Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera. 7 rzeczy, które należy sprawdzić przed odbiorem mieszkania

2015-06-10 15:08
Odbiór mieszkania od dwelopera - krok po kroku
Autor: thinkstockphotos.com Odbiór mieszkania od dewelopera to ważne wydarzenie. Odbieraj je z uśmiechem na ustach, ale nie zapomnij miarki i poziomicy, bo każda usterka może kosztować cię później sporo czasu i pieniędzy

Do odbioru technicznego mieszkania od dewelopera należy się dobrze przygotować. Każda usterka może kosztować Cię sporo czasu, nerwów i przede wszystkim pieniędzy. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru mieszkania.

Odbiór techniczny mieszkania - jak się do tego przygotować?

Na przyjęcie mieszkania umawiaj się w ciągu dnia, w dziennym świetle znacznie więcej widać. Nie spiesz się, zarezerwuj sobie przynajmniej dwie godziny. Jeżeli czujesz, że możesz nie podołać zadaniu - wynajmij inspektora, który sprawdzi dla ciebie wszystkie ważne kwestie, a przynajmniej zapewnij sobie wsparcie osoby konkretnej i pewnej siebie podczas odbioru technicznego mieszkania.

Przygotuj się - znaj dobrze umowę, wynotuj normy budowlane i warunki techniczne, które gwarantują ci jej zapisy. Weź ze sobą miarkę (dla zaawansowanych - dalmierz laserowy), kątownik (lub zwykłą ekierkę), poziomicę, ciężarek na sznurku do sprawdzania pionów, próbnik (śrubokręt ze wskaźnikiem prądu), kulkę lub małą piłkę (sprawdzisz nią podłogi).

1. Odbiór techniczny: sprawdzamy czy powierzchnia mieszkania jest właściwa

Powierzchnia mieszkania, która jest jednostką rozliczenia z deweloperem może być obliczana w różny sposób, zależy to od normy, jaką przyjął deweloper. Mówiąc najprościej może to być powierzchnia z tynkiem lub bez – musisz o tym pamiętać mierząc pomieszczenia w swoim nowym lokum. Często umowa zawiera zapis o możliwym marginesie błędu (zazwyczaj 2%), jednak wszelkie odstępstwo od umowy, w tym metraż, daje ci prawo do odstąpienia od umowy zakupu.

2. Odbiór techniczny mieszkania: sprawdzamy czy ściany są proste

Ściany powinny być równe, to wiemy wszyscy, tylko co to oznacza w praktyce? Podczas odbiru mieszkania należy sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku – powinny być proste (po to nam kątownik lub ekierka) oraz mieć równo rozłożony tynk (bez zgrubień i wybrzuszeń).

Ściany i sufity muszą być suche. Szczególnie uważnie przyjrzyj się sufitowi jeżeli mieszkasz na ostatnim piętrze, pod dachem – wszelkie plamy i przebarwienia mogą oznaczać wilgoć, a to z kolei może zwiastować najgorsze – źle zrobiony dach.

3. Odbiór mieszkania: czy podłogi są równe i poziome

Podczas odbioru technicznego mieszkania podłogi również sprawdź poziomicą i najprostszym urządzeniem – piłeczką. Sprawdź też kąty.

Jeżeli kupujesz mieszkanie na parterze warto sprawdzić grubość wylewki. Niestety trzeba wywiercić w tym celu dziurę, ale ponieważ wylewka ma bezpośredni wpływ na izolację termiczną (powinna mieć około 5 cm grubości), to jeżeli będzie cienka – zapłacisz za tę niedoróbkę w rachunkach za ogrzewanie.

Z kolei podłoga na balkonie i parapety powinny być tak zrobione, aby bez problemu odpływała z nich woda, sprawdź więc za pomocą piłeczki, czy na pewno mają spadek.

Odbiór mieszkania od dewelopera - krok po kroku
Autor: certyfikat-satelitarny.pl Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera

4. Odbiór techniczny mieszkania: czy okna i drzwi zostały osadzone prawidłowo i są szczelne

Pamiętajmy, że podczas odbioru technicznego mieszkania okna i drzwi powinny być czyste, aby można było zobaczyć i zaprotokołować ewentualne rysy i nierówności.

Musisz sprawdzić czy okna i drzwi otwierają i zamykają się prawidłowo oraz czy szeroko otwarte nie przymykają się samoczynnie.

Możesz w bardzo prosty sposób sprawdzić czy okna i drzwi są szczelne - zamknąć je wkładając kartkę między ramę i futrynę - nie powinno być możliwości swobodnego wyjęcia kartki po zamknięciu skrzydła.

Do wszystkich drzwi, również tych w częściach wspólnych powinieneś dostać klucze w momencie odbioru mieszkania, także do skrzynek z licznikami i bezpiecznikami, skrzynki pocztowej i komórki, czy garażu.

Zobacz: Księgi wieczyste online >>>

5. Odbiór techniczny mieszkania: czy doprowadzony jest światłowód i instalacje umożliwiające odbiór naziemnej i satelitarnej telewizji

Instalacje teletechniczne są elementem, który nie tylko ułatwi ci życie, ale pozwoli również zaoszczędzić pieniądze, gdyż będziesz mógł wybrać dowolnego dostawcę usług telewizji i internetu.

Wszystkie mieszkania w budynkach wielorodzinnych, które otrzymały pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku muszą mieć doprowadzony światłowód oraz instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej i kablowej. Dzięki temu możesz wybierać usługi dostawców telewizji czy internetu ze względu na ich jakość, ofertę programową czy cenę, niezależnie od zastosowanej w budynku technologii. Oznacza to, że wprowadzasz się i wybierasz dowolną ofertę np. telewizji satelitarnej bez konieczności prowadzenia dodatkowego okablowania, czy montażu talerza, nie wspominając o naruszeniu elewacji budynku.

Na etapie odbioru mieszkania trudno jest zweryfikować poprawność takiej instalacji, ale warto zapytać dewelopera, czy została ona wykonana zgodnie z nowym rozporządzeniem. Jeśli masz wątpliwości, możesz poprosić eksperta o jej sprawdzenie.

6. Odbiór techniczny mieszkania: czy działa instalacja elektryczna i jest prąd w gniazdkach

Instalacja elektryczna nie jest prosta do sprawdzenia podczas odbioru technicznego mieszkania, ale warto poświęcić na nią trochę czasu i wysiłku, aby oszczędzić sobie później kłopotu. Przygotuj tyle oprawek z żarówkami ile jest podłączeń w sufitach i ścianach – i tak muszą one być zamontowane na czas wykańczania mieszkania. Prąd w gniazdach sprawdź za pomocą tzw. próbnika lub chociażby ładowarki do telefonu.

Od wykonawcy powinieneś otrzymać protokół pomiaru izolacji elektrycznej.

7. Czy wentylacja w mieszkaniu jest dobrze poprowadzona

Wentylacja jest bardzo ważnym, a często nie sprawdzanym elementem poczas odbioru mieszkania. Po pierwsze sprawdź czy piony wentylacyjne zgadzają się z planami, potem zbadaj działanie wentylacji. Najlepiej zapal przy zamkniętych oknach kadzidełko i obserwuj jak szybko i w jakich kierunkach będzie uciekał dym. Źle działająca wentylacja sprzyja wilgoci i utrzymywaniu się zapachów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE