyż ich pozostawienie może spowodować, że zdominują roślinę i zatraci ona swoje walory ozdobne. W przypadku młodych nasadzeń lub gatunków wrażliwych na przemarznięcie zimą (np. katalpa), warto także zabezpieczyć (owinąć) miejsce szczepienia (np. agrowłókniną, jutą lub innym materiałem przepuszczającym powietrze).

Robinia akacjowa 'Umbraculifera'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Robinia akacjowa 'Umbraculifera'

Ciekawe odmiany drzew szczepionych na pniu

W niewielkim ogrodzie możemy posadzić gatunki o efektownych liściach lub kwiatach, np. ozdobne odmiany jabłoni, wierzb, wiśni i śliw (np. śliwa wiśniowa 'Pissardii'). Dzięki szczepieniu wiele drzew, które naturalnie osiągają spore rozmiary można uprawiać w formie zminiaturyzowanej. Uzyskujemy odmiany o określonej wysokości – drzewa zwykle szczepione są na wysokości około 220 cm i ich główną zaletą jest to, że nie rosną już znacznie wzwyż. Rozrastać się mogą nieco jedynie ich korony. W takim przypadku o wiele łatwiejsza jest także pielęgnacja i przycinanie takich roślin.

Popularne odmiany drzew szczepionych na pniu to np.:

  • Klon jesionolistny 'Flamingo' – odmiana o biało-zielono-różowych liściach, wymaga lekkiego cięcia.
  • Klon zwyczajny 'Globosum' - o kulistej koronie.
  • Brzoza brodawkowata 'Youngii' – odmiana o płaczącym, parasolowatym pokroju, w zależności od wysokości szczepienia dorasta do wysokości 2–3 m i osiąga podobną szerokość.
  • Surmia bignoniowa (katalpa) 'Nana' – odmiana o dużych, dekoracyjnych, sercowatych liściach i kulistej koronie.
  • Wiąz 'Camperdownii' – odmiana o parasolowatym, płaczącym pokroju korony; atrakcyjna także w okresie bezlistnym • Morwa biała – często szczepiona i prowadzona w formie płaczącej; o parasolowatym kształcie korony
  • Buk zwyczajny 'Purpurea Pendula' - bordowe liście i zwisający, parasolowy pokrój
  • Wiśnia osobliwa 'Umbraculifera' - niewielka, kulista korona
  • Robinia biała 'Umbraculifera' - zaokrąglona korona
  • Wiśnia piłkowana 'Kanzan', 'Kiku-shidare' - ciekawe, ozdobne pokroje koron i liczne różowe kwiaty
  • Modrzew 'Kórnik' - kulista korona i niewielkie rozmiary.
Warto wiedzieć

Z każdym sezonem przybywa nowych odmian drzew i krzewów szczepionych na pniu (także iglastych), dlatego warto śledzić oferty szkółek lub centrów ogrodniczych i tak wybierać nasadzenia, by były atrakcyjne i jednocześnie dopasowane do warunków panujących w ogrodzie.

Drzewa na pniu
Autor: GettyImages Wiąz górski 'Lutescens'

Czy rozpoznasz te gatunki drzew? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Co to za drzewo?
brzoza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.