Dach na 2021 r. Jak ocieplić dach, żeby spełnić wymogi Warunków technicznych (WT2021)

2020-03-09 12:46

Zobaczmy, ile materiału termoizolacyjnego trzeba ułożyć w dachu (i gdzie), żeby zdecydowanie ograniczyć ucieczkę ciepła przez tę przegrodę. Od 2021 r. można będzie budować tylko domy mające walory energooszczędne.

Dachy na 2021 r.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Murator C258 - Dom z historią. Autorzy arch. Witold Dominik tech. arch. Tomasz Waligórski. W tym projekcie dach spełnia wymogi WT2021

Dach stanowi jedną z większych przegród zewnętrznych w budynku. Ponieważ ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki unosi się do góry, straty ciepła przez nieodpowiednio ocieplony i nieszczelny dach mogą być bardzo duże. Warto wiedzieć, że współczynniki przejmowania ciepła na powierzchniach poziomych są większe niż w przypadku przegród pionowych. Również w Warunkach technicznych opisujących wymogi, jakie muszą spełnić budynki, współczynnik przenikania ciepła U dla dachu jest niższy (bardziej wymagający) niż w przypadku ścian zewnętrznych czy podłogi na gruncie. Obecnie obowiązuje jeszcze współczynnik U nie większy niż 0,18 W/(m2.K). Od 2021 r. współczynnik U dla dachu ma być jeszcze mniejszy i wynosić nie więcej niż 0,15 W/(m2.K). Takie wymogi stawia się budynkom energooszczędnym.

Dachy na 2021 r.
Autor: Mariusz Bykowski Obecnie standardem jest układanie dwóch warstw materiału termoizolacyjnego: między krokwiami i pod nimi

Dachy zgodne z WT2021: standard ocieplenia

Dzięki dostępnym na rynku coraz bardziej skutecznym i różnorodnym materiałom termoizolacyjnym warunek ten można spełnić od dawna. Inwestorzy świadomi ucieczki ciepła przez dach stosują bardzo grubą warstwę materiału termoizolacyjnego. W przypadku dachów skośnych standardem jest układanie wełny mineralnej w dwóch warstwach: między krokwiami i pod nimi, co daje łącznie 25-30 cm termoizolacji. Żeby spełnić wymogi WT2021 trzeba zastosować 25 cm materiału termoizolacyjnego o współczynniku lambda 0,031 W/(m.K). Zależnie od parametrów izolacyjnych użytego materiału i grubości warstwy współczynnik U dla dachu może wynosić nawet 0,10 W/(m2.K), co odpowiada warunkom dla domów pasywnych.

Dachy na 2021 r.
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Dach skośny ocieplony wełną mineralną o współczynniku lambda 0,035 W/(m.K) ma współczynnik U = 0,14 W/(m2.K)

Dachy zgodne z WT2021: materiały termoizolacyjne

Do ocieplenia dachu, zarówno skośnego, jak i płaskiego, można wykorzystać nie tylko wełnę mineralną, lecz także styropian, polistyren ekstrudowany, pianę natryskową lub płyty termoizolacyjne z różnych tworzyw sztucznych. Najcieplejsza wełna mineralna i styropian mają współczynnik przewodzenia ciepła nawet 0,031 W/(m.K). Polistyren ekstrudowany i płyty termoizolacyjne, np. PIR, osiągają współczynnik jeszcze niższy - odpowiednio 0,028 i 0,024 W/(m.K). To pozwala pocienić konieczne ocieplenie, utrzymując jednocześnie dobre parametry izolacyjne przegrody. W projekcie zawsze jest dokładnie określona grubość materiału termoizolacyjnego i jego współczynnik lambda, żeby osiągnąć wymaganą izolacyjność dachu. Można kupić materiał o innych parametrach, ale nie gorszych.

Dachy na 2021 r.
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Dach skośny ocieplony styropianem o lambdzie 0,031 ma współczynnik U = 0,12 W/(m2.K)

Dachy zgodne z WT2021: miejsce termoizolacji

W dachu skośnym termoizolację tradycyjnie układa się między krokwiami i pod nimi. Na wysokich poddaszach można odciąć nieużytkową przestrzeń nad jętkami i wykonać pod nimi sufit. W takim wypadku termoizolacja może być wykonana tradycyjnie albo z ułożeniem warstwy wełny między jętkami stanowiącymi konstrukcję stropu. Jeśli będzie ona odpowiednio gruba, można pominąć ocieplenie szczytu dachu. Gdy konstrukcję dachu stanowią wiązary kratowe, ocieplenie można ułożyć w górnym i dolnym pasie wiązarów. W stropodachach warstwę termoizolacyjną układa się na konstrukcyjnej i osłania od góry hydroizolacją. Górną część termoizolacji powinna być wykonana z materiału twardego, np. tzw. deski dachowej, odpornej na nacisk.

Przeczytaj też:

Ocieplenie stropu drewnianego i betonowego na poddaszu nieużytkowym >>>

Jeżeli poddasze jest nieużytkowe, warstwa termoizolacyjna powinna być ułożona na stropie, który stanowi przegrodę między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi.

Dachy na 2021 r.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Dom M155 - Cichy zagajnik, arch. Ewa Dziewiątkowska - ma dach czterospadowy spełniający wymogi WT2021 Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Dachy zgodne z WT2021: ciągłość termoizolacji

Żeby ocieplenie było skuteczne, powinno być ciągłe i dokładnie wypełniać przestrzeń pod dachem. Warstwa wełny mineralnej ułożonej pod połacią powinna płynnie łączyć się z materiałem termoizolacyjnym zastosowanym na elewacji. Szczególnie starannie trzeba otulić elementy konstrukcyjne, np. krokwie, murłaty, okna dachowe, żeby nie powstały wzdłuż nich mostki termiczne. Problem mostków termicznych wzdłuż krokwi rozwiązuje ułożenie drugiej warstwy termoizolacji pod nimi, co w tej chwili jest powszechnie praktykowane.

Przeczytaj też:

Dachy na 2021 r.
Autor: Marcin Czechowicz Efektywnośc ocieplenia dachu zależy od tego, jak starannie ułożono materiał termoizolacyjny wzdłuż wszelkich detali oraz w zakamarkach więźby

Dachy zgodne z WT2021: szczelność

Nie mniej istotne jest zachowanie szczelności dachu. Warstwa wełny mineralnej powinna być osłonięta paroizolacją, żeby zapobiec wnikaniu w nią wilgoci. Zawilgocona wełna ma słabsze parametry izolacyjne i po pewnym czasie może ulec zagrzybieniu. Podczas wykańczania poddasza trzeba pamiętać o dokładnym połączeniu arkuszy paroizolacji ze sobą oraz z fragmentami konstrukcji, do której przylegają.

Ocieplenie dachu skośnego - krok po kroku
Pozostałe podkategorie