Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera. 7 rzeczy, które należy sprawdzić przed odbiorem mieszkania

2015-06-10 15:08
Odbiór mieszkania od dwelopera - krok po kroku
Autor: thinkstockphotos.com Odbiór mieszkania od dewelopera to ważne wydarzenie. Odbieraj je z uśmiechem na ustach, ale nie zapomnij miarki i poziomicy, bo każda usterka może kosztować cię później sporo czasu i pieniędzy

Do odbioru technicznego mieszkania od dewelopera należy się dobrze przygotować. Każda usterka może kosztować Cię sporo czasu, nerwów i przede wszystkim pieniędzy. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru mieszkania.

Odbiór techniczny mieszkania - jak się do tego przygotować?

Na przyjęcie mieszkania umawiaj się w ciągu dnia, w dziennym świetle znacznie więcej widać. Nie spiesz się, zarezerwuj sobie przynajmniej dwie godziny. Jeżeli czujesz, że możesz nie podołać zadaniu - wynajmij inspektora, który sprawdzi dla ciebie wszystkie ważne kwestie, a przynajmniej zapewnij sobie wsparcie osoby konkretnej i pewnej siebie podczas odbioru technicznego mieszkania.

Przygotuj się - znaj dobrze umowę, wynotuj normy budowlane i warunki techniczne, które gwarantują ci jej zapisy. Weź ze sobą miarkę (dla zaawansowanych - dalmierz laserowy), kątownik (lub zwykłą ekierkę), poziomicę, ciężarek na sznurku do sprawdzania pionów, próbnik (śrubokręt ze wskaźnikiem prądu), kulkę lub małą piłkę (sprawdzisz nią podłogi).

1. Odbiór techniczny: sprawdzamy czy powierzchnia mieszkania jest właściwa

Powierzchnia mieszkania, która jest jednostką rozliczenia z deweloperem może być obliczana w różny sposób, zależy to od normy, jaką przyjął deweloper. Mówiąc najprościej może to być powierzchnia z tynkiem lub bez – musisz o tym pamiętać mierząc pomieszczenia w swoim nowym lokum. Często umowa zawiera zapis o możliwym marginesie błędu (zazwyczaj 2%), jednak wszelkie odstępstwo od umowy, w tym metraż, daje ci prawo do odstąpienia od umowy zakupu.

2. Odbiór techniczny mieszkania: sprawdzamy czy ściany są proste

Ściany powinny być równe, to wiemy wszyscy, tylko co to oznacza w praktyce? Podczas odbiru mieszkania należy sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku – powinny być proste (po to nam kątownik lub ekierka) oraz mieć równo rozłożony tynk (bez zgrubień i wybrzuszeń).

Ściany i sufity muszą być suche. Szczególnie uważnie przyjrzyj się sufitowi jeżeli mieszkasz na ostatnim piętrze, pod dachem – wszelkie plamy i przebarwienia mogą oznaczać wilgoć, a to z kolei może zwiastować najgorsze – źle zrobiony dach.

3. Odbiór mieszkania: czy podłogi są równe i poziome

Podczas odbioru technicznego mieszkania podłogi również sprawdź poziomicą i najprostszym urządzeniem – piłeczką. Sprawdź też kąty.

Jeżeli kupujesz mieszkanie na parterze warto sprawdzić grubość wylewki. Niestety trzeba wywiercić w tym celu dziurę, ale ponieważ wylewka ma bezpośredni wpływ na izolację termiczną (powinna mieć około 5 cm grubości), to jeżeli będzie cienka – zapłacisz za tę niedoróbkę w rachunkach za ogrzewanie.

Z kolei podłoga na balkonie i parapety powinny być tak zrobione, aby bez problemu odpływała z nich woda, sprawdź więc za pomocą piłeczki, czy na pewno mają spadek.

Odbiór mieszkania od dewelopera - krok po kroku
Autor: certyfikat-satelitarny.pl Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera

4. Odbiór techniczny mieszkania: czy okna i drzwi zostały osadzone prawidłowo i są szczelne

Pamiętajmy, że podczas odbioru technicznego mieszkania okna i drzwi powinny być czyste, aby można było zobaczyć i zaprotokołować ewentualne rysy i nierówności.

Musisz sprawdzić czy okna i drzwi otwierają i zamykają się prawidłowo oraz czy szeroko otwarte nie przymykają się samoczynnie.

Możesz w bardzo prosty sposób sprawdzić czy okna i drzwi są szczelne - zamknąć je wkładając kartkę między ramę i futrynę - nie powinno być możliwości swobodnego wyjęcia kartki po zamknięciu skrzydła.

Do wszystkich drzwi, również tych w częściach wspólnych powinieneś dostać klucze w momencie odbioru mieszkania, także do skrzynek z licznikami i bezpiecznikami, skrzynki pocztowej i komórki, czy garażu.

Zobacz: Księgi wieczyste online >>>

5. Odbiór techniczny mieszkania: czy doprowadzony jest światłowód i instalacje umożliwiające odbiór naziemnej i satelitarnej telewizji

Instalacje teletechniczne są elementem, który nie tylko ułatwi ci życie, ale pozwoli również zaoszczędzić pieniądze, gdyż będziesz mógł wybrać dowolnego dostawcę usług telewizji i internetu.

Wszystkie mieszkania w budynkach wielorodzinnych, które otrzymały pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku muszą mieć doprowadzony światłowód oraz instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej i kablowej. Dzięki temu możesz wybierać usługi dostawców telewizji czy internetu ze względu na ich jakość, ofertę programową czy cenę, niezależnie od zastosowanej w budynku technologii. Oznacza to, że wprowadzasz się i wybierasz dowolną ofertę np. telewizji satelitarnej bez konieczności prowadzenia dodatkowego okablowania, czy montażu talerza, nie wspominając o naruszeniu elewacji budynku.

Na etapie odbioru mieszkania trudno jest zweryfikować poprawność takiej instalacji, ale warto zapytać dewelopera, czy została ona wykonana zgodnie z nowym rozporządzeniem. Jeśli masz wątpliwości, możesz poprosić eksperta o jej sprawdzenie.

6. Odbiór techniczny mieszkania: czy działa instalacja elektryczna i jest prąd w gniazdkach

Instalacja elektryczna nie jest prosta do sprawdzenia podczas odbioru technicznego mieszkania, ale warto poświęcić na nią trochę czasu i wysiłku, aby oszczędzić sobie później kłopotu. Przygotuj tyle oprawek z żarówkami ile jest podłączeń w sufitach i ścianach – i tak muszą one być zamontowane na czas wykańczania mieszkania. Prąd w gniazdach sprawdź za pomocą tzw. próbnika lub chociażby ładowarki do telefonu.

Od wykonawcy powinieneś otrzymać protokół pomiaru izolacji elektrycznej.

7. Czy wentylacja w mieszkaniu jest dobrze poprowadzona

Wentylacja jest bardzo ważnym, a często nie sprawdzanym elementem poczas odbioru mieszkania. Po pierwsze sprawdź czy piony wentylacyjne zgadzają się z planami, potem zbadaj działanie wentylacji. Najlepiej zapal przy zamkniętych oknach kadzidełko i obserwuj jak szybko i w jakich kierunkach będzie uciekał dym. Źle działająca wentylacja sprzyja wilgoci i utrzymywaniu się zapachów.

Sonda
Wielu aktywistów miejskich, urbanistów i architektów przekonuje, że ze specustawy mieszkaniowej najbardziej skorzystają deweloperzy. Czy zgadzasz się z taką opinią?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.