Ocieplenie murłaty. Zrób je, żeby mieć komfort na poddaszu!

2021-11-15 13:28
ocieplenie murłaty
Autor: Rockwool Ocieplenie murłaty powinno być tak ułożone, żeby nie powstał tam mostek termiczny

Wyjaśniamy, dlaczego ocieplenie murłaty jest konieczne i jak powinno być zrobione.

Murłata to belka drewniana o dużym przekroju (zwykle 14 x 14, 16 x 16 lub 20 x 20 cm), która jest przymocowana śrubami zakotwionymi w betonie wieńca. Murłaty układa się na ściankach kolankowych. To na nich opierają się krokwie więźby dachu skośnego. Murłaty przenoszą obciążenia z dachu na ściany i dalszą część konstrukcji.

Ze względu na położenie murłata stanowi element pośredni między dachem a ścianami zewnętrznymi. Po zewnętrznej stronie murłaty zaczyna się okap dachu. Miejsce to powinno być szczególnie starannie ocieplone, żeby nie powstał tu mostek termiczny.

Jak jest zbudowana więźba dachowa?

Spis treści

  1. Dlaczego potrzebne ocieplenie murłaty
  2. Jak ocieplić murłatę
  3. Ocieplenie murłaty pianką poliuretanową
  4. Ocieplenie murłaty w ścianie jednowarstwowej

Dlaczego potrzebne ocieplenie murłaty

Przegrody zewnętrzne domu wznoszonego w technologii warstwowej wymagają zastosowania warstwy termoizolacyjnej. To ona zapewnia osiągnięcie odpowiedniego oporu cieplnego, czyli sprawienie, że z budynku nie będzie uciekało ciepło. W naszym klimacie staranne i efektywne ocieplenie budynku jest niezbędne. W Polsce zimą wciąż przychodzą mrozy na poziomie nawet poniżej -20oC, a mimo postępującego ocieplenia średnia temperatura w miesiącach zimowych oscyluje wokół 0oC. Koszty ogrzewania domu z roku na rok też rosną, dlatego warto porządnie ocieplić dom.

Brak termoizolacji na wysokości murłaty będzie skutkował ucieczką ciepła z budynku. Na poddaszu, zwłaszcza w okolicy ścian kolankowych, będzie po prostu “wiało”. Ponieważ pod ścianki często wsuwa się łóżka, przed pójściem tam spać będzie się odczuwać przykry chłód zamiast przyjemnego ciepła. Ponadto do wnętrza może dostać się wilgoć, która wpływa destrukcyjnie na konstrukcję, zwłaszcza drewnianą więźbę dachu. Brak termoizolacji w tym miejscu może być również przyczyną pojawienia się wilgoci na ściankach kolankowych.

Wbrew pozorom takie błędy się zdarzają, ponieważ ocieplenie tych dwóch różnych elementów konstrukcji domu wykonuje się w dużym odstępie czasu - na różnych etapach budowy. Prace ociepleniowe mogą wykonywać inne ekipy i każda z nich uzna, że murłatę ocieplą ci drudzy. Zasadniczo powinna to wykonać ekipa robiąca termoizolację dachu i zabudowę poddasza.

Jak ocieplić murłatę

Na wysokości murłaty stykają się dwie warstwy termoizolacji – ta otulająca ściany zewnętrzne oraz ta chroniąca dach. Najczęściej są one wykonane z różnych materiałów termoizolacyjnych, to jest styropianu na ścianach i wełny mineralnej w dachu. Ich połączenie musi być szczelne, oba materiały muszą być dosunięte do siebie. Płyty styropianu na ścianach powinny kończyć się przynajmniej na wysokości górnej granicy wieńca, a mogą być wysunięte wyżej – między krokwie - i dosunięte do membrany. Z kolei warstwa wełny mineralnej w połaci dachu musi dochodzić do płyt styropianowych. Na wysokości murłaty warstwa termoizolacji musi zachować ciągłość.

POLECAMY: Ocieplenie dachu: sprawdź ceny i groźne błędy w ociepleniu poddasza

Ważne jest także staranne wypełnienie różnych zakamarków przestrzeni za murłatą. Na styku prostopadłościennej belki i skośnej połaci powstaje nieduża przestrzeń o przekroju trójkąta. W ten zakamarek za murłatą najlepiej jest wsunąć delikatnie płaty wełny. Powinny być one tam wsunięte swobodnie, do końca wolnej przestrzeni, ale nie zanadto ściśnięte. Wełna powinna otulać również każdą krokiew na styku z murłatą.

Jeśli murłata jest ustawiona centralnie na wieńcu, przestrzeń za murłatą jest wydawałoby się bardzo niewielka. Mimo to należy pamiętać o jej dokładnym wypełnieniu materiałem termoizolacyjnym. Drugą warstwę jej termoizolacji trzeba ułożyć od strony wnętrza domu. Zostanie ona zasłonięta podczas wykańczania ścian kolankowych na poddaszu.

Ocieplenie murłaty pianką poliuretanową

Wygodnym rozwiązaniem, które powinno zdać egzamin jako ocieplenie murłaty, jest zastosowanie pianki poliuretanowej jako termoizolacji dachu. W takim wypadku podczas natryskiwania materiału trzeba pamiętać do nałożeniu jej także w najniższej części połaci dachu i za murłatą. Pianka podczas rozprężania dokładnie wypełni każdą szczelinę w tym newralgicznym miejscu.

Warto wiedzieć

Ocieplenie murłaty w ścianie jednowarstwowej

W domu o ścianach jednowarstwowych mury zewnętrzne nie wymagają termoizolacji. Jednak dach skośny na poddaszu użytkowym będzie ocieplony. W takiej sytuacji ekipa układająca wełnę w dachu powinna porządnie wypełnić pustą przestrzeń za murłatą. Ponieważ na tym etapie budowy ściany mogą być jeszcze niewykończone i nie ma podbitki, żeby wełna nie wypadała spod dachu lub nie wywiewał jej wiatr, dobrze jest wypuścić płaty membrany dachowej w dół między krokwiami, żeby osłonić nią wełnę znajdującą się za murłatą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie