Oznaczenia na opakowaniach cementu. Cement portlandzki - jakie ma oznaczenia?

2015-03-21 13:09

Cement to podstawowy składnik betonu i ma kluczowe znaczenie dla jakości konstrukcji budowlanych. Cement portlandzki - jakie ma oznaczenia na opakowaniach? Jakie są klasy i rodzaje cementu? Należy unikać niskiej jakości cementu. Jak go sprawdzić? Wystarczy czytać oznaczenia na opakowaniach. Wyjaśniamy, jak rozumieć oznaczenia na opakowaniach cementu.

Oznaczenia na opakowaniach cementu
Autor: Wiktor Greg Wybór cementu musi być przemyślany. Dlatego warto wiedzieć, co wskazują oznaczenia na opakowaniach

Cement, podstawowy składnik betonu, czyli jeden z najistotniejszych składników w procesie budowy domu, jest produktem znormalizowanym na poziomie normy europejskiej (EN), co więcej kryteria jego dopuszczenia do obrotu i stosowania są bardzo rygorystyczne. Jedynie ścisła kontrola w trakcie całego procesu produkcji cementu, konfekcjonowania i dystrybucji cementu ma kluczowe znaczenie dla jego właściwości technicznych. Podstawowa wiedza z zakresu oznaczeń na opakowaniach cementu, będących potwierdzeniem spełnienia właściwych norm, daje gwarancję, że otrzymamy bezpieczny produkt budowlany o powtarzalnych właściwościach.

Jakie normy powinien spełniać cement

Podstawowym przepisem, którym należy się kierować w wyborze materiałów budowlanych jest Ustawa o wyrobach budowlanych (DZU 2004 r. nr 92 poz. 881), która wraz z rozporządzeniami wykonawczymi reguluje kwestie związane z dopuszczeniem cementu do obrotu oraz jego bezpiecznego stosowania. Podstawowym potwierdzeniem jej stosowania jest umieszczenie znaków CE lub B na opakowaniach, czyli workach cementu. W przypadku cementów sprzedawanych luzem, oznakowanie powinno towarzyszyć dokumentacji handlowej. Oznakowanie CE umożliwia wprowadzenie cementu do obrotu na terenie krajów należących do Unii Europejskiej, natomiast znak budowlany B wyłącznie na terenie Polski. Warto znać różne rodzaje cementu i ich zastosowanie, np. do jakich prac powinno się stosować cement portlandzki.

Sprawdź też: Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie >>>

Cement portlandzki i inne rodzaje cementu

Wyróżnia się pięć rodzajów cementów powszechnego użytku. Zgodnie z obowiązującymi normami cement opisywany jest za pomocą symboli:

  • CEM I – cement portlandzki;
  • CEM II – cement portlandzki wieloskładnikowy;
  • CEM III – cement hutniczy;
  • CEM IV – cement puculanowy;
  • CEM V – cement wieloskładnikowy.

Klasy cementu

W ramach różnych rodzajów cementu wyróżnia się także jego trzy odmiany: A, B, C – zależnie od zawartości składników głównych, innych niż klinkier. Ponadto, z uwagi na znowelizowaną właśnie normę, istnieje kilka klas wytrzymałości cementu: 32,5; 42,5 oraz 52,5 każda z wyróżnikiem R, N lub L. Charakteryzują one dynamikę narastania wytrzymałości wczesnej: R – wysoka, N- normalna, L – niska, tylko dla cementów rodzaju CEM III.

Specjalne właściwości cementu podkreślają zdefiniowane wyróżniki:

  • LH – cement o niskim cieple hydratacji;
  • SR lub HSR – cement odporny na siarczany;
  • NA – cement o niskiej zawartości alkaliów.

Cement oznaczenia na opakowaniach

Obok symbolu CE lub znaku budowlanego B każde opakowanie cementu powinno być oznaczone znakiem Xi, który – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia (DzU 202 r. nr 140 poz. 1172) – informuje o zagrożeniu dla zdrowia. Wynika ono bezpośrednio z używania produktu, który jest preparatem niebezpiecznym o działaniu drażniącym. Inne rozporządzenie nakazuje natomiast ograniczenie zawartości chromu (VI) w cemencie do wartości nie większej niż 0,0002%. W związku z czym, każde opakowanie lub dokument handlowy musi zawierać informacje o warunkach i okresie przechowywania, zapewniających zachowanie aktywności składników redukujących zawartość chromu poniżej wymaganego poziomu w okresie udzielonej gwarancji.

Oznaczenia na opakowaniach cementu
Autor: LAFARGE Przykładowe, prawidłowe oznaczenia na opakowaniach cementu

Cement w workach - symbole i oznaczenia na opakowaniach cementu

Cement workowany Odczytanie symboli Zastosowanie
Standard (CEM II/B-M (V-LL) 32,5R / CEM II/B-V 32,5R) – cement uniwersalny. Wszechstronne zastosowanie ogólnobudowlane.
Ekspert (CEM II/B-M (S-V) 42,5 N / CEM II/B-V 42,5 N) – cement o dużej wytrzymałości wczesnej. Betony klas C16-C45, na konstrukcje stropów, wieńców, belek, schodów i nadproży, a także fundamenty, posadzki czy prefabrykaty.
Popularny (CEM IV/ B (V) 32,5 R –LH/HSR) – cement powszechnego zastosowania, o podwyższonej urabialności i odporności na działanie środowisk agresywnych. Posadzki i jastrychy, podbudowy pod kostkę brukową, zaprawy murarskie i tynkarskie, , stabilizacja gruntu i podbudowa konstrukcji nośnych, chudy beton, betony dla rolnictwa.

Cement workowany

Pamiętaj

Jaki wybrać cement - zasady zakupu cementu

  1. Zawsze kupuj cement oznaczony symbolem CE lub znakiem budowlanym B.
  2. Zwracaj uwagę aby cement, który kupujesz pochodził zawsze od sprawdzonych producentów, tj. cementowni i/lub posiadał znak Pewny Cement.
  3. Unikaj kupowania cementu z Certyfikatem Zgodności wystawionym na zgodność z Aprobatą Techniczną – poszukuj z powołaniem na normę PN-EN 197-1.
  4. Unikaj kupowania cementu bez lub z nieczytelną datą produkcji oraz niejasnymi, nieaktualnymi lub wykluczającymi się oznaczeniami.
  5. Sprawdź termin gwarantowanego utrzymania paramentów cementu.
  6. Pamiętaj, aby kupować cement zgodnie z jego przewidywanym zastosowaniem.

Funkcjom na budowach są przypisane kolory kasków. Czy wiesz kto jest kim na budowie?

Pytanie 1 z 7
Czerwony kask oznacza, że nosząca go osoba jest:
Zdjęcie
Nasi Partnerzy polecają