Więźba stalowa. Kiedy sprawdzi się stalowa konstrukcja dachu

2020-07-09 11:56
Więźba stalowa
Autor: AM-TECH Gotowe elementy więźby stalowej można zamówić w wytwórni lub zmontować wiązary samodzielnie na placu budowy

Drewno to nie jedyny materiał na więźbę. Powstają one też ze stalowych profili. Sprawdź, kiedy stalowa więźba jest lepsza od drewnianej i jak się ją montuje.

Nie tylko cieśle specjalizują się w budowie więźb. Zajmują się tym również monterzy konstrukcji stalowych, choć przyznać trzeba, że głównie poświęcają czas wielkim obiektom, np. halom magazynowym. Konstrukcje dachów na domach jednorodzinnych równie dobrze jak z drewna mogą być wykonane z profili stalowych.

Więźba stalowa: kiedy ją zbudować?

Więźby stalowe mają standardowo domy o stalowej konstrukcji szkieletowej. Z uwagi na niewielką masę metalowych konstrukcji są one polecane inwestorom, którzy decydują się podwyższać stare domy – zamieniać w nich dach płaski na skośny, pod którym znajdzie się poddasze użytkowe. W takich przypadkach trzeba się bowiem liczyć z każdym dodatkowym kilogramem, aby uniknąć kosztownego wzmacniania przegród budynku. Oczywiście nikt nam nie broni wybrać stalową więźbę do nowego domu murowanego.

Przeczytaj też:

Rodzaje i konstrukcje więźby dachowej: jętkowa, krokwiowa, płatwiowa >>>

Więźba stalowa to rozwiązanie droższe od typowej więźby drewnianej, a nawet z prefabrykowanych wiązarów. Stalowe profile cienkościenne nie są odporne na wysoką temperaturę i w trakcie pożaru tracą po pewnym czasie nośność, co jest równoznaczne z całkowitym lub częściowym zawaleniem się dachu. Z pewnością jednak nie zgniją, nie zaatakują ich grzyb ani owady.

Profile na stalową więźbę
Autor: AM-TECH Do budowy stalowych więźb wykorzystuje się profile formowane na zimno, o odpowiednim kształcie i długości, rzadziej profile walcowane na gorąco

Jak powstają stalowe więźby

Dachowe profile wytwarza się z wysokiej jakości stali konstrukcyjnej S350GD+Z275 lub S390GD+Z275. Muszą być starannie zabezpieczane na wypadek korozji. W tym celu poddaje się je cynkowaniu ogniowemu (ilość cynku powinna wynosić 275 g/m2). W zakładach produkcyjnych montuje się z nich wiązary kratownicowe – zgodnie z projektem wykonawczym przygotowywanym w ramach adaptacji projektu dostarczonego przez klienta.

Jak jest zbudowana więźba dachowa?

Więźba dachowa – egzamin na wirtualnego cieślę

Pytanie 1 z 10
Krokiew kulawkowa to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie