Ruszył spis źródeł ciepła. Deklaracja do CEEB: musisz zgłosić, jak ogrzewasz swój dom!

Spis źródła ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Od 1 lipca każdy właściciel domu musi zgłosić do centralnej ewidencji, w jaki sposób ogrzewa dom

Spis kopciuchów to początek tworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dotyczy każdego sposobu zaopatrywania domów w ciepło i ciepłą wodę. Każdy właściciel domu ma obowiązek zgłosić, jakich źródeł ciepła używa. Trzeba złożyć deklarację do CEEB z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i spalania paliw.

Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel domu ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jego ogrzewania. Ma to na celu stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W przypadku domów wielorodzinnych obowiązek zgłoszenia spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni, właścicielu albo zarządcy budynku. Nowy obowiązek dotyczy także obiektów usługowych.

Spis treści

 1. Jakie źródła ciepła trzeba zgłosić
 2. Jak zgłosić źródło ciepła: deklaracja do CEEB
 3. Deklaracja do CEEB: ile czasu na zgłoszenie źródła ciepła
 4. Kary za niezgłoszenie źródła ciepła
 5. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków: co to jest?
Skuteczne sposoby na bezpieczny dom

Jakie źródła ciepła trzeba zgłosić

Krótko mówiąc: wszystkie. Mimo że w mediach można natknąć się na sformułowanie “spis kopciuchów”, tworzona ewidencja dotyczy każdego sposobu zaopatrywania budynku w ciepło grzewcze, także z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. W formularzu są wymienione wszystkie możliwe źródła ciepła. Trzeba zaznaczyć, które są zainstalowane i eksploatowane oraz podać ich liczbę. W formularzu deklaracji jest również rubryka dotycząca sposobu wykorzystania – do ogrzewania budynku i/lub produkcji ciepłej wody użytkowej.

Należy zgłosić wszystkie źródło ciepła używane w danym domu. Na przykład w sytuacji, gdy w budynku jest wykorzystywanych kilka, np. kominek oraz pompa ciepła zasilana z instalacji fotowoltaicznej, trzeba zaznaczyć odpowiednie pozycje. Mogą to być:

 • piec,
 • kominek,
 • koza,
 • kuchnia węglowa,
 • kocioł grzewczy,
 • pompa ciepła,
 • instalacja fotowoltaiczna,
 • sieć ciepłownicza.
Spis kopciuchów
Autor: Andrzej T. Papliński Do ewidencji należy zgłosić każde źródło ciepła stosowane w domu

Jak zgłosić źródło ciepła: deklaracja do CEEB

Zgłoszenie źródła ciepła właściciele nieruchomości czy zarządcy mogą zrobić na dwa sposoby:

 • cyfrowo (formularz),
 • na papierze.

Żeby zgłosić źródło ciepła drogą elektroniczną, należy wejść na stronę zone.gunb.gov.pl, pobrać formularz zgłoszeniowy i go wypełnić. Następnie należy go podpisać przez profil zaufany lub e-dowód osobisty i wysłać.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554) w deklaracji trzeba podać takie informacje jak:

 • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
 • adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
 • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
 • numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
 • adres e-mail (opcjonalnie).

Osoby niekorzystające z internetu do załatwiania spraw urzędowych mogą wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą albo doręczyć osobiście do właściwego ze względu na umiejscowienie domu urzędu miasta lub gminy. Urzędnik za nich wprowadzi dane do systemu.

Deklaracja do CEEB: ile czasu na zgłoszenie źródła ciepła

Właściciele domów użytkowanych już przed 1 lipca 2021 r. mają 12 miesięcy na zgłoszenie źródła ciepła (wysłania deklaracji do do CEEB).

W przypadku domów oddawanych do użytkowania po tej dacie właściciele mają obowiązek zgłoszenia pieca lub kotła w ciągu 14 dni od uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku.

Przeczytaj też:

Pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego: jak wypełnić wniosek >>>

Kary za niezgłoszenie źródła ciepła

Jeśli ktoś nie zgłosi urządzenia, którym ogrzewa swój dom, do ewidencji może otrzymać karę grzywny do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, wielkość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków: co to jest?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) jest elementem Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Co to znaczy? Opracowując informacje o źródłach ciepła używanych na obszarze naszego kraju, można będzie wskazać rejony wciąż zagrożone dużym zanieczyszczeniem powietrza. Przestarzałe technologiczne urządzenia grzewcze emitują do atmosfery duże ilości zanieczyszczeń. Jest to tak zwana niska emisja - bardzo groźna dla naszego zdrowia. Dlatego należy ją zdecydowanie ograniczyć.

Przeczytaj też:

Termomodernizacja domu - dlaczego warto i JAK to zrobić? >>>

Nowe domy muszą spełniać coraz wyższe wymogi co do energooszczędności i oczyszczania spalin emitowanych przez urządzenia grzewcze. Wielu mieszkańców skorzystało ze wsparcia finansowego, żeby poddać swoje domy termomodernizacji. Są jednak właściciele domów, którzy nie dysponują dochodami pozwalającymi na duży wydatek związany z wymianą kopciucha na np. nowoczesny kocioł. W ramach programu “Stop smog” można skorzystać w tym zakresie z pomocy samorządu. Ale urząd musi wiedzieć, gdzie skierować środki. Ma w tym pomóc Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE