Kontrole domów i ogrzewania w 2023 r. w całej Polsce! Urzędnicy sprawdzą, jak mieszkasz i czym ogrzewasz!

2022-11-05 7:18
ZONE kontrola budynków
Autor: Andrzej Papliński Zbieranie informacji o stanie technicznym budynków i sposobach ich ogrzewania ma służyć intensyfikacji termomodernizacji

GUNB zapowiedział kontrole domów. W 2023 r. urzędnicy i kominiarze będą sprawdzać domy jednorodzinne i deklaracje CEEB. Będą kontrolować stan domu oraz sprawdzą, czym naprawdę ogrzewamy. Tym, którzy skłamali w deklaracji CEEB grożą kary. Kontrole domów mają pomóc samorządom lepiej zarządzać finansami z programów termomodernizacyjnych. Co jeszcze musisz wiedzieć o planowanych kontrolach?

GUNB zapowiedział, że będą kontrole domów i źródeł ogrzewania. Na początku 2023 r. ma rozpocząć się zbieranie przez urzędników informacji dotyczących naszych domów. Zamiast właścicieli domów deklarujących stan budynku, w którym mieszkamy, informacje mają zbierać urzędnicy gminni, inspektorzy środowiska czy kominiarze.

Spis treści

 1. Kontrola domów i deklaracji CEEB
 2. Kto będzie kontrolował domy?
 3. Co będzie kontrolowane w domu?
 4. Kontrole domów 2023 i Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji
 5. Jak będą kontrolowane domy i zbierane dane?
 6. Korzyści z kontroli domów. Uproszczony audyt energetyczny
 7. Przegląd kominiarski w ramach systemu ZONE
 8. Kontrola domów i deklaracji CEEB - urzędnicy sprawdzą stan faktyczny
 9. Czy kontrola domu jest obowiązkowa?

Kontrola domów i deklaracji CEEB

Kontrole domów na zlecenie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego rozpoczną się w pierwszym kwartale 2023 roku. W ramach kontroli będą zbierane m.in. informacje o źródłach ciepła CEEB (czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Urzędnicy sprawdzą czy nasza deklaracja wysłana do CEEB zgadza się ze stanem faktycznym. Czy mamy i używamy pieca, który zgłosiliśmy jak główne źródło ogrzewania. Jeżeli w wyniku kontroli okaże się, że korzystamy z innego sposobu ogrzewania budynku niż to, które wskazaliśmy w deklaracji CEEB grozi nam kara, za składanie fałszywych oświadczeń.

Przypominamy, że można składać wnioski o dodatek węglowy oraz dodatki do ogrzewania drewnem, olejem, gazem i pelletem. Jednorazowe najwyższe dopłaty w wysokości 3000 zł otrzymają tylko te osoby, które zgłosiły w deklaracji do CEEB jako główne źródło ciepła kocioł, piec, kominek, piecokuchnię, piece kaflowe, które są opalane węglem lub pelletem drzewnym (w tym biomasą). Więc zgłoszenie czym ogrzewamy dom jest jedynym warunkiem, który umożliwia otrzymanie dopłaty do ogrzewania. Podpowiadamy, jak wygląda i jak wypełnić oficjalny rządowy wzór wniosku o dodatek węglowy, który trzeba złożyć w urzędzie gminy. Mamy na to czas do 30 listopada br.

Kto będzie kontrolował domy?

Kontrolę domów na terenie całego kraju mają prowadzić kominiarze, przedstawiciele samorządu oraz inspektorzy ochrony środowiska. Każdy z tych fachowców może zostać wysłany w celu sprawdzenia stanu technicznego budynku oraz zainstalowanego systemu ogrzewania.

Co będzie kontrolowane w domu?

Urzędnicy podczas kontroli domu mają ocenić stan techniczny budynku i będą sprawdzać:

 • grubość ścian,
 • rodzaj ocieplenia,
 • grubość dachu,
 • roczne zużycie paliwa
 • a także będą weryfikowane deklaracje wysłane do CEEB, czy podane źródło ciepła się zgadza.

Zebrane informacje podczas kontroli domów mają pomóc samorządom w optymalnym wykorzystaniu programów związanych z termomodernizacją.

Kontrole domów 2023 i Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii zapowiedział, że kontrole domów to kolejny etap tworzenia Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), czyli ograniczenia ilości zanieczyszczeń w powietrzu pochodzących ze spalania w domach jednorodzinnych niskiej jakości paliw, głównie węgla. Pierwszym etapem tworzenia ZONE było zgłaszanie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklaracji o rodzaju używanych w domach urządzeń grzewczych. Termin składania deklaracji dla istniejących już domów minął 30 czerwca br., ale właściciele i zarządcy nieruchomości nadal nadsyłają swoje zgłoszenia. Dotychczas w systemie złożono 7 mln 375 tys. deklaracji. Podjęte w tej chwili działania mają na celu zebranie danych dotyczących parametrów oraz stanu technicznego budynków. Po spisaniu źródeł ciepła, czas na informacje o grubości ścian i dachów, ale je mają zbierać już fachowcy podczas kontroli domów, a nie sami właściciele domów.

Jak będą kontrolowane domy i zbierane dane?

„Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE, które planowane jest w pierwszym kwartale 2023 r.” - informuje Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Warto wiedzieć: Kto może wejść do twojego domu bez pozwolenia. Kogo musisz wpuścić?

System ZONE ma pozwolić zebrać więcej informacji o domach, ich stanie technicznym, sposobach i kosztach ich ogrzewania. Na razie informacje o ZONE wzbudzają niepokój, jak zawsze, gdy władza chce coraz więcej wiedzieć o swoich obywatelach. Jednak ZONE ma być narzędziem, które przyniesie korzyści obu stronom. Obywatele będą mogli dowiedzieć się, jakie dofinansowanie do termomodernizacji domu im przysługuje. Szczegółowo na temat dofinansowania opisaliśmy w artykule - Dofinansowanie do ocieplenia domu - ile wynosi i jakie są dotacje. Samorządy mają za zadanie docierać także do mieszkańców ubogich energetycznie, którzy często nie korzystają z nowoczesnych narzędzi. Wizyta urzędnika w ich domu być może sprawi, że dowiedzą się o możliwości wymiany kopciucha lub ocieplenia domu i uzyskania na ten cel dofinansowania.

Przeczytaj też:

W systemie ZONE ma powstać też moduł finansowy, w którym będą zbierane dane na temat udzielonego wsparcia finansowego w postaci dotacji czy zasiłku. Ponadto zebrane informacje będą wykorzystywane do przygotowania sprawozdań z realizacji Programów Ochrony Powietrza oraz innych zadań wynikających z lokalnych uchwał antysmogowych, planowania polityki poprawy jakości powietrza oraz wydatków w tym zakresie.

Korzyści z kontroli domów. Uproszczony audyt energetyczny

Dane zebrane podczas kontroli domów mają służyć do stworzenia uproszczonego audytu energetycznego, który będzie przydatny podczas ubiegania się o dofinansowanie na termomodernizację.

Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wyjaśnia: - Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich obywatel będzie mógł wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, który będzie niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację swojej nieruchomości. Podanie danych jest dobrowolne, ale zachętą do współpracy z urzędem ma być możliwość skorzystania z dofinansowania w różnych programach wspierających termomodernizację.

Przegląd kominiarski w ramach systemu ZONE

W ramach systemu ZONE będzie można umówić wizytę kominiarza, który oceni stan instalacji i systemu kominowego. To jeden z obowiązków właścicieli domów służący poprawie bezpieczeństwa. Informacje o dokonanych przeglądach kominiarskich zostaną również umieszczone w systemie. Więcej na temat usług kominiarskich - CZYTAJ TUTAJ >>>

Kontrola domów i deklaracji CEEB - urzędnicy sprawdzą stan faktyczny

Przy okazji zapowiadanych kontroli domów w 2023 r. zostanie też sprawdzone źródło ogrzewania, które zgłosiliśmy w CEEB. Kominiarz lub strażnik miejski sprawdzą, czy podane w deklaracji źródło ciepła to prawda i zgadza się z tym, które mamy w domu.

Czy kontrola domu jest obowiązkowa?

Kontrola domu nie jest obowiązkowa, musimy wyrazić na nią zgodę. Możemy więc przeprowadzić kontrolę domu na zamówienie i umówić wizytę urzędnika. Informacji na temat domu oraz jego kontroli nie da się uzyskać bez kontaktu z właścicielem lub wglądu do posiadanej przez niego dokumentacji projektowej. Dlatego urzędnicy będą umawiać się na wizytę w domu. Usługę dotyczącą kontroli domu będzie można zamówić także on-line.

Źródło informacji: PAP, Prawo.pl

Rząd już nie panuje nad sytuacją na rynku energii?

Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "Dudek: Rządowi sprawa cen węgla wyrwała się spod kontroli. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.