Drzwi dwuskrzydłowe. Szerokie otwarcie – reprezentacyjne i wygodne

2020-04-30 13:24

Dwuskrzydłowe drzwi w domu czy mieszkaniu są nie tylko eleganckie, lecz również funkcjonalne. Można dzięki nim stworzyć znacznie szersze, a tym samym wygodniejsze przejście między pomieszczeniami.

Drzwi dwuskrzydłowe to rozwiązanie bardzo podkreślające wagę miejsca, często są stosowane w reprezentacyjnej części domu, np. salonie. Jeśli część dzienna składa się z osobnych pomieszczeń, drzwi dwuskrzydłowe mogą prowadzić z kuchni do jadalni i dalej do salonu. Drzwi dwuskrzydłowe to także szerokie otwarcie, czyli rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne. Bywa, że takie drzwi są zainstalowane w rozbudowanym holu. W parze z szerokimi drzwiami wejściowymi (połączonymi np. z ruchomym naświetlem) zapewniają możliwość wygodnego wnoszenia mebli do domu. Bardzo szerokie drzwi prowadzą także do ogrodu zimowego albo na taras. Mogą być połączone z dodatkowym oknem nieotwieranym, żeby stworzyć szerokie przeszklenie dające widok na rośliny.

Drzwi dwuskrzydłowe najczęściej są symetryczne, oba skrzydła mają taką samą szerokość. Planując układ z takimi drzwiami, często tworzy się oś widokową, która też powinna zachować symetrię. Drzwi podwójne mogą być zastosowane w amfiladzie. Takie realizacje można znaleźć w starych domach, kamienicach, pałacach. Powstanie wtedy oś widokowa, krocząc którą można podziwiać kolejne wnętrza.

Drzwi dwuskrzydłowe mogą być zbudowane jako różne konstrukcje, np. rozwieralne lub przesuwne. W takiej wersji można zamówić dowolnie wykończone skrzydła i ościeżnice będące w ofercie producentów.

Drzwi dwuskrzydłowe
Autor: Mariusz Bykowski Drzwi dwuskrzydłowe często prowadzą do salonu w dużym mieszkaniu w starej kamienicy. Projekt Marta Sikorska

Drzwi dwuskrzydłowe: szeroka oferta

Drzwi dwuskrzydłowe składają się z dwóch skrzydeł standardowej szerokości oraz ościeżnicy o wielkich wymiarach. W takiej wersji można kupić właściwie każde drzwi oferowane przez producenta. Czasem mogą pojawić się ograniczenia konstrukcyjne związane z wielkością lub ciężarem skrzydeł. Wykończenie drzwi dwuskrzydłowych można zamówić zgodnie z ofertą producenta. Najczęściej są one produkowane w wersji białej, popularne są okleiny drewnopodobne lub forniry naturalne. Skrzydło drzwi dwuskrzydłowych może być w wersji z przylgami lub bez nich.

Przeczytaj też:

Skrzydło drzwi podwójnych może mieć szerokość 60, 70, 80, 90, a nawet 100 cm. Wysokość drzwi to 200-210 cm (otwór o wysokości 205-215 cm), ale w wersji podwójnej bywają one wyższe, bo to poprawia proporcje. Na zamówienie można wykonać drzwi o niestandardowych wymiarach.

Drzwi dwuskrzydłowe
Autor: Hanna Długosz Białe drzwi dwuskrzydłowe z obszernymi przeszkleniami to uniwersalne rozwiązanie, które będzie pasować w każdym wnętrzu. Projekt domu Konrad Chmielewski

Drzwi dwuskrzydłowe: rozwieralne

To rozwiązanie daje naprawdę szerokie otwarcie. Dwa skrzydła o szerokości nawet 100 cm będą stanowić spektakularne przejście (zależnie od wykończenia). W ościeżnicy można zainstalować też skrzydła o różnej szerokości. Często stosuje się tak zwane drzwi półtoradzielne, w których jedno skrzydło jest szerokie, z drugie wąskie. To szersze zwykle jest dwa raz szersze od wąskiego, stąd nazwa. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane w wejściu do domu.

Przeczytaj też:

Żeby po otwarciu obu skrzydeł na środku otworu nie pojawił się słupek, konstrukcje dwuskrzydłowe mają tak zwany słupek ruchomy. Na dole skrzydła biernego znajduje się zasuwnica, którą trzeba zwolnić, żeby je otworzyć. Na co dzień jest ona zwykle zamknięta i otwiera się tylko jedno skrzydło.

Drzwi dwuskrzydłowe
Autor: Michał Mutor Drzwi o dwóch skrzydłach to wygodne rozwiązanie w holu. Projekt Agnieszka Pudlik

Drzwi dwuskrzydłowe: przesuwne

To bardzo oszczędne rozwiązanie, bo nie potrzeba miejsca na rozwarte skrzydła. Najlepiej jest przewidzieć je już w projekcie domu, żeby podczas budowy ścian po obu stronach otworu przygotować w grubości ściany miejsca na kasety, w których będą się chować skrzydła. Kieszeń na kasetę powinna mieć co najmniej 10 cm grubości. Po zainstalowaniu wykańcza się ją tak jak ściany. Nad otworem albo na suficie mocuje się prowadnice z szyną jezdną, po której przesuwają się skrzydła. Takie rozwiązanie jest najbardziej oszczędne, dyskretne i estetyczne, bo podczas otwierania skrzydła chowają się w ścianie. Drzwi przesuwne można zbudować też na dowolnym etapie wznoszenia domu albo w już wykończonych wnętrzach, ale wtedy na ścianie nad otworem będą widoczne prowadnice, a skrzydła będą przesuwać się wzdłuż ściany. W takiej sytuacji trzeba zdecydować, w którym pomieszczeniu ma być widoczna konstrukcja drzwi. Warto wcześniej sprawdzić, czy jest tam miejsce na prowadnice nad otworem albo na suficie i czy nic nie będzie po bokach blokowało przesuwających się skrzydeł. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych najlepiej wybierać wersję drzwi wyposażoną w system sterujący z mechanizmem synchronizacji, który powoduje, że jeśli przesuniemy jedno skrzydło, jednocześnie z nim w sposób analogiczny przesunie się i drugie.

Drzwi dwuskrzydłowe
Autor: Andrzej Szandomirski Drzwi dwuskrzydłowe przesuwne chowające się w grubści ściany. Na osi widać w głębi również podwójne drzwi biblioteki. Projekt BOZART Joanna Wichniewicz, Aneta Zaluga

Drzwi dwuskrzydłowe szklane

Dość duże przeszklenia są często stosowane w drzwiach dwuskrzydłowych, bo stanowią one dekorację skrzydeł. Drzwi dwuskrzydłowe mogą być też w całości przeszklone. Takie rozwiązanie można wykonać zarówno w konstrukcjach rozwieralnych, jak i przesuwnych.

Przeczytaj też:

Szklane drzwi optycznie powiększają przestrzeń, niwelują granice, a także zapewniają dopływ światła. Sprawdzą się zwłaszcza w mieszkaniach w starych kamienicach, w których bywają kłopoty z dopływem światła do każdego pomieszczenia. Dwuskrzydłowe przeszklone drzwi są dobrym rozwiązaniem do holu, który jest doświetlany tylko przez światło z wnętrza domu. Szerokie szklane drzwi są czasem instalowane między salonem a ogrodem zimowym. Odcinają przestrzeń dla roślin od ciepłego i suchego powietrza w części mieszkalnej, a jednocześnie pozwalają podziwiać zielony zakątek.

Drzwi dwuskrzydłowe
Autor: Marcin Czechowicz Przeszklone, ale matowe skrzydła drzwi zapewniają prywatność w łazience stanowiącej część master bedroom
Warto wiedzieć

Co nam dają szerokie otwarcia

Jeśli pozwala na to rozkład mieszkania i wielkość pomieszczeń, warto wykorzystać w aranżacji drzwi dwuskrzydłowe. To niezwykle efektowne rozwiązanie nawiązujące do wystroju klasycznych wnętrz kamienic. Podwójne drzwi wprowadzają do wnętrz estetykę i funkcjonalność. Można w ten sposób stworzyć znacznie szersze, a tym samym wygodniejsze przejście pomiędzy pomieszczeniami. Podwójne skrzydła pozwolą też na maksymalne otwarcie przestrzeni, dodając wnętrzu przestronności. Wersja przesuwna takich drzwi sprawdzi się zaś pomiędzy pomieszczeniami, które chcemy wydzielić lub połączyć w jedną strefę, np. między jadalnią a kuchnią albo salonem i gabinetem. Z kolei podwójne drzwi z przeszkleniami przepuszczą więcej światła z sąsiednich pomieszczeń i sprawią, że aranżacje będą jaśniejsze i lżejsze.

Karolina Bykowska, PORTA KMI

Drzwi dwuskrzydłowe: kompozycja z innymi elementami wystroju wnętrz

Ponieważ z pewnością nie wszystkie drzwi w domu są dwuskrzydłowe, trzeba pomyśleć, jak zaaranżować je w przestrzeni, w której będą też drzwi pojedyncze. Celem powinno być osiągnięcie spójności estetycznej i dopasowanie ich do wystroju wnętrz. Nie wszystkie drzwi w całym domu muszą być jednolite stylistycznie. Można zróżnicować je ze względu na miejsce i funkcję, którą pełnią. Drzwi dwuskrzydłowe będą wyróżniać się już samą wielkością. Żeby podkreślić wagę miejsca, do którego prowadzą, np. do salonu, mogą mieć rozbudowaną i dekoracyjnie wykończoną ościeżnicę oraz rozrzeźbione skrzydła. Drzwi dwuskrzydłowe mogą się również wyróżniać kolorem. W obu sytuacjach takie drzwi będą stanowić dominujący element w danym wnętrzu. Z kolei w przejściu z holu do części dziennej można zastosować proste drzwi przesuwne albo rozwieralne z przeszkleniami, a drzwi prowadzące do sypialni wykończyć w sposób zapewniający dyskrecję i prywatność.

Przeczytaj też:

Materiał skrzydła drzwi dobrze jest dopasować do sposobu wykończenia ścian. Drzwi mogą wtapiać się w ścianę albo być zdecydowanie podkreślone. Ponieważ zdarza się skorelowanie materiału na drzwi z wykończeniem podłogi, a jest nim zwykle drewno, należy zwrócić uwagę na fakturę, rysunek słojów, stopień połysku. Łatwiej jest je zestawić na zasadzie kontrastu, np. jasne drzwi na tle ciemnej podłogi albo na odwrót. Jeśli zależy nam na podobieństwie, najlepiej będzie wyglądał w obu miejscach ten sam materiał i tak samo wykończony.

Drzwi dwuskrzydłowe
Autor: Krzysztof Zasuwik Salon w kolorze białym i niebieskim. Białe dwuskrzydłowe proste, ale mocno zaznaczone podfrezowaniami drzwi zestawiono z białym kompletem wypoczykowym oraz sztukaterią na ścianie

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie