Więźba stalowa. Kiedy sprawdzi się stalowa konstrukcja dachu

2020-07-09 11:56
Więźba stalowa
Autor: AM-TECH Gotowe elementy więźby stalowej można zamówić w wytwórni lub zmontować wiązary samodzielnie na placu budowy

Drewno to nie jedyny materiał na więźbę. Powstają one też ze stalowych profili. Sprawdź, kiedy stalowa więźba jest lepsza od drewnianej i jak się ją montuje.

Nie tylko cieśle specjalizują się w budowie więźb. Zajmują się tym również monterzy konstrukcji stalowych, choć przyznać trzeba, że głównie poświęcają czas wielkim obiektom, np. halom magazynowym. Konstrukcje dachów na domach jednorodzinnych równie dobrze jak z drewna mogą być wykonane z profili stalowych.

Więźba stalowa: kiedy ją zbudować?

Więźby stalowe mają standardowo domy o stalowej konstrukcji szkieletowej. Z uwagi na niewielką masę metalowych konstrukcji są one polecane inwestorom, którzy decydują się podwyższać stare domy – zamieniać w nich dach płaski na skośny, pod którym znajdzie się poddasze użytkowe. W takich przypadkach trzeba się bowiem liczyć z każdym dodatkowym kilogramem, aby uniknąć kosztownego wzmacniania przegród budynku. Oczywiście nikt nam nie broni wybrać stalową więźbę do nowego domu murowanego.

Przeczytaj też:

Rodzaje i konstrukcje więźby dachowej: jętkowa, krokwiowa, płatwiowa >>>

Więźba stalowa to rozwiązanie droższe od typowej więźby drewnianej, a nawet z prefabrykowanych wiązarów. Stalowe profile cienkościenne nie są odporne na wysoką temperaturę i w trakcie pożaru tracą po pewnym czasie nośność, co jest równoznaczne z całkowitym lub częściowym zawaleniem się dachu. Z pewnością jednak nie zgniją, nie zaatakują ich grzyb ani owady.

Profile na stalową więźbę
Autor: AM-TECH Do budowy stalowych więźb wykorzystuje się profile formowane na zimno, o odpowiednim kształcie i długości, rzadziej profile walcowane na gorąco

Jak powstają stalowe więźby

Dachowe profile wytwarza się z wysokiej jakości stali konstrukcyjnej S350GD+Z275 lub S390GD+Z275. Muszą być starannie zabezpieczane na wypadek korozji. W tym celu poddaje się je cynkowaniu ogniowemu (ilość cynku powinna wynosić 275 g/m2). W zakładach produkcyjnych montuje się z nich wiązary kratownicowe – zgodnie z projektem wykonawczym przygotowywanym w ramach adaptacji projektu dostarczonego przez klienta.

Jak jest zbudowana więźba dachowa?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE