Więźba stalowa. Kiedy sprawdzi się stalowa konstrukcja dachu
Drewno to nie jedyny materiał na więźbę. Powstają one też ze stalowych profili. Sprawdź, kiedy stalowa więźba jest lepsza od drewnianej i jak się ją montuje.
Nie tylko cieśle specjalizują się w budowie więźb. Zajmują się tym również monterzy konstrukcji stalowych, choć przyznać trzeba, że głównie poświęcają czas wielkim obiektom, np. halom magazynowym. Konstrukcje dachów na domach jednorodzinnych równie dobrze jak z drewna mogą być wykonane z profili stalowych.
Więźba stalowa: kiedy ją zbudować?
Więźby stalowe mają standardowo domy o stalowej konstrukcji szkieletowej. Z uwagi na niewielką masę metalowych konstrukcji są one polecane inwestorom, którzy decydują się podwyższać stare domy – zamieniać w nich dach płaski na skośny, pod którym znajdzie się poddasze użytkowe. W takich przypadkach trzeba się bowiem liczyć z każdym dodatkowym kilogramem, aby uniknąć kosztownego wzmacniania przegród budynku. Oczywiście nikt nam nie broni wybrać stalową więźbę do nowego domu murowanego.
Przeczytaj też:
Rodzaje i konstrukcje więźby dachowej: jętkowa, krokwiowa, płatwiowa >>>
Więźba stalowa to rozwiązanie droższe od typowej więźby drewnianej, a nawet z prefabrykowanych wiązarów. Stalowe profile cienkościenne nie są odporne na wysoką temperaturę i w trakcie pożaru tracą po pewnym czasie nośność, co jest równoznaczne z całkowitym lub częściowym zawaleniem się dachu. Z pewnością jednak nie zgniją, nie zaatakują ich grzyb ani owady.
Jak powstają stalowe więźby
Dachowe profile wytwarza się z wysokiej jakości stali konstrukcyjnej S350GD+Z275 lub S390GD+Z275. Muszą być starannie zabezpieczane na wypadek korozji. W tym celu poddaje się je cynkowaniu ogniowemu (ilość cynku powinna wynosić 275 g/m2). W zakładach produkcyjnych montuje się z nich wiązary kratownicowe – zgodnie z projektem wykonawczym przygotowywanym w ramach adaptacji projektu dostarczonego przez klienta.
Polecany artykuł: