Reklamacja węgla. Co zrobić, gdy kupimy węgiel o niskiej jakości - złożyć reklamację lub skorzystać z rękojmi

2022-12-20 13:02

Czy można zareklamować węgiel i dostać zwrot pieniędzy? Pojawia się coraz więcej skarg na złą jakość węgla ze składu lub kupowanego od gminy. Węgiel sprowadzany z zagranicy nie chce się palić! Który węgiel jest dobrej jakości, a który lepiej omijać z daleka. Co zrobić, gdy kupimy węgiel niskiej jakości.

Zła jakość węgla
Autor: Węglokoks Sprowadzamy węgiel z certyfikatami, a jednak są problemy z jego jakością

Zła jakość węgla to coraz większy problem. Dotyczy to przede wszystkim węgla importowanego. Pierwszą wadą węgla importowanego jest jego niższa kaloryczność od surowca krajowego lub sprowadzanego z Rosji. Eksperci szacują, że z tony węgla importowanego można uzyskać tyle ciepła co z 700 kg węgla z Rosji. Ale to nie wszystko. Pojawia się coraz więcej sygnałów, że węgiel z importu w ogóle nie chce się palić. Węgiel można kupić w składzie albo od gminy. Kto poniesie odpowiedzialność za złą jakość węgla? Jak dochodzić swoich praw?

Spis treści

  1. Albo mokry, albo szary. Węgiel importowany się nie pali
  2. Kupił węgiel z Australii, który w ogóle nie chce się palić
  3. Certyfikaty dla węgla importowanego
  4. Sprawdź certyfikat węgla u sprzedawcy
  5. Reklamacja węgla czy rękojmia
  6. Reklamacja węgla kupionego od gminy

Albo mokry, albo szary. Węgiel importowany się nie pali

Spośród krajów, z których sprowadzamy węgiel, najlepszy dostarcza Kolumbia. Najwięcej problemów jest z węglem z Australii i Indonezji.

Przeczytaj też: Ile kosztuje ogrzewanie tanim węglem z importu. Warto kupić węgiel słabej jakości?

Pierwsze duże rozczarowanie spotkało tych, którzy we wrześniu zobaczyli w porcie w Świnoujściu węgiel kupiony z Indonezji. Okazał się on mokrą breją! “Błotem” nazwał go na antenie Radia Piekary Bogusław Ziętek, lider związku zawodowego Sierpień'80. “Nie nadaje się on do palenia w zwykłych piecach i wątpliwe jest, czy będzie zdatny do zasilania sektora komunalnego” - ocenił Ziętek. Michał Świeboda, prowadzący skład opału we Wrocławiu kupił 1 transport tego węgla na próbę i był bardzo rozczarowany. “Zamówiłem na próbę 26 ton ekogroszku z Indonezji, a przywieziono nam zanieczyszczony, a do tego wilgotny miał energetyczny” - mówił Faktowi. “Breję, którą dostaliśmy, trudno nawet nazwać węglem” - dodał. Właściciel składu planuje złożyć reklamację, ponieważ nie chce sprzedawać takiego węgla.

Niedawno rozpoczęła się sprzedaż węgla importowanego przez gminy. Wielu odbiorców narzeka na jego jakość.

Kupił węgiel z Australii, który w ogóle nie chce się palić

Wraz z upływem czasu, gdy na rynku jest coraz więcej węgla z zagranicy, pojawia się coraz więcej skarg na jego jakość. Największym problemem jest, gdy węgiel w ogóle nie chce się palić. A to spotyka wielu nabywców opału. Bogdan Królik, ogrodnik z Chrzypska Wielkiego, kupił groszek sprowadzony z Australii. Okazało się, że ten węgiel w ogóle nie chce się palić. Został kupiony, żeby ogrzewać tunele z kwiatami, a także mieszkania pracowników. Dziennikarzom TVN24 ogrodnik pokazał, na czym polega problem. Jego pracownicy próbowali palnikiem gazowym rozpalić groszek węglowy. Bez efektu. Podobnie węgiel z Australii nie chciał się palić ani w kotle ogrzewającym tunele, ani w mieszkaniach pracowników. Bogdan Królik dodał, że kupił również węgiel sprowadzony z Kolumbii i ten jest lepszej jakości, pali się, ale jest gorszy od węgla polskiego. Ogrodnik złożył reklamację, która została uznana. “Uznali mi ją - powiedział Królik. - Otrzymam zwrot pieniędzy, a w przyszłym tygodniu węgiel zostanie odebrany i trafi do portu”. Właściciele składów opałowych skomentowali dla serwisu money.pl, że zła jakość węgla z Australii wynika z dużej zawartości popiołu - wynoszącej nawet 20%.

Certyfikaty dla węgla importowanego

W licznych wypowiedziach przedstawiciele rządu, na czele z premierem Morawieckim, zapewniają, że importowany do Polski węgiel ma odpowiednie certyfikaty. “Nie opowiadajcie bzdur, że ten węgiel się nie pali”. Tak skomentował w sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda historię z ogrodnikiem. “Nikt za ten węgiel nie zapłaci, jeśli on nie przejdzie certyfikacji w kraju” - dodał. “To jest węgiel, który sprowadzamy przez pośredników światowych, którzy zaopatrują nie tylko Polskę, ale też inne kraje Europy” - podkreślił Rabenda.

Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu komitetu węglowego w Porcie Gdańskim Eksploatacja oświadczył: “Przywóz węgla do polskich portów z całego świata odbywa się na zasadzie zamówień certyfikowanej jakości węgla. Jakość tego węgla jest sprawdzana trzykrotnie. Do każdej partii węgla powinie być dołączony najbardziej aktualny certyfikat.

Sprawdź certyfikat węgla u sprzedawcy

W każdym składzie węgla powinien być dostępne do wglądu świadectwo jakości węgla, w którym jest podane miejsce jego pochodzenia oraz podstawowe parametry. Przede wszystkim wartość opałowa, ale także zawartość wilgoci, popiołu, siarki.

Reklamacja węgla czy rękojmia

Co zrobić, gdy kupimy węgiel, a ten okaże się złej jakości? Najwygodniej jest, gdy sprzedawca przewiduje procedurę reklamacyjną.Informacja o sposobie reklamacji towaru powinna być dostępna dla klientów, np. w postaci plakatu widocznego w składzie albo informacji na jego stronie internetowej.

Gdy sprzedawca węgla nie przewiduje reklamacji, obowiązują przepisy o rękojmi. Na ich podstawie można:

  • żądać wymiany rzeczy na wolną od wad,
  • żądać usunięcia wady,
  • złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny,
  • złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Reklamacja węgla kupionego od gminy

Trwa sprzedaż węgla przez samorządy. W projekcie ustawy o preferencyjnej sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych przyjętym przez Sejm są zapisy, które prawdopodobnie spowodują, że węgla od gminy nie będzie można reklamować. Takie były pierwotne ustalenia, które zaniepokoiły odbiorców węgla i samorządy. W sprawę włączył się Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji. Ostatecznie przyjęto rozwiązanie, że osoba, która kupiła węgiel od gminy, tam może złożyć reklamację. Gmina z kolei będzie kierować reklamację do spółki węglowej, od której go kupiła.

– Ewentualne reklamacje gmina może kierować do podmiotu wprowadzającego. Natomiast do gminy trafiać mogą ewentualne reklamacje gospodarstw domowych – informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Przeczytaj też: Ruszyły zapisy na węgiel od gminy

Przeczytaj też: Wniosek o zakup węgla od gminy w cenie 2000 zł. Jakie trzeba złożyć dokumenty