Materiały na dach. Co wpływa na wybór pokrycia dachowego?

2009-09-09 2:00

Czym pokryć dach? Wszystko zależy od tego, na jakim etapie zastanawiamy się nad rodzajem pokrycia. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru projektu domu, to pokrycie dachowe możemy zaplanować z dowolnego materiału. Jeżeli przeprowadzamy remont lub wymianę starego pokrycia wybór pokrycia zależy od stanu więźby dachowej.

Co wpływa na wybór pokrycia?
Autor: Andrzej Szandomirski Co wpływa na wybór pokrycia?
Co wpływa na wybór pokrycia?
Autor: Andrzej Szandomirski

Co wpływa na wybór pokrycia dachowego?

Jeśli jesteśmy na etapie wyboru projektu, nie jesteśmy niczym ograniczeni - projekt pokrycia dachowego można zmieniać, nie narażając się na dodatkowe koszty.

Jeżeli przeprowadzamy remont lub tylko wymianę starego pokrycia (bez wymiany lub wzmacniania więźby dachowej), jesteśmy ograniczeni warunkami konstrukcyjnymi, które mogą nie pozwolić na wybrane przez nas rozwiązanie.

Pochylenie połaci dachowych

Im szczelniejsze pokrycie, tym mniejszy spadek może mieć dach. Jest to ważne ze względu na to, że na dachu o mniejszym spadku będzie dłużej zalegał śnieg i wolniej będzie z niego spływała woda opadowa. Spadek dachu zwykle podaje się w stopniach - jest to wartość kąta nachylenia połaci dachu do poziomu. Na przykład minimalne pochylenie połaci dla blachodachówek to 14°, a dla dachówki - 22°.

Pokrycia dachowe, które nie tworzą ciągłej, szczelnej powłoki, można układać na dachach o małym kącie nachylenia, pod warunkiem że zastosuje się dodatkowe zabezpieczenie w postaci deskowania i wstępnego krycia.

Nośność konstrukcji dachu

Jeśli wybieramy pokrycie dachowe na etapie projektu, będzie ono determinować rozwiązania konstrukcyjne, na przykład przekroje i rozstaw krokwi, rodzaj wstępnego krycia: czy będzie to folia, a nad nią ruszt z łat i kontrłat, czy też sztywne poszycie.

Konstrukcję więźby dachowej trzeba uwzględnić także wtedy, gdy wymieniamy stare pokrycie na nowe. Jeżeli istniejąca konstrukcja jest osłabiona przez lata eksploatacji, łatwiej i taniej będzie odciążyć jej elementy, zamieniając stare pokrycie na lżejsze, niż wzmacniać lub wymieniać całą konstrukcję.

Stopień skomplikowania dachu

Na dachach o rozczłonkowanej bryle lepiej zastosować materiały o małych wymiarach - dachówki, gonty, wióry, a na dachach o dużych płaszczyznach - pokrycia w płytach, na przykład blachodachówki. Podczas układania takich pokryć na dachach skomplikowanych powstaje sporo odpadów, więc w ostatecznym rozrachunku wybór tańszego materiału w dużych arkuszach może się czasem okazać niewiele mniej kosztowny niż droższego o mniejszym rozmiarze.

Rodzaje materiałów pokryciowych

Rodzaj pokrycia Trwałość [lata] Dopuszczalny
kąt nachylenia bez dodatkowych zabezpieczeń [°]
Ciężar 1 m2 pokrycia [kg] Stopień trudności montażu
  Dachówka
ceramiczna

ok. 100 22-60 38-65 średnio trudny
  Dachówka
cementowa

ok. 100 22-60 40-50 średnio trudny
  Blacho-dachówka
20-50 10-80 4-7 łatwy
  Blacha
trapezowa
20-50 10-80 4,5-10 łatwy
  Blacha
płaska
20-100 (zależnie od
materiału)
8-80 4,7-7 trudny
  Gont
bitumiczny

ok. 20 12-80 8-13 łatwy
  Strzecha
60-100 40-80 50-75 trudny
  Gont
drewniany

ok. 50 22-70 15-30 średnio trudny
  Wióry
ok. 30 40-80 ok. 20 trudny
  Łupek
ponad 100 30-80 25-40 bardzo trudny


 

Względy estetyczne

Ważne jest, aby sprawdzić, czy na rodzaj materiału pokryciowego nie będzie miał wpływu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, to i tak warto dobierać pokrycie, by pasowało do tendencji panujących w najbliższym sąsiedztwie.

Możliwości finansowe

Dach to spore obciążenie dla kieszeni. Jeżeli środki finansowe nie są zbyt duże, łatwiej będzie go pokryć gontem bitumicznym czy blachodachówką z najpopularniejszą powłoką poliester połysk niż dachówką ceramiczną. Tańszy też będzie dach płaski.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie