Cement - niezbędny na każdej budowie. Rodzaje cementu i ich zastosowanie

2019-08-26 9:25

Bez cementu nie obędzie się żadna budowa. Cement jest podstawowym składnikiem betonu, zapraw murarskich, tynków cementowo-wapiennych i cementowych.

Cement
Autor: Kalbar Cement jest powszechie używany na budowach domów . Jest najważniejszym składnikiem betonu potrzebnego podczas budowy

Cement to powszechnie stosowane spoiwo budowlane, czyli materiał, który w połączeniu z wodą i innymi składnikami tworzy mieszankę wykazującą zdolność twardnienia w wodzie lub na powietrzu. Gdy taki zaczyn stwardnieje, powstaje twarde i mocne tworzywo budowlane – beton, zaprawa murarska, tynk. Z betonu wykonuje się płyty budowlane, stropy żelbetowe, schody. Zaprawa murarska jest potrzebna do wznoszenia ścian z bloczków, pustaków, cegieł lub kamieni. Tynkiem wykańczamy ściany we wnętrzach i na zewnątrz. Z mieszanek zawierających cement produkuje się kostki brukowe, słupki i panele ogrodzeniowe itp.

Cement, zależnie od składników, ma wiele rodzajów. Wiele z nich to produkty specjalistyczne. Na rynku jest też wiele cementów, które możemy wykorzystać podczas budowy domu. Znajdziemy je pod różnymi nazwami handlowymi. Warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę, żeby wybrać odpowiedni.

Cement
Autor: Lafarge Cement to sucha mieszanka w kolorze szarym. Wiąże z wodą, więc na budowie trzeba go chronić przed zmoczeniem

Zastosowanie cementu podczas budowy domu

Cement jest podstawowym składnikiem betonów i zapraw budowlanych. Mieszanka składników suchych z cementem i wodą wiąże, tworząc materiał używany podczas budowy domów, mostów, dróg i innych obiektów. Wiązanie cementu z wodą i twardnienie masy to efekt wielu zachodzących jednocześnie reakcji hydratacji i hydrolizy. Głównymi składnikami materiału powstałego na bazie cementu są uwodnione krzemiany wapniowe oraz wodorotlenek wapniowy, który sprawia, że beton, tynk czy zaprawy cementowe mają wysoki odczyn zasadowy (pH 13-14).

Cement
Autor: Wiktor Greg Betoniarka to podstawowy sprzęt budowlany. To w niej miesza się cement z piaskiem i wodą, żeby uzyskać zaprawę murarską

Cement: jak powstaje

Cement produkuje się przez wypalenie (wyprażenie) surowców mineralnych w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie ich zmielenie (z dodatkami modyfikującymi właściwości produktu) na bardzo drobny proszek. Zależnie od składu surowcowego otrzymuje się różne rodzaje cementu.

Klasyfikacja cementu:

  • CEM I – cement portlandzki,
  • CEM II – cement portlandzki wieloskładnikowy,
  • CEM III – cement hutniczy,
  • CEM IV – cement pucolanowy,
  • CEM V – cement wieloskładnikowy.

Cement: wytrzymałość na ściskanie

Najważniejszą cechą cementu i materiałów budowlanych z niego wytwarzanych jest wytrzymałość na ściskanie. Cechę tę bada się po 28 dniach dojrzewania betonu, tynku lub zaprawy otrzymanych z określonego rodzaju cementu. Na tej podstawie określa się klasę wytrzymałości cementu (kiedyś nazywano ją marką cementu), np. 32,5 , 42,5, 52,5 MPa.

Cement: szybkość twardnienia

Cechę tę określa się, ustalając początek i koniec procesu wiązania zaczynu cementowego. Masa cementowa powinna zacząć wiązać po nie mniej niż godzinie od wymieszania składników z wodą. Koniec wiązania następuje zwykle po 8-10 godzinach. Cement szybkowiążący jest oznaczany literą R, bo ma wysoką wytrzymałość wczesną (bada się ją po 2 dniach). Litera N oznacza cement normalnie wiążący.

Cement
Autor: Mariusz Bykowski Niedużą ilość zaprawy murarskiej czy betonu można rozrobić w kastrze

Cement portlandzki

Cement portlandzki to najczęściej stosowany w budownictwie rodzaj cementu. Z margli lub wapieni z gliną jest wytwarzany klinkier portlandzki, który potem jest mielony z dodatkiem gipsu dwuwodnego i żużla wielkopiecowego. Obecnie częściej stosuje się metodę mielenia na sucho – z minimalnym dodatkiem wody (można też składniki mleć na mokro). Cement portlandzki jest koloru szarego. Z bardzo czystych składników (niezawierających tlenków żelaza, które mają właściwości barwiące) otrzymuje się cement biały wykorzystywany do produkcji betonu architektonicznego i tynków szlachetnych.

Przeczytaj też:

Rodzaje cementu

Zależnie od przeznaczenia tworzy się różne cementy przez dodanie do klinkieru portlandzkiego odpowiednich składników, np. popiołów, żużla, pyłów krzemionkowych, surowców boksytowych, anhydrytów itp. Tworzy się cementy uniwersalne do ogólnych zadań budowlanych oraz specjalne, np. cement hydrotechniczny, glinowy, anhydrytowy, ekspansywny (zwiększające objętość podczas twardnienia) itp.

Na rynku możemy znaleźć wiele uniwersalnych mieszanek cementowych o różnych nazwach, np. Cement budowlany, Eko, Profi, Premium, Popularny. Żeby wybrać odpowiedni do naszego zastosowania, trzeba sprawdzić jego podstawowe parametry, czyli rodzaj i klasę wytrzymałości.

Cement
Autor: Mariusz Bykowski Cementowa zaprawa murarska jest potrzebna do wzniesienia ścian domu

Cement CEM I

Do użytku domowego w większości zastosowań wystarczy podstawowy cement CEM I 32,5. To cement portlandzki czysty, który zawiera 95-100% klinkieru portlandzkiego. Można go stosować do wykonywania betonu o klasie wytrzymałości od C8/10 do C30/37 wystarczającego na stropy, nadproża, słupy. Cement klas 42,5 i 52,5 pozwala produkować beton o znacznie wyższej wytrzymałości na ściskanie, który nie występuje w typowych domach jednorodzinnych. Cement klasy I podczas wiązania oddaje dużo ciepła, dlatego można go używać przy pracach budowlanych prowadzonych w niskiej temperaturze, np. późną jesienią.

Cement klasy CEM II

Podczas budowy domu można śmiało wykorzystać cementy wieloskładnikowe oznaczone CEM II. Cementy oznaczone CEM II/ A-V lub CEM II /B-V mają dodatek bezpiecznych dla zdrowia popiołów lotnych. Cementy te dłużej wiążą, więc nadają się do stosowania podczas upałów i do wykonywania elementów o dużej masie. Mogą zawierać niedopalony węgiel, co skutkuje pojawieniem się na betonie ciemnych przebarwień, które jednak nie wpływają na jego jakość. Cement CEM II/A-S lub CEM II/B-S zawiera bezpieczny żużel hutniczy. Mają bardzo długi czas wiązania, więc beton z nich wykonany wymaga dłuższej pielęgnacji. Nie zaleca się ich stosowania w niskiej temperaturze. Sprawdzą się za to podczas długich upałów.

Przeliczanie jednostek

Pytanie 1 z 10
Działka o powierzchni 8 arów ma:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.