Tynkowanie cena - cennik prac tynkarskich 2022

Tynkowanie ceny - sprawdzamy koszt prac tynkarskich. Ładnie i równo wytynkowane ściany to jeden z czynników wpływających na estetykę wnętrz. Tynki można zrobić na różne sposoby. Sprawdzamy, ile kosztuje tynkowanie ścian.
Nie warto oszczędzać na tynkowaniu, ponieważ brzydkie, nierówne tynki zniweczą efekt nawet najpiękniejszego wyposażenia wnętrz. Wbrew pozorom na pytanie, jak otynkować ściany w domu, możemy dać wiele odpowiedzi. Możemy zrobić tynki tradycyjne – cementowo-wapienne, tynki gipsowe, tynki wapienne. Ważny jest również stopień wygładzenia powierzchni. Tynki mogą być zatarte na ostro (najczęściej stosuje się klasę III). Jednak obecnie coraz bardziej przyzwyczailiśmy się do gładkich ścian, więc zwykle na wierzchu układa się jeszcze warstwę wygładzającą.
Tynki mogą być robione ręcznie lub maszynowo. Do ich wykonania można wykorzystać gotowe mieszanki w workach. Jednak wciąż znajdziemy ekipy, które robią tynki tak jak przed laty, to znaczy mieszając w betoniarce cement, wapno, piasek i wodę. Tak powstałą mieszankę ręcznie narzucają na ściany, równają i zacierają. Wiele ekip woli pracować szybciej i stosują agregaty tynkarskie do nakładania mieszanki z worków, a potem ją wyrównują i zacierają.
Spis treści
- Zakres prac tynkarskich
- GALERIA: najlepsze kolory elewacji domów jednorodzinnych
- Tynkowanie cena
- Tynki tradycyjne ręcznie
- Tynkowanie cena obróbki otworów i narożników
Zakres prac tynkarskich
Żeby uniknąć nieporozumień co do jakości, zakresu prac i ceny, należy to wcześniej uzgodnić z ekipą tynkarzy.
Prace tynkarskie mogą obejmować:
- przygotowanie podłoża,
- gruntowanie,
- szpryc,
- narzut,
- gładź.
Tynki mogą być wykonywane z materiałem wykonawcy, np. konkretnie wskazanym produktem z rynku. Materiały może też kupować inwestor.
GALERIA: najlepsze kolory elewacji domów jednorodzinnych
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt M189 Magiczny świat, arch. Ewa Dziewiątkowska. Na elewacji zastosowano różne materiały – tynk, laminat drewnopodobny oraz klinkier – które harmonijnie ze sobą współgrają. Zobacz projekt
Tynkowanie cena
Obecnie najpopularniejsze są tynki maszynowe. Z ekipą tynkarską można umówić się całościowo za tynkowanie na gotowo na określoną kwotę za metr kwadratowy. Są jednak ekipy, które doliczają stawkę za prace przygotowawcze, np. oczyszczenie ścian z kurzu, pajęczyn, skucie wystających fragmentów betonu lub zaprawy murarskiej, a także gruntowanie podłoża.
Tynkowanie (rodzaj tynku) | Cena |
Przygotowanie podłoża i gruntowanie | 5-15 zł/m2 |
Tynki cementowo-wapienne | 45-60 zł/m2 |
Tynki cementowo-wapienne z gładzią piaskiem kwarcowym | 50-70 zł/m2 |
Tynki wapienne | 40-45 zł/m2 |
Gładź wapienna | 35 zł/m2 |
Tynki gipsowe | 35-45 zł/m2 |
Gładź gipsowa ze szlifowaniem | 40-50 zł/m2 |

Tynki tradycyjne ręcznie
Wciąż są zwolennicy tradycyjnie wykonywanych tynków cementowo-wapiennych. Znajdziemy więc ekipy, które tak pracują.
Przeczytaj też:
Jak zrobić tynk tradycyjny cementowo-wapienny. Proporcje i skład zaprawy >>>
Za robociznę trzeba zapłacić więcej, ale ogólne rozliczenie może wyjść taniej, ponieważ materiały na zrobienie tynków w betoniarce (cement, wapno, piasek) będą tańsze niż gotowe mieszanki.
- Tynki cementowo-wapienne ręcznie – 70-100 zł/m2
Polecany artykuł:
Tynkowanie cena obróbki otworów i narożników
Podczas omawiania zlecenia tynkowania należy ustalić, jak będzie wyceniona obróbka otworów. Zwykle liczy się całą powierzchnię ścian, jeśli okna mają typową wielkość. Jednak obecnie przeszklenia zajmują coraz większą powierzchnię, czasem nawet ½ powierzchni danej ściany. Bywa, że ekipa umawia się na ich odliczenie i osobne wycenienie otynkowania ościeży oraz narożników. Dodatkowa stawka za obróbkę takich małych powierzchni może być również stosowana przy tynkowaniu podciągów lub słupów o przekroju prostokątnym, które mają 4 narożniki.
- Obróbka otworów okiennych – 80-100 zł/m
- Obróbka otworów okiennych z materiałem - 120-180 zł/m
- Osadzanie i obrabiane narożników – 35-50 zł/m
Tynkowanie: produkty i porady