Będzie zakaz kotłów gazowych! Od kiedy? Co to oznacza dla właścicieli domów? Czy te zainstalowane w domach trzeba będzie wymienić?
Zakaz pieców gazowych przewidują nowe przepisy w EU. Jest to związane zarówno z realizacją celów unijnej polityki klimatycznej, jak i z dążeniem do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego UE. domach. Od kiedy zakaz montażu pieców gazowych będzie obowiązywać? Co z urządzeniami, które w tej chwili ogrzewają domy gazem?
Spis treści
- Zakaz kotłów gazowych - plan REPowerEU
- Więcej energii odnawialnej
- Od kiedy zakaz kotłów gazowych?
- Zakaz kotłów gazowych na rzecz pomp ciepła
- Wzrost sprzedaży pomp ciepła
- Zakaz dofinansowania i sprzedaży kotłów gazowych
Zakaz kotłów gazowych - plan REPowerEU
Zakaz sprzedaży kotłów gazowych, olejowych i węglowych to jeden z kroków planu REPowerEU przygotowanego w odpowiedzi na bardzo wysokie podwyżki cen energii i paliw oraz niepewność dostaw surowców energetycznych, zwłaszcza paliw kopalnych, będące konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę. Projekt REPowerEU jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Ma na celu zintensyfikowanie i przyspieszenie działań zaplanowanych w ramach pakietu Fit fot 55 (Gotowi na 55), czyli zdecydowane zmniejszenie emisji do 2030 r. jako krok do neutralności klimatycznej Europy w 2050 r.
REPowerEU zakłada:
- oszczędzanie energii,
- produkcję ekologicznej energii,
- dywersyfikację dostaw energii.
Żeby uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych, należy zbudować nową infrastrukturę energetyczną w Europie. Potrzebne będą dodatkowe inwestycje w wysokości 210 mld euro do 2027 r. w celu stopniowego wycofania importu rosyjskich paliw kopalnych, które obecnie kosztują Europę prawie 100 mld euro rocznie. Stworzono Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), który zapewnia dodatkowe finansowanie unijne. Państwa członkowskie powinny dodać rozdziały dotyczące REPowerEU do swoich planów odbudowy.
Więcej energii odnawialnej
Realizacja planu REPowerEU ma sprawić, że do 2030 r. całkowite moce wytwórcze energii ze źródeł odnawialnych wyniosą 1236 GW w porównaniu z 1067 GW przewidzianymi w pakiecie Fit for 55. Do 2025 r. ponad 320 GW energii ma pochodzić z nowych instalacji fotowoltaicznych, czyli ponad dwa razy więcej niż obecnie, a do 2030 r. - prawie 600 GW. Wyliczono, że dzięki temu do 2027 r. będzie możliwe zastąpienie zużycia gazu ziemnego na poziomie 9 mld m³ rocznie.
Od kiedy zakaz kotłów gazowych?
Komisja Europejska podnosi poprzeczkę wysoko. Podano dwa terminy zakazy montażu pieców gazowych. Zgodnie z prowadzoną polityką klimatyczną chce wprowadzić zakaz instalacji pieców węglowych, olejowych i gazowych
- od 2027 zakaz instalacji pieców węglowych, olejowych i gazowych w nowym budownictwie,
- od 2030 zakaz instalacji kotłów gazowych w modernizowanych domach.
Negocjacje jeszcze trwają. Propozycja KE nie uwzględnia konieczności wymiany w domach już zainstalowanych kotłów gazowych.
Obecnie w Polsce obowiązuje zakaz instalacji i konieczność wymiany kotłów na paliwa stałe bezklasowych lub 3. i 4. klas, które potocznie nazywa się kopciuchami. Terminy wymiany kopciuchów w poszczególnych województwach opisujemy w naszym artykule - CZYTAJ >>>.
Zakaz kotłów gazowych na rzecz pomp ciepła
Energia elektryczna wyprodukowana w instalacjach fotowoltaicznych zasilająca pompy ciepła to dziś optymalne rozwiązanie ogrzewania i chłodzenia domów. Jest ono bezpieczne klimatycznie i energetycznie, a w obecnej sytuacji także geopolitycznie.
Unia Europejska zakłada zainstalowanie w krajach członkowskich około 20 mln pomp ciepła do 2026 r. i prawie 60 mln do 2030 r. To wymaga zwiększenia produkcji urządzeń i ułatwienia dostępu do finansowania pomp ciepła. Aby spełnić takich warunek w Polsce potrzebna jest interwencja państwa i wsparcie w finansowaniu nowoczesnych instalacji grzewczych i montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Nie wszystkich stać na taką zmianę z powodu ubóstwa energetycznego. Ale na pewno bezpiecznie będzie instalować w nowych domach pompy ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Wiadomo, że gaz będzie coraz droższy.
Nie przegap:
- Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom?
- Nowoczesna pompa ciepła - rodzaje i zasada działania
- Górne źródło ciepła: instalacja z pompą ciepła
- Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła
- Dofinansowanie do zakupu pompy ciepła
- Dotacja od PGNiG na kocioł lub pompę ciepła
Państwa członkowskie powinny wprowadzić przepisy zachęcające do inwestycji w pompy ciepła, np. stosowanie obniżonego VAT-u. Zaplanowano stworzenie nowego programu w ramach Funduszu Innowacji, który ma wspierać innowacyjną produkcję czystych technologii, w tym pomp ciepła.
Wzrost sprzedaży pomp ciepła
Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) o przyszłości rynku pomp ciepła (The Future of Heat Pumps - World Energy Outlook Special Report) wskazuje, że to jest droga do osiągnięcia niezależności od paliw kopalnych oraz neutralności klimatycznej.
W najbliższych latach sprzedaż pomp ciepła ma wzrosnąć kilkakrotnie. W raporcie wskazano, że w 2021 r. sprzedaż pomp ciepła na całym świecie wzrosła o prawie 15% i jest to dwukrotnie więcej niż średnia z ostatniej dekady. Z kolei w krajach Unii Europejskiej sprzedaż pomp ciepła w tym samym czasie wzrosła średnio o około 35% i w związku z kryzysem energetycznym będzie dalej przyspieszać. Prognoza MAE zakłada, że w 2022 r. sprzedaż pomp ciepła osiągnie rekordowy poziom, zwłaszcza w Europie. W takich krajach jak Polska, Holandia, Włochy i Austria w pierwszej połowie 2022 r. zanotowano podwojenie sprzedaży pomp ciepła w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. To wszystko dzieje się dzięki spadającym kosztom inwestycji i zachętom do stosowania tej technologii ze strony państw. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Znamy przyczynę wzrostu popularności pomp ciepła - Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej
Zakaz dofinansowania i sprzedaży kotłów gazowych
Już obecnie w programie "Czyste powietrze" nie można uzyskać dotacji na kocioł węglowy. Komisja Europejska zaproponowała, żeby od 2025 r. wprowadzić zakaz dotowania kotłów na paliwa kopalne, czyli węglowych, gazowych i olejowych. Z pewnością zmiany poszerzające grupę wykluczonych z dofinansowania urządzeń grzewczych pojawią się z czasem w tym programie.
Przeczytaj też: Zakaz palenia węglem w Warszawie już od 2023 r.!
Jednocześnie zaproponowano, by od 2027 r. kraje europejskie zakazały sprzedaży kotłów gazowych. To stawia duże wyzwania przed producentami urządzeń grzewczych, którzy będą musieli przeorganizować produkcję.