Drzwi stylowe i nowoczesne. Poradnik: kupujemy drzwi wewnętrzne

2020-05-13 10:58

Wygląd drzwi, ale też ich styl, barwa, czy użyte materiały są bardzo istotne w domowej przestrzeni. Mogą być wyeksponowane jako ozdoba pomieszczenia albo ukryte i pomysłowo zakamuflowane. Zawsze są jednak ważne, dlatego najczęściej od wyboru drzwi rozpoczynamy projekt aranżacji pustego lokum. A więc – kupujmy mądrze!

Niewiele elementów w pomieszczeniu pełni jednocześnie tak dużo funkcji estetycznych i praktycznych jak drzwi. Poza tym oczekiwania i potrzeby domowników wobec drzwi potrafią być one odmienne. Otwarte albo przeszklone drzwi mogą zapraszać do wejścia w inny świat, zamknięte z pełnymi skrzydłami – izolować, stanowić barierę, przegrodę wizualną, akustyczną czy zapachową. Co więcej, drzwi mają ogromny wpływ na styl pomieszczenia, w którym się znajdują. Odpowiednio dobrane harmonizują z pozostałymi elementami aranżacji i wzmacniają wybrany przez nas efekt stylistyczny.

Drzwi stylowe – szklane, drewniane albo w okleinie?

Dla nowoczesnych aranżacji charakterystyczne są proste, geometryczne formy, ograniczenie dekoracji i otwarta przestrzeń. Drzwi w takiej przestrzeni z reguły pojawiają się tylko tam, gdzie są niezbędne. Oczywiście są pozbawione frezów czy zdobień.

Do minimalistycznych wnętrz z reguły wybierane są drzwi bezprzylgowe o prostej formie. Modnym obecnie trendem są również drzwi na całą wysokość pomieszczenia. Najlepiej, aby smukłe drzwi do samego sufitu zaplanować już na etapie projektu budowlanego. Wówczas nadproże może zostać ukryte w wysokości sufitu podwieszanego. Ciekawe są również nowoczesne drzwi szklane, których całe skrzydło lub jego część stanowi przeszklenie przezroczyste albo mleczne. 

Do mieszkania w stylu loftowym, który eksponuje ceglane lub betonowe ściany oraz industrialne elementy wystroju (takie jak rury czy przewody), doskonale pasują stalowe albo szklane drzwi przesuwne. Niektóre drzwi mają stalową ramę, której wypełnienie może być wykonane ze szkła matowego, zbrojonego (półprzezroczystego), przezroczystego bezpiecznego lub poliwęglanu. Producenci oferują również - na zamówienie - metalowe drzwi wykonywane ze stali, stali nierdzewnej, mosiądzu albo miedzi.

Do stylu skandynawskiego, w którym dominują prostota i chłodne barwy, takie jak biele i szarości, najlepiej będą pasowały drzwi drewniane albo w okleinie imitującej drewno.Przykładem skrzydeł doskonale wpisujących się w skandynawską stylistykę mogą być drzwi w okleinie koloru sosny norweskiej, dębu skandynawskiego albo akacji srebrnej.

We wnętrzach zaaranżowanych w stylu marynistycznym lub amerykańskim stylu Hampton (nadmorska miejscowość na Long Island) sprawdzi się kolorystyka morska: biele, szarości, beże i błękity (chętnie stosowane w polskich domach). Ciekawym akcentem wnętrza w stylu marynistycznym mogą być drzwi z bulajem – okrągłym okienkiem niczym w burcie statku. Producenci oferują także drzwi z nierównomiernie rozmieszczonymi okrągłymi otworami ze szkleniem mlecznym, przypominającymi pęcherzyki powietrza.

Drzwi wewnętrzne
Autor: MARIA MIKLASZEWSKA Drzwi to ważny dla stylu wnętrza element aranżacji. Jednak te same potrafią się wpisać w różną stylistykę, na przykład postarzone drzwi drewniane albo autentyczne wiekowe pasują nie tylko do wnętrz rustykalnych, ale także tych w stylu skandynawskim

Drzwi stylowe klasyczne

We wnętrzach w stylach klasycznym, francuskim czy glamour najlepiej sprawdzą się tradycyjne rozwiązania. Ich przykładem mogą być drzwi płycinowe występujące w kolorze naturalnego drewna, bejcowane albo malowane na biało, które spotykamy w starych kamienicach, wnętrzach pałacowych, zabytkowych dworkach. Drzwi płycinowe, znane z historii, miały konstrukcję ramiakową – pole tworzone przez drewnianą ramę najczęściej dzielone było na części wypełnione płycinami z drewna, boazerii, lustra, szkła witrażowego czy ornamentowego. Współcześnie w wielu drzwiach naśladujących wygląd płycinowych zewnętrzną warstwę skrzydła stanowi okładzina z tłoczonej płyty HDF.

Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze klasycznych drzwi, to:

  • kształt frezu ramy drzwiowej oraz profil płycin, który może powodować osadzanie się kurzu;
  • układ płycin (horyzontalny, wertykalny lub mieszany podział skrzydła na prostokąty) – ich proporcje i wielkość w stosunku do całego skrzydła.

Dodatkowym elementem, który obok listew i ościeżnic wzbogaca klasyczny wygląd drzwi, jest korona, czyli pozioma profilowana listwa, która podobnie jak gzyms naddrzwiowy na elewacji, wieńczy otwór drzwiowy we wnętrzach. Drzwi ozdobione koroną wyglądają bardziej reprezentacyjnie i dostojnie. Jeśli chcemy doświetlić pomieszczenie, np. łazienkę, wybierzmy modele, w których płycina górna (większa) albo całościowa jest zastąpiona szkłem bezpiecznym, hartowanym mlecznym z aplikacją.

Drzwi w stylu rustykalnym 

Drzwi w stylu rustykalnym, folkowym lub prowansalskim eksponują naturalne piękno drewna. W tego typu wnętrzach możemy zastosować drzwi z litego drewna, pokryte fornirem naturalnym lub tańsze rozwiązania, na przykład drzwi w okleinie imitującej barwę i rysunek słojów dębu syberyjskiego, sosny norweskiej czy akacji srebrnej. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze od drzwi z litego drewna. Okleiny dzięki naturalnemu rysunkowi drewna (określanemu terminem mazer lub flader) – widocznym słojom, skrętom włókien i drobnym sękom – nadają drzwiom niepowtarzalny charakter. Okleina naturalna została zabezpieczona ekologicznymi lakierami wodnymi utwardzonymi w technologii UV.W stylu rustykalnym elementy systemowe drzwi przesuwnych, takie jak listwa czy prowadnice, są celowo widoczne. Dawniej występowały w stylu country albo wiejskim amerykańskim. Interesującym przykładem drzwi w stylu rustykalnym, ale pasującym również do loftowego, industrialnego czy vintage, są drzwi przypominające te zakładane w drzwiach stodół: deskowo-listwowe ze skośnym zastrzałem.

Drzwi wewnętrzne
Autor: VOSTER Skrzydło w matowej, białej okleinie z delikatną aplikacją w postaci poziomych pasków szkła hartowanego może się subtelnie wtapiać w ścianę
Co uwzględnić podczas zakupu drzwi?

Sposób otwierania drzwi

Ze względu na sposób otwierania skrzydła drzwi możemy podzielić na:◗ rozwierane jednoskrzydłowe – najczęściej spotykane rozwiązanie;◗ rozwierane dwuskrzydłowe – rozwiązanie bardziej reprezentacyjne, stosowane na przykład w salonie. Niektóre drzwi dwuskrzydłowe mają jedno skrzydło czynne (otwierane), i drugie bierne – zamknięte i unieruchomione, na przykład zasuwą łyżeczkową. Przykładem drzwi dwuskrzydłowych są drzwi półtoradzielne, których jedno skrzydło jest prawie dwukrotnie szersze od drugiego;◗ składane, czyli łamane – rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić przestrzeń przez złożenie skrzydła na części;◗ harmonijkowe i fałdowe – dzięki zastosowaniu wielu wąskich elementów (skrzydeł), połączonych zawiasami i przesuwanych na prowadnicach, składają się z boku otworu drzwiowego;◗ przesuwne jednoskrzydłowe – skrzydło może się chować w specjalnej kasecie w ścianie lub mieć widoczne prowadnice mocowane do ściany/sufitu;◗ przesuwne dwuskrzydłowe – mechanizm działania jest taki sam jak w drzwiach przesuwnych jednoskrzydłowych, ale te w większym stopniu otwierają przestrzeń;◗ drzwi wahadłowe – przelotowe, czyli ze skrzydłami otwieranymi na obie strony. Mogą być wyposażone w bulaj. Są rzadko stosowane w domach jednorodzinnych.

Dobór drzwi do kolorystyki ścian

Oferowane przez producentów drzwi wewnętrzne można podzielić na trzy zasadnicze grupy kolorystyczne, wśród których dominują drzwi białe oraz występujące w naturalnych kolorach drewna (jasnych i ciemnych). Ostatnią grupę stanowią pozostałe barwy z przewagą modnych szarości i grafitów.Jedne z najmodniejszych rozwiązań w tym sezonie to nadal drzwi lakierowane na bardzo popularny kolor biały. W przypadku naturalnych barw drewna (lite drewno, fornir, okleina) w ostatnich latach możemy zauważyć stopniowe odchodzenie od ciepłych i ciemnych barw takich jak calvados, wenge, orzech czy złoty dąb. Popularniejsze stają się kolory chłodniejsze, kojarzące się ze Skandynawią czy Syberią, na przykład dębów w tonacji srebrzystosiwej.

Wnętrza achromatyczne, w których występuje przewaga bieli, czerni i wszystkich odcieni szarości, są nadal modne. Miłośnikom takich wnętrz w szczególny sposób mogą przypaść do gustu drzwi z powierzchnią o strukturze łupku, z ciekawym kontrastem na powierzchni skrzydła pomiędzy matem a połyskiem. Ze ścianą pokrytą tynkiem strukturalnym imitującym fakturę betonu dobrze kontrastować będą białe drzwi. Przykładem bezbarwnej monotonii jest także dobranie drzwi w białej matowej okleinie  poziomymi pasami szkła hartowanego do białych ścian – uzyskujemy wówczas efekt wtapiania się skrzydła w ścianę.Zwolennikom kontrastowych i barwnych wnętrz można polecić te same białe drzwi (uzupełnione białymi ościeżnicami i listwami przypodłogowymi), ale zestawione tym razem ze ścianą w modnym intensywnym kolorze – na przykład ciemnozielonym albo energetycznym czerwonym.

Drzwi wewnętrzne
Autor: RONKOWSKI Naścienne drzwi przesuwne z wyeksponowanym systemem jezdnym pasują do wnętrz nowoczesnych. Zarówno te ze skrzydłami drewnianymi, jak i ze stali iszkła potrafią podkreślić industrialny charakter wnętrza

Dobór drzwi do stolarki okiennej

Stolarka otworowa – okienna i drzwiowa – dawniej była wykonywana przeważnie przez tego samego stolarza budowlanego. Dzięki temu była jednolita stylistycznie i materiałowo. Obecnie rzadko mamy do czynienia z tego typu zestawem (najczęściej we wnętrzach występują okna PCW w kolorze białym oraz stolarka drzwiowa w okleinie imitującej drewno).

W pomieszczeniach o charakterystycznym, łatwym do rozpoznania stylu, np. loftowym czy rustykalnym, warto zadbać o przywrócenie zasady jednorodności materiałowej i kolorystycznej. Aby ujednolicić stolarkę otworową, należy zadbać o jednakową barwę i stylistykę – kształt, występowanie podobnych frezów czy szczeblin.

Do dużych przeszkleń ze szprosami przypominającymi okna zakładów przemysłowych można dobrać grafitowe drzwi w stylu industrialnym. Natomiast w domku letniskowym nad morzem z białymi okiennicami harmonijnie korespondować mogą drzwi żaluzjowe z tym samym kolorze albo drzwi z bulajem.

Drzwi wewnętrzne
Autor: SARA NIEDZWIECKA Drzwi mogą współgrać z oknami dzięki zastosowaniu jednakowych materiałów, kolorystyki oraz stylistyki w stolarce drzwiowej i okiennej (kształtów, frezów, przeszkleń)

Jak dopasować drzwi do pomieszczenia? 

  • Drzwi w przedpokoju

Drzwi widoczne po przekroczeniu progu naszego domu to jego wizytówka. Jeśli w korytarzu znajdują się schody drewniane, warto zadbać o stylistyczną jedność i zastosować drzwi z tego samego materiału lub drzwi w okleinie o tej samej kolorystyce. W klasycznych wnętrzach (na przykład z boazerią angielską) efekt reprezentacyjności mogą podkreślać płyciny drzwiowe, obramowanie otworu listwami czy profilowana korona mocowana nad drzwiami.

  • Drzwi do kuchni i jadalni

Współczesne kuchnie to najczęściej aneksy obok salonu albo otwarta przestrzeń pozbawiona drzwi. Jednak drzwi kuchenne mają niepodważalne zalety – pozwalają ukryć nieporządek powstały przy przyrządzaniu posiłków i ograniczają rozprzestrzenianie się kulinarnych zapachów po całym domu. Aby pogodzić funkcjonalność z modą na otwartą przestrzeń, można się zdecydować na drzwi, które nie będą stanowiły bariery, a raczej podzielą przestrzeń na strefy. Tak może być w przypadku jadalni sąsiadującej z kuchnią i salonem. Szerszy otwór w ścianie między tymi pomieszczeniami umożliwi zastosowanie drzwi przesuwnych – mogą to być ozdobne panele albo klasyczne drzwi przesuwne z przeszkleniem lub witrażami.

  • Drzwi do salonu

Aby podkreślić reprezentacyjność salonu, warto zastosować szersze drzwi dwuskrzydłowe – rozwieralne (na przykład między korytarzem a salonem) albo ze względu na oszczędność miejsca dwuskrzydłowe przesuwne (między salonem a jadalnią czy kuchnią). Dodatkowy element dekoracyjny skrzydeł drzwiowych mogą stanowić płyciny, rozety, listewki, intarsje, wypełnianie pól elementami ażurowymi albo szkłem witrażowym. Warto zadbać o harmonijny wygląd salonu dzięki zastosowaniu jednakowego materiału lub kolorystyki posadzki i drzwi.

  • Drzwi do pokoju dziecięcego

Dzieci rosną, a z nimi zmieniają się pomysły na aranżację ich pokojów. Aby nadążyć za zmianami, producenci prześcigają się w oferowaniu modnych gadżetów do drzwi, które podobają sięnajmłodszym domownikom i nastolatkom, na przykład: organizer filcowy, tarcza do darta, lustro, plan lekcji, kalendarz i płyta metalowa na magnesy.

  • Drzwi do łazienki

Drzwi do łazienki i toalety zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami powinny się otwierać na zewnątrz i mieć szerokość w świetle ościeżnic minimum 80 cm. Ze względu na wilgoć i parę wodną występujące w tak zwanych pomieszczeniach mokrych drzwi powinny mieć otwory o powierzchni minimum 220 cm2, umożliwiające dopływ powietrza. Producenci oferują produkty uzupełniające, na przykład tuleje wentylacyjne, więc drzwi w domu mogą zostać ujednolicone stylistycznie. Łazienki często są pozbawione okien, więc stosuje się w nich drzwi z powierzchnią przeszkloną lub całkowicie wykonane ze szkła mlecznego albo z nadrukowaną grafiką czy lustrem.

Drzwi wewnętrzne
Autor: VOSTER Skrzydło w matowej, białej okleinie z delikatną aplikacją w postaci poziomych pasków szkła hartowanego może się subtelnie wtapiać w ścianę
  • Drzwi w sąsiadujących pomieszczeniach

Główna sypialnia domu (master bedroom) z pomieszczeniami przechodnimi – prywatną łazienką i garderobą – obliguje do zachowania stylistycznej jednorodności drzwi wewnętrznych. Drzwi do łazienki i garderoby bardzo często są zlicowane ze ścianą sypialni. Efekt ten gwarantują modne obecnie drzwi bezprzylgowe, z niewidoczną ościeżnicą. Bardzo często inwestorzy decydują się na optyczne ukrycie drzwi poprzez zastosowanie jednolitego materiału okładzin ściennych i drzwi, na przykład drewnianego forniru naturalnego lub modyfikowanego. Efekt niewidocznych drzwi można spotęgować poprzez dobór usłojenia forniru, przechodzący z bezprzylgowych drzwi na ścianę. Oprócz drzwi rozwieralnych do garderoby stosowane są często przesuwne lub łamane albo harmonijkowe, których wielkim atutem jest to, że zajmują mało miejsca.

  • Drzwi do pomieszczenia gospodarczego

Drzwi do kotłowni, pralni, piwnicy nie muszą być takie jak pozostałe w domu. Powinny spełniać dodatkowe wymagania określone w przepisach. Na przykład drzwi do kotłowni z piecem na paliwo stałe o mocy powyżej 25 kW muszą być niepalne, otwierać się na zewnątrz i mieć zamknięcie bezklamkowe od strony wewnętrznej. 

Drzwi wewnętrzne
Autor: PIOTR MASTALERZ, PROJEKT MARTA SOBIESZEK / S-LINE STUDIO Powtórzenie naturalnej barwy drewna i bieli w pasie umywalek oraz na skrzydle drzwiowym to ciekawy pomysł na aranżację łazienki
Co trzeba uwzględnić podczas zakupu drzwi?

Kierunek otwierania drzwi

Drzwi mogą być prawe lub lewe – aby określić kierunek otwierania drzwi, należy stanąć przed nimi od strony zawiasów (tak aby drzwi otwierały się na nas). Jeżeli zawiasy znajdują się po prawej stronie, mamy do czynienia z drzwiami prawymi, w przeciwnym razie są to drzwi lewe. Wszystkie sprzedawane drzwi dostępne są zarówno jako prawe, jak i lewe.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Przylga to powierzchnia wzajemnego docisku (przylegania) skrzydeł drzwiowych do ościeżnicy (futryny, ramy). Drzwi przylgowe (do tej pory częściej spotykane) charakteryzują się tradycyjnym, klasycznym rozwiązaniem wykończenia krawędzi w postaci wcięcia lub listwy, czyli przylgi, która ukrywa zamek. Drzwi bezprzylgowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Po ich zamknięciu nie widzimy zawiasów, a płaszczyzny: skrzydła, ościeżnicy oraz ściany, są ze sobą zlicowane. Tego typu efekt chcemy uzyskać we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych. Coraz więcej producentów oferuje jednakowe modele drzwi dostępne w wersji tradycyjnej – przylgowej, jak i nowoczesnej – bezprzylgowej.

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:

*architekt Remigiusz Łangowski

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie