Co przepisy budowlane mówią o zabezpieczeniu placu budowy

2010-09-07 15:31

Rozpoczynasz budowę domu? Dowiedz się, jak zabezpieczyć i zorganizować plac budowy, by nie stwarzał on zagrożenia nie tylko dla wykonawców, ale i dla sąsiadów, dzieci. Dowiedz się, kiedy plan placu budowy jest dobry.

Zabezpieczenie placu budowy Wienerberger
Autor: Wienerberger Właściwa organizacja placu budowy gwarantuje bezpieczeństwo zarówno ekipy wykonawczej, jak i osób postronnych (fot. WIENERBERGER).

Które przepisy regulują kwestię bezpieczeństwa na placu budowy?

Podczas budowy domu i prowadzenia prac budowlanych muszą zostać zapewnione warunki, które gwarantują bezpieczeństwo i ochronę zdrowia zarówno pracownikom wykonawcy, jak i osobom postronnym. Co do zasady proces budowlany jest uregulowany przepisami Prawa budowlanego. Kwestie dotyczące właściwej organizacji placu budowy w zakresie bezpieczeństwa są uregulowane w innych aktach prawnych – Kodeksie pracy oraz rozporządzeniach ministra infrastruktury: w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (DzU z 2003 r., nr 47, poz. 401) oraz w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (DzU z 2003 r., nr 120, poz. 1126).

Ogrodzenie placu budowy

Zagospodarowanie terenu budowy wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jednym ze sposobów zabezpieczenia jest wykonanie ogrodzenia. Powinno ono mieć wysokość minimum 1,5 m. Sposób wykonania ogrodzenia nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi, co – niestety – nie zawsze ma miejsce.

Należy także pamiętać o szczegółowych warunkach stawiania ogrodzenia. Ustawodawca przewidział sytuacje, w których musi się ono znajdować w odpowiednich odległościach od innych obiektów, na przykład w strefach zagrożonych spadaniem przedmiotów z wysokości – odległość ogrodzenia od budynku musi wynosić nie mniej niż 1/10 wysokości, z której podczas prac mogą spaść materiały budowlane lub narzędzia. Wyjątkowo odległość ta może być mniejsza, jeżeli mamy do czynienia ze zwartą zabudową miejską, ale pod warunkiem zastosowania innych rozwiązań technicznych i organizacyjnych zabezpieczających przed spadaniem przedmiotów.

Odgrodzenia wymagają także wykopy. W tym przypadku miejsca takie, jeśli wykop jest głębszy niż 1 m, należy odgrodzić balustradą o wysokości minimum 1,1 m.

Zobacz też:

Zdaniem eksperta

Obszar ogrodzony powinien mieć powierzchnię wystarczającą do przechowania wszystkich materiałów niezbędnych do budowy oraz odpadów. Podczas składowania nie mogą być one opierane o ogrodzenie ani o budowlę. Jednocześnie powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby ograniczyć ich rozrzut oraz pylenie. W obszarze ogrodzonym powinno się także znaleźć miejsce dla wszystkich pojazdów używanych w trakcie budowy. Samochody te nie mogą tarasować normalnego ruchu pojazdów i pieszych i nie mogą być zaparkowane poza ogrodzonym obszarem.

Ekspert z firmy Wienerberger