Kwiaty floksy wieloletnie - które floksy są wieloletnie? Poznaj bliżej wieloletnie floksy do ogrodu
Floksy, znane też jako płomyki, należą do roślin najchętniej sadzonych w ogrodach. Wiele gatunków floksów to rośliny wieloletnie. Poznaj najpopularniejsze kwiaty floksy wieloletnie do uprawy w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Floks szydlasty znakomicie nadaje się na dobrze oświetlone skalniaki
Spis treści
- Floks wiechowaty
- Floks wiechowaty - zobacz galerię zdjęć
- Floks szydlasty
- Floks szydlasty - galeria zdjęć
- Floks kanadyjski - opis i zdjęcia
- Floks Douglasa
- Czy wszystkie floksy są wieloletnie?
- Gatunki floksów polecane do uprawy w ogrodzie - zdjęcia
Wśród licznych roślin, które sadzimy na rabatach bylinowych, ważne miejsce zajmują floksy, inaczej zwane płomykami. Rodzaj Phlox liczy ponad 60 gatunków - kilka z nich jest u nas bardzo chętnie uprawianych w ogrodach. Poznaj najpopularniejsze gatunki floksów wieloletnich polecane do uprawy w ogrodach.
Floks wiechowaty
Jednym z najczęściej uprawianych i najbardziej lubianych floksów jest atrakcyjny i wysoki floks wiechowaty (łac. Phlox paniculata), tworzący wzniesione, sztywne, gęsto ulistnione pędy, dorastające do 60–120 cm wysokości. Jego liczne, barwne kwiaty rozwijają się latem (od lipca do września), tworząc na szczytach łodyg wiechowate kwiatostany.
Floksy wiechowate najlepiej czują się na stanowisku słonecznym oraz na żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej glebie. Późną jesienią rośliny zasuszają część nadziemną, odradzając się wiosną z ukrytej w ziemi bryły korzeniowej.
Floks wiechowaty - zobacz galerię zdjęć
Autor: GettyImages
Kiedy należy przycinać floksy?
Floks szydlasty
Kolejnym popularnym floksem spotykanym w ogrodach jest floks szydlasty (łac. Phlox subulata). Roślina znacząco różni się wyglądem od swoich wysokich kuzynów, gdyż dorasta zaledwie do 10–15 cm wysokości i tworzy cienkie, liczne, mocno rozgałęzione pędy, pokryte wąskimi, częściowo zimozielonymi liśćmi. Delikatne pędy pokładają się na ziemi i z czasem rozrastają w piękne, rozesłane kobierce.
Floksy szydlaste zakwitają wiosną (w kwietniu i maju), tworząc bardzo liczne kwiaty, zebrane na szczytach łodyżek w niewielkie baldachogrona. Rośliny preferują stanowiska słoneczne oraz żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne gleby. Znakomicie wyglądają posadzone w ogródkach skalnych i na murkach.
Floks szydlasty - galeria zdjęć
Autor: GettyImages
Floks szydlasty na słonecznych rabatach sprawdza się też jako roślina okrywowa
Floks kanadyjski - opis i zdjęcia
Wśród mniej popularnych gatunków floksów, na uwagę zasługuje również floks kanadyjski (łac. Phlox divaricata), będący niewysokią (około 40 cm wysokości), mało wymagającą, kwitnącą wiosną byliną o ciekawych, niebieskich kwiatach.
Autor: GettyImages
Floks kanadyjski
Floks Douglasa
Zimozielony floks Douglasa (łac. Phlox douglasii), którego gęsto ulistnione pędy tworzą ponad ziemią niewysokie, poduszkowate kępy o wysokości około 15 cm, ozdobione wiosną (w maju) licznymi kwiatami.
Floksy to rośliny, które znakomicie nadają się do ogrodów urządzonych w stylu wiejskim.
Czy wszystkie floksy są wieloletnie?
Nie wszystkie floksy są roślinami wieloletnimi. Przykładami roślin jednorocznych z rodzaju Phlox są:
- floks gwiaździsty,
- floks Drummonda.
Gatunki floksów polecane do uprawy w ogrodzie - zdjęcia
Autor: GettyImages
W ogrodach można uprawiać różne gatunki floksów