Cement cena - ile kosztuje tona lub worek cementu

2022-04-04 12:48
Cement cena
Autor: Górażdże Cement jest transportowany na paletach

Cement cena - sprawdzamy, jakie są jego rodzaje i ile kosztuje. Cement jest wykorzystywany na każdej budowie. W Polsce najczęściej buduje się domy murowane, więc jest duże na niego zapotrzebowanie.

Cement jest potrzebny na każdej budowie. To składnik betonu, który jest wykorzystywany do wykonania ław fundamentowych, stropów, wieńców, słupów, wylewek, schodów. Obecnie cement jest stosowany także do wznoszenia ścian betonowych, bo i takie spotykamy w wielu projektach.

Cement może być potrzebny bezpośrednio na placu budowy domu. Jeśli ekipa urabia beton w betoniarce obok piasku i wody, czasem też wapna, niezbędny jest cement. Jest on też w każdym betonie zamawianym w betoniarni i dowożonym na plac budowy betonowozem. Nawierzchnie wokół domu są utwardzane najczęściej kostkami betonowymi, do których produkcji niezbędny jest cement. Będzie on przez nas wykorzystywany również, jeśli będziemy kupować workowane zaprawy betonowe, uszczelniające, naprawcze, klejowe. Wszystkie te produkty zawierają cement. Sprawdzamy, jak wygląda ten segment rynku i ile kosztuje worek cementu.

Spis treści

 1. Wzrost ceny cementu
 2. Rynek cementu w Polsce
 3. Gdzie kupić cement
 4. Cena cementu a jego klasa jakości
 5. Cement cena

Wzrost ceny cementu

Ostatnio gwałtownie rosły ceny różnych materiałów budowlanych. Dotyczy to również cementu, ale w małym stopniu. Większy wzrost cen materiałów dla budownictwa, w tym cementu, zaczął się w 2019 r. wg danych Grupy Polskie Składy Budowlane (PSB) w lutym 2019 r. cement zdrożał rok do roku o 10%, co jest znacznym wzrostem w porównaniu z 4% w 2018 r. Powodem podwyższenia cen materiałów budowlanych było zwiększone zapotrzebowanie w związku z koniunkturą na rynku mieszkaniowym – dużym wzrostem liczby budów, zarówno domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w budynkach wielolokalowych.

Kolejne skoki cen cementu są związane z pandemią, problemami z dostawami surowców i paliw, przerwaniem łańcuchów dostaw, zamrożeniem niektórych sektorów gospodarki, a także inflacją, i następnie gwałtownym ożywieniem gospodarki. A to wszystko przy rozwijającym się rynku budowlanym. Według analizy PSB, porównując 3 pierwsze kwartały 2021 r. do analogicznego okresu 2020 r. cena cementu i wapna wzrosła tylko o 4%. Zanotowano wtedy też spadek sprzedaży tych produktów o 3%. To były jedyne produkty budowlane, których sprzedaż w tym okresie zmalała.

Porównując dwa pierwsze miesiące 2022 r. do analogicznego okresu 2021 r. nastąpił wzrost sprzedaży cementu i wapna o prawie 70% przy wzroście cen o 9%. To jeden z najmniejszych wzrostów cen materiałów budowlanych w tym czasie. Dla porównania – izolacje termiczne zdrożały wtedy o prawie 70%, a płyty OSB o ponad 50%.

Rynek cementu w Polsce

Zawdzięczamy to z pewnością temu, że Polska jest jednym z największych producentów cementu w Europie – produkujemy około 10% cementu w Unii Europejskiej. Głównie zaspokaja on nasze potrzeby, a te stale rosną. Jego produkcja też rośnie dzięki wcześniejszym inwestycjom mającym na celu unowocześnienie tego sektora. Branżę niepokoi szybko rosnący import cementu z Białorusi i innych krajów spoza UE, które nie ponoszą kosztów polityki klimatycznej. Chciałaby to zahamować przez wprowadzenie embarga.

Gdzie kupić cement

Cement można zamówić w składzie lub markecie budowlanym albo w internecie. Gdy jest go potrzeba dużo, cement kupuje się na palety. Paleta cementu to najczęściej 56 worków o wadze 25 kg, czyli 1,4 t. Są też mniejsze palety – o wadze 1150 kg, czyli zawierające 46 worków cementu.

Przeczytaj też: Jak zrobić dobry beton B20 (C16/20) samodzielnie

Na rynku znajdziemy też cement pakowany w worki o wadze 22,5 lub 20 kg. Zwróćmy uwagę, że cena cementu na paletach jest podawana za tonę, a nie całą paletę. Kupując cement na palety zapłacimy zdecydowanie mniej za kilogram, niż gdybyśmy nabyli kilka-kilkanaście worków cementu w składzie.

Czasem cement jest potrzebny w niewielkiej ilości do prac remontowych. Znajdziemy też worki cementu o masie 5 kg. Z tym, że w takim wypadku cena za kilogram cementu będzie wyższa.

Uwaga! Pamiętać trzeba, że cement ma krótki okres przydatności do użycia. Często to tylko 3 miesiące.

Cena cementu a jego klasa jakości

Cena cementu zależy też od jego klasy, czyli składu, oraz właściwości wiążących decydujących o wytrzymałości betonu. Wyróżniamy następujące typy

 • CEM I – cement portlandzki,
 • CEM II – cement portlandzki wieloskładnikowy,
 • CEM III – cement hutniczy
 • CEM IV – cement puculanowy,
 • CEM V – cement wieloskładnikowy.

Rozróżniamy też kilka klas wytrzymałości cementu:

 • 32,5
 • 42,5
 • 52,5

Przy tych liczbach mogą pojawić się litery R, N lub L oznaczające, jak szybko wzrasta wytrzymałość wczesna, czyli jak szybko cement wiąże. Oznaczenia R, N, L wskazują, że odpowiednio: szybko, normalnie lub powoli. Mogą się jeszcze pojawić oznaczenia literowe dotyczące zawartości, czyli dodatku popiołów, żużla, kamienia wapiennego itp.

Przeczytaj też: Rodzaje cementu i ich zastosowanie na budowie

Najwyższej jakości cement, zawierający najwięcej czystego klinkieru, ma klasę CEM I 42,5. Podczas budowy domu najczęściej stosuje się cement oznaczony CEM I lub CEM II o klasie wytrzymałości 42,5, czasem 32,5.

Cement cena
Autor: Energo-Bet Cement portlandzki Xtra Mocny, CEM I 42,5, cena: 16,70 zł/25 kg

Cement cena

Przedstawiamy ceny cementu używanego w typowych zastosowaniach budowlanych.

 • Cement portlandzki CEM I – cena 650 zl/t
 • Cement 32,5 – cena 580-650 zł/t
 • Cement 32,5 – cena 600 zł/1,15 t
 • Cement portlandzki CEM I 42,5 R - cena 14,30-22,50 zł/25 kg
 • Cement portlandzki CEM I 42,5 R – cena 2,80 zł/20 kg
 • Cement biały CEM I 52,5 R – cena 49,95 zł/25 kg
 • Cement CEM II 32,5 R – cena 13,80-15 zł/25 kg
 • Cement CEM II B-M 42,5 N – cena 11 zł/20 kg
 • Cement CEM II 32,5 – cena 14 zł/25 kg
 • Cement IV B 32,5 R – cena 11 zł/20 kg
 • Cement CEM V A 32,5 R – cena 10,50 zł/20 kg
 • Cementowa mieszanka montażowa – cena 15-20 zł/5 kg

Sprawdź też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie