Urzędnicy sprawdzą stan twojego domu! Od 2023 r. ruszą kontrole domów

Kontrola deklaracji CEEB. W 2023 r. urzędnicy, inspektorzy środowiska i kominiarze mają kontrolować stan naszych domów. Ma to pomóc samorządom lepiej zarządzać finansami pochodzącymi z programów termomodernizacyjnych. Sprawdzą też, czy deklarowane źródło ogrzewania w deklaracji CEEB jest zgodne z prawdą.
Serwis Prawo.pl poinformował, że na początku 2023 r. ma rozpocząć się zbieranie przez urzędników informacji dotyczących naszych domów. Zamiast właścicieli domów deklarujących stan budynku, w którym mieszkamy, informacje mają zbierać urzędnicy gminni, inspektorzy środowiska czy kominiarze.
Spis treści
- Co będzie kontrolowane w domu?
- Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji
- Jak będą zbierane dane o domach?
- Uproszczony audyt energetyczny
- Przegląd kominiarski w ramach systemu ZONE
- Kontrola deklaracji CEEB - urzędnicy sprawdzą stan faktyczny
- Umów wizytę urzędnika
Co będzie kontrolowane w domu?
Urzędnicy mają ocenić stan techniczny domu i będą sprawdzać na przykład:
- grubość ścian,
- rodzaj ocieplenia,
- grubość dachu,
- roczne zużycie paliwa
- a także będą weryfikowane deklaracje do CEEB, czy podane źródło ciepła się zgadza.
Zebrane informacje mają pomóc samorządom w optymalnym wykorzystaniu programów związanych z termomodernizacją.
Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji
Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii zapowiedział, że jest to kolejny etap tworzenia Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), czyli ograniczenia ilości zanieczyszczeń w powietrzu pochodzących ze spalania w domach jednorodzinnych niskiej jakości paliw, głównie węgla. Pierwszym etapem tworzenia ZONE było zgłaszanie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków deklaracji o rodzaju używanych w domach urządzeń grzewczych. Termin składania deklaracji dla istniejących już domów minął 30 czerwca br., ale właściciele i zarządcy nieruchomości nadal nadsyłają swoje zgłoszenia. Dotychczas w systemie złożono 7 mln 375 tys. deklaracji. Podjęte w tej chwili działania mają na celu zebranie danych dotyczących parametrów oraz stanu technicznego budynków. Po spisaniu źródeł ciepła, czas na informacje o grubości ścian i dachów, ale je mają zbierać już fachowcy, a nie sami właściciele domów.
Jak będą zbierane dane o domach?
„Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE, które planowane jest w pierwszym kwartale 2023 r.” - informuje Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Warto wiedzieć: Kto może wejść do twojego domu bez pozwolenia. Kogo musisz wpuścić?
System ZONE ma pozwolić zebrać więcej informacji o domach, ich stanie technicznym, sposobach i kosztach ich ogrzewania. Na razie informacje o ZONE wzbudzają niepokój, jak zawsze, gdy władza chce coraz więcej wiedzieć o swoich obywatelach. Jednak ZONE ma być narzędziem, które przyniesie korzyści obu stronom. Obywatele będą mogli dowiedzieć się, jakie dofinansowanie do termomodernizacji domu im przysługuje. Szczegółowo na temat dofinansowania opisaliśmy w artykule - Dofinansowanie do ocieplenia domu - ile wynosi i jakie są dotacje. Samorządy mają za zadanie docierać także do mieszkańców ubogich energetycznie, którzy często nie korzystają z nowoczesnych narzędzi. Wizyta urzędnika w ich domu być może sprawi, że dowiedzą się o możliwości wymiany kopciucha lub ocieplenia domu i uzyskania na ten cel dofinansowania.
Przeczytaj też:
- Dofinansowanie do wymiany pieca na węgiel
- Dofinansowanie na termomodernizację domu z programu Czyste powietrze
- Na czym polega ulga termomodernizacyjna i ile można otrzymać dotacji?
W systemie ZONE ma powstać też moduł finansowy, w którym będą zbierane dane na temat udzielonego wsparcia finansowego w postaci dotacji czy zasiłku. Ponadto zebrane informacje będą wykorzystywane do przygotowania sprawozdań z realizacji Programów Ochrony Powietrza oraz innych zadań wynikających z lokalnych uchwał antysmogowych, planowania polityki poprawy jakości powietrza oraz wydatków w tym zakresie.
Uproszczony audyt energetyczny
Dane zebrane tą drogą mają służyć do stworzenia uproszczonego audytu energetycznego, który będzie przydatny podczas ubiegania się o dofinansowanie na termomodernizację.
Joanna Niedźwiecka wyjaśnia: - Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich obywatel będzie mógł wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, który będzie niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację swojej nieruchomości. Podanie danych jest dobrowolne, ale zachętą do współpracy z urzędem ma być możliwość skorzystania z dofinansowania w różnych programach wspierających termomodernizację.
Przegląd kominiarski w ramach systemu ZONE
W ramach systemu ZONE będzie można umówić wizytę kominiarza, który oceni stan instalacji i systemu kominowego. To jeden z obowiązków właścicieli domów służący poprawie bezpieczeństwa. Informacje o dokonanych przeglądach kominiarskich zostaną również umieszczone w systemie. Więcej na temat usług kominiarskich - CZYTAJ TUTAJ >>>
Kontrola deklaracji CEEB - urzędnicy sprawdzą stan faktyczny
Przy okazji zapowiadanych kontroli domów w 2023 r. zostanie też sprawdzone źródło ogrzewania, które zgłosiliśmy w CEEB. Kominiarz lub strażnik miejski sprawdzą, czy podane w deklaracji źródło ciepła to prawda i zgadza się z tym, które mamy w domu.
Umów wizytę urzędnika
Informacji na temat domu nie da się uzyskać bez kontaktu z właścicielem lub wglądu do posiadanej przez niego dokumentacji projektowej. Dlatego urzędnicy będą umawiać się na wizytę w domu. Usługę tę będzie można zamówić także on-line.
Źródło informacji: PAP, Prawo.pl