Więźba dachowa drewniana czy więźba stalowa: materiały na więźbę dachową

2010-08-17 18:08 Radosław Murat
Więźba dachowa drewniana
Autor: Andrzej Szandomirski Więźby budowane w sposób tradycyjny, czyli montowane od podstaw na budowie, wciąż cieszą się największym powodzeniem. Tradycyjną tarcicę trzeba zabezpieczyć poprzez impregnację. Zaimpregnowane drewno ma najczęściej kolor zielonkawy

Więźba dachowa może być wykona z drewna lub ze stali. Tradycyjną więźbę dachową buduje się przeważnie z wysuszonej tarcicy z drewna iglastego. Drewno klejone przydaje się w sytuacjach, gdy elementy konstrukcyjne dachu muszą mieć dużą rozpiętość lub nietypowy kształt. Więźba stalowa wykorzystywana jest czesto przy przebudowach domu.

Więźba drewniana

Póki drewna jest pod dostatkiem i ma ono przystępną cenę, w dziedzinie więźb dachowych nic mu nie zagrozi. Drewno jest tradycyjnym materiałem do wznoszenia konstrukcji dachów i mimo że trudno nazwać je produktem idealnym, sprzedaje się świetnie. Do budowy więźby drewnianej najczęściej wykorzystywana jest:

Tarcica obrzynana – jest to najtańszy materiał powstający z przetarcia, czyli wycięcia z pni długich elementów o przekroju prostokątnym lub kwadratowym. Tarcica taka jest później suszona, najczęściej na świeżym powietrzu pod zadaszeniem.

Drewno czterostronnie strugane i suszone komorowo – jest bardzo dobrym produktem. Czterostronne struganie czyni powierzchnie elementów gładkimi, co zwiększa odporność na ogień. Suszenie mechaniczne zapewnia niską wilgotność na całym przekroju oraz wyjaławia drewno, dzięki czemu staje się mniej podatne na działanie różnych szkodników. W sprzedaży jest też tarcica KVH  (Konstruktionsvollholz, czyli drewno konstrukcyjne wzdłużnie klejone) – są to elementy z drewna czterostronnie struganego, suszonego komorowo, z fazowanymi krawędziami, które jest łączone na długości na tak zwane mikrowczepy. Elementy z KVH mogą więc osiągać znaczne rozpiętości – do 16 m.

Drewno klejone – powstaje ze sklejania kilku warstw podłużnych listewek drewnianych lub pasków forniru. Uzyskuje się w ten sposób elementy konstrukcyjne (belki, kantówki) długości nawet do 40 m. Są one czterostronnie strugane, a jeśli zachodzi taka potrzeba – frezowane i impregnowane. Z drewna klejonego wytwarza się elementy konstrukcyjne o nietypowych kształtach (łukowe, trapezowe). Materiałem najczęściej używanym do jego produkcji jest sosna, świerk lub świerk skandynawski. Tradycyjną tarcicę przewyższa między innymi wytrzymałością. Jest łatwe w obróbce. Ma niedużą wilgotność – 10-12%. Wykonane z niego konstrukcje nie paczą się. Elementy z drewna klejonego są sprzedawane prawie wyłącznie na zamówienie. Często są one fabrycznie polakierowane bądź pokryte bejcą i zafoliowane na czas transportu. Drewno klejone jest drogie, dlatego robi się z niego przeważnie tylko takie fragmenty więźby, których kształt byłby trudny do uzyskania z drewna litego.

Belki dwuteowe – składają się ze środnika w postaci podłużnego pasa sklejki lub płyty OSB i drewnianych stopek. Te ostatnie są zamocowane do dłuższych krawędzi środnika. W przekroju taka belka ma kształt belki dwuteowe – podobny do metalowej belki dwuteowej. Niekiedy zamiast pasem sklejki stopki są łączone metalowymi krzyżulcami. Belki dwuteowe bywają wykorzystywane tylko jako niektóre samodzielne elementy więźby dachowej – krokwie lub płatwie. Belki podwalinowe, murłaty, słupy, kleszcze i inne elementy trzeba wykonywać z tarcicy. Podstawową zaletą belek jest ich niewielka waga (3-6 kg/m) i duża wytrzymałość. Drewniane elementy konstrukcyjne kupujemy bezpośrednio w tartakach, firmach produkujących materiały drewniane z tarcicy lub w firmach handlujących drewnem.

Więźba stalowa

Czy jest inny materiał, z którego da się zbudować konstrukcję nośną dachu? Tak, stal. Więźby stalowe mają zastosowanie głównie w budynkach, których ściany również mają stalową konstrukcję szkieletową. Więźba stalowa często też wykorzystywana jest przy przebudowach domów, zwłaszcza gdy z dachu płaskiego chcemy zrobić skośny. Lekka konstrukcja stalowa jest wtedy najlepszym rozwiązaniem, bo w najmniejszym stopniu obciąża istniejące ściany i strop.
Więźby stalowe sprzedają i często też montują firmy oferujące domy o stalowej konstrukcji szkieletowej lub stalowe nadbudowy budynków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE