Zakaz instalacji kotłów gazowych od 2027 r. w Unii Europejskiej

2022-07-06 14:53
Zakaz kotłów gazowych
Autor: Andrzej Szandomirski Kotły gazowe to urządzenia grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne, które nie są odnawialne

Unia Europejska chce wprowadzić zakaz instalacji kotłów gazowych, olejowych i węglowych od 2027 r. w nowych domach. Dlaczego Unia chce zakazać pieców gazowych i dlaczego?

Ogrzewanie domów mieszkalnych to jedno z największych źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza, w tym pyłów, dwutlenku węgla – gazu cieplarnianego, groźnych dla zdrowia tlenków azotu. Dlatego konieczna jest zmiana źródeł energii cieplnej. Badania przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy i Instytut Ekonomii Środowiska w 2020 r. pokazały, że w Polsce 51% domów ogrzewanych jest węglem, 24% - gazem, a 19% - z wykorzystaniem biomasy. W ramach programu Czyste powietrze najwięcej kopciuchów wymieniono na kotły gazowe.

Polska jest krok za Unią Europejską. W wielu krajach unii przemiany energetyczne, przede wszystkim odchodzenie od węgla, zaczęły się wiele lat temu. W tej chwili Unia Europejska chce, by państwa członkowskie zaplanowały wycofanie paliw kopalnych, w tym gazu, jako źródła energii do ogrzewania budynków.

Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

Spis treści

 1. Zakaz kotłów gazowych - plan REPowerEU
 2. Więcej energii odnawialnej
 3. Od kiedy zakaz kotłów gazowych
 4. Zakaz kotłów gazowych na rzecz pomp ciepła
 5. Większe wymogi energetyczne
 6. Zakaz dofinansowania i sprzedaży kotłów gazowych

Zakaz kotłów gazowych - plan REPowerEU

Zakaz sprzedaży kotłów gazowych, olejowych i węglowych to jeden z kroków planu REPowerEU przygotowanego w odpowiedzi na bardzo wysokie podwyżki cen energii i paliw oraz niepewność dostaw surowców energetycznych, zwłaszcza paliw kopalnych, będące konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę. Projekt REPowerEU jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Ma na celu zintensyfikowanie i przyspieszenie działań zaplanowanych w ramach pakietu Fit fot 55 (Gotowi na 55), czyli zdecydowane zmniejszenie emisji do 2030 r. jako krok do neutralności klimatycznej Europy w 2050 r.

REPowerEU zakłada:

 • oszczędzanie energii,
 • produkcję ekologicznej energii,
 • dywersyfikację dostaw energii.

Żeby uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych, należy zbudować nową infrastrukturę energetyczną w Europie. Potrzebne będą dodatkowe inwestycje w wysokości 210 mld euro do 2027 r. w celu stopniowego wycofania importu rosyjskich paliw kopalnych, które obecnie kosztują Europę prawie 100 mld euro rocznie. Stworzono Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), który zapewnia dodatkowe finansowanie unijne. Państwa członkowskie powinny dodać rozdziały dotyczące REPowerEU do swoich planów odbudowy.

Więcej energii odnawialnej

Procesy geopolityczne zmuszają do przyspieszenia przemian energetycznych zaplanowanych do 2030 r. Zaproponowano podniesienie celu w zakresie stosowania odnawialnych źródeł energii z zaplanowanych wcześniej 40% do 45%. Realizacja planu REPowerEU ma sprawić, że do 2030 r. całkowite moce wytwórcze energii ze źródeł odnawialnych wyniosą 1236 GW w porównaniu z 1067 GW przewidzianymi w pakiecie Fit for 55. Do 2025 r. ponad 320 GW energii ma pochodzić z nowych instalacji fotowoltaicznych, czyli ponad dwa razy więcej niż obecnie, a do 2030 r. - prawie 600 GW. Wyliczono, że dzięki temu do 2027 r. będzie możliwe zastąpienie zużycia gazu ziemnego na poziomie 9 mld m³ rocznie.

Od kiedy zakaz kotłów gazowych

Komisja Europejska podnosi poprzeczkę bardzo wysoko. Podano dwa terminy zakazy montażu pieców gazowych. Zgodnie z prowadzoną polityką klimatyczną chce wprowadzić zakaz instalacji pieców węglowych, olejowych i gazowych od 2027 r. w nowym budownictwie. Od 2030 r. zakaz instalacji kotłów gazowych w modernizowanych domach. Negocjacje jeszcze trwają. Propozycja KE nie uwzględnia konieczności wymiany w domach już zainstalowanych kotłów gazowych.

Obecnie w Polsce obowiązuje zakaz instalacji i konieczność wymiany kotłów na paliwa stałe bezklasowych lub 3. i 4. klas, które potocznie nazywa się kopciuchami. Terminy wymiany kopciuchów w poszczególnych województwach opisujemy w naszym artykule - CZYTAJ >>>.

Zakaz kotłów gazowych na rzecz pomp ciepła

Energia elektryczna wyprodukowana w instalacjach fotowoltaicznych zasilająca pompy ciepła to dziś optymalne rozwiązanie ogrzewania i chłodzenia domów. Jest ono bezpieczne klimatycznie i energetycznie, a w obecnej sytuacji także geopolitycznie. Każdy kraj może produkować energię odnawialną we własnym zakresie.

Unia Europejska zakłada zainstalowanie w krajach członkowskich około 20 mln pomp ciepła do 2026 r. i prawie 60 mln do 2030 r. To wymaga zwiększenia produkcji urządzeń i ułatwienia dostępu do finansowania pomp ciepła. Aby spełnić takich warunek w Polsce potrzebna jest interwencja państwa i wsparcie w finansowaniu nowoczesnych instalacji grzewczych i montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Nie wszystkich stać na taką zmianę z powodu ubóstwa energetycznego. Ale na pewno bezpiecznie będzie instalować w nowych domach pompy ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Wiadomo, że gaz będzie coraz droższy.

Nie przegap:

 1. Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom?
 2. Nowoczesna pompa ciepła - rodzaje i zasada działania
 3. Górne źródło ciepła: instalacja z pompą ciepła
 4. Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła
 5. Dofinansowanie do zakupu pompy ciepła
 6. Dotacja od PGNiG na kocioł lub pompę ciepła

Państwa członkowskie powinny wprowadzić przepisy zachęcające do inwestycji w pompy ciepła, np. stosowanie obniżonego VAT-u. Zaplanowano stworzenie nowego programu w ramach Funduszu Innowacji, który ma wspierać innowacyjną produkcję czystych technologii, w tym pomp ciepła.

Energia odnawialna zasilająca pompy ciepła to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, a także na uniezależnienie się od importu paliw kopalnych z Rosji.

Zakaz kotłów gazowych
Autor: Nibe Pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną

Większe wymogi energetyczne

Jednym z kroków do realizacji tych planów jest zwiększenie wymogów w zakresie efektywności energetycznej nowych budynków oraz zmiany w przepisach Ekoprojektu, które powinny spowodować zaprzestanie stosowania „samodzielnych” kotłów na paliwa kopalne (nie tylko gazowych, lecz także węglowych i olejowych) najpóźniej do 2027 r. Możliwe będzie wykorzystywanie rozwiązań hybrydowych, czyli połączenie pomp ciepła z kotłami gazowymi, ale mają być to rozwiązania o bardzo wysokiej efektywności energetycznej.

Zakaz dofinansowania i sprzedaży kotłów gazowych

Już obecnie w programie "Czyste powietrze" nie można uzyskać dotacji na kocioł węglowy. Komisja Europejska zaproponowała, żeby od 2025 r. wprowadzić zakaz dotowania kotłów na paliwa kopalne, czyli węglowych, gazowych i olejowych. Z pewnością zmiany poszerzające grupę wykluczonych z dofinansowania urządzeń grzewczych pojawią się z czasem w tym programie.

Przeczytaj też: Zakaz palenia węglem w Warszawie już od 2023 r.!

Jednocześnie zaproponowano, by od 2027 r. kraje europejskie zakazały sprzedaży kotłów gazowych. To stawia duże wyzwania przed producentami urządzeń grzewczych, którzy będą musieli przeorganizować produkcję.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE