Odbiór stropu. Jak powinien być przeprowadzony

2019-10-28 14:20 Radosław Murat
Zalewanie stropu betonem
Autor: RECTOR Zanim strop gęstożebrowy zostanie zabetonowany, trzeba skontrolować poprawność ułożenia belek oraz pustaków a także potwierdzić, że zbrojenia elementów żelbetowych zostały zrobione w zgodzie z projektem

Po zakończeniu budowy stropu konieczny jest jego odbiór. Kierownik budowy lub inspektor nadzoru muszą dwukrotnie skontrolować strop i poświadczyć odbiór wpisem do dziennika budowy.

Strop międzykondygnacyjny to także jeden z newralgicznych elementów budynków. Musi być wykonany ściśle według zatwierdzonego projektu architektonicznego i konstrukcyjnego. Odbiór stropu ma za zadanie wyłapać ewentualne błędy lub odstępstwa od dokumentacji. Strop kontroluje się przeważnie dwukrotnie. Jeżeli cokolwiek wzbudzi wątpliwość inspektora lub kierownika, musimy wstrzymać betonowanie do momentu naprawienia błędów. Później będzie to już niemożliwe. 

Kontrola przed betonowaniem stropu

Pierwsza inspekcja przeprowadzana jest przed zabetonowaniem (strop monolityczny, strop gęstożebrowy, filigran, vector) lub ułożeniem poszycia (strop drewniany). Dopiero po otrzymaniu pozytywnej opinii można przystąpić do dalszych prac. Zanim to nastąpi, sprawdzane jest:

  • czy zbrojenie ułożono zgodnie z projektem;
  • czy zgadza się wysokość stropu w stosunku do podłogi;
  • czy poprawnie wykonano podparcia i szalunki;
  • czy właściwie wykonano połączenie stropu z wieńcem;
  • czy belki lub płyty są właściwie oparte na ścianach lub innych elementach konstrukcyjnych.

Ostateczny odbiór stropu

Po zakończeniu robót sprawdzana jest powierzchnia nadbetonu (stropy gęstożebrowe, vector i filigran), a w przypadku stropów drewnianych – poszycie na nich wykonane. Oceniane są poziom, grubość warstwy, stopień zagęszczenia betonu, jakość betonu, sposób mocowania płyt lub desek poszycia na stropie belkowym.

Na dalszych etapach prac kontrolowane będą ocieplenie stropu lub izolacja akustyczna oraz podkłady podłogowe.

Wideo: Izolacja akustyczna stropu

Izolacja akustyczna stropu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

SPRAWDŹ też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE