Reklamacja węgla. Co zrobić, gdy kupimy węgiel o niskiej jakości - złożyć reklamację lub skorzystać z rękojmi

2022-12-20 13:02
Zła jakość węgla
Autor: Węglokoks Sprowadzamy węgiel z certyfikatami, a jednak są problemy z jego jakością

Czy można zareklamować węgiel i dostać zwrot pieniędzy? Pojawia się coraz więcej skarg na złą jakość węgla ze składu lub kupowanego od gminy. Węgiel sprowadzany z zagranicy nie chce się palić! Który węgiel jest dobrej jakości, a który lepiej omijać z daleka. Co zrobić, gdy kupimy węgiel niskiej jakości.

Zła jakość węgla to coraz większy problem. Dotyczy to przede wszystkim węgla importowanego. Pierwszą wadą węgla importowanego jest jego niższa kaloryczność od surowca krajowego lub sprowadzanego z Rosji. Eksperci szacują, że z tony węgla importowanego można uzyskać tyle ciepła co z 700 kg węgla z Rosji. Ale to nie wszystko. Pojawia się coraz więcej sygnałów, że węgiel z importu w ogóle nie chce się palić. Węgiel można kupić w składzie albo od gminy. Kto poniesie odpowiedzialność za złą jakość węgla? Jak dochodzić swoich praw?

Spis treści

  1. Albo mokry, albo szary. Węgiel importowany się nie pali
  2. Kupił węgiel z Australii, który w ogóle nie chce się palić
  3. Certyfikaty dla węgla importowanego
  4. Sprawdź certyfikat węgla u sprzedawcy
  5. Reklamacja węgla czy rękojmia
  6. Reklamacja węgla kupionego od gminy

Albo mokry, albo szary. Węgiel importowany się nie pali

Spośród krajów, z których sprowadzamy węgiel, najlepszy dostarcza Kolumbia. Najwięcej problemów jest z węglem z Australii i Indonezji.

Przeczytaj też: Ile kosztuje ogrzewanie tanim węglem z importu. Warto kupić węgiel słabej jakości?

Pierwsze duże rozczarowanie spotkało tych, którzy we wrześniu zobaczyli w porcie w Świnoujściu węgiel kupiony z Indonezji. Okazał się on mokrą breją! “Błotem” nazwał go na antenie Radia Piekary Bogusław Ziętek, lider związku zawodowego Sierpień'80. “Nie nadaje się on do palenia w zwykłych piecach i wątpliwe jest, czy będzie zdatny do zasilania sektora komunalnego” - ocenił Ziętek. Michał Świeboda, prowadzący skład opału we Wrocławiu kupił 1 transport tego węgla na próbę i był bardzo rozczarowany. “Zamówiłem na próbę 26 ton ekogroszku z Indonezji, a przywieziono nam zanieczyszczony, a do tego wilgotny miał energetyczny” - mówił Faktowi. “Breję, którą dostaliśmy, trudno nawet nazwać węglem” - dodał. Właściciel składu planuje złożyć reklamację, ponieważ nie chce sprzedawać takiego węgla.

Niedawno rozpoczęła się sprzedaż węgla importowanego przez gminy. Wielu odbiorców narzeka na jego jakość.

Kupił węgiel z Australii, który w ogóle nie chce się palić

Wraz z upływem czasu, gdy na rynku jest coraz więcej węgla z zagranicy, pojawia się coraz więcej skarg na jego jakość. Największym problemem jest, gdy węgiel w ogóle nie chce się palić. A to spotyka wielu nabywców opału. Bogdan Królik, ogrodnik z Chrzypska Wielkiego, kupił groszek sprowadzony z Australii. Okazało się, że ten węgiel w ogóle nie chce się palić. Został kupiony, żeby ogrzewać tunele z kwiatami, a także mieszkania pracowników. Dziennikarzom TVN24 ogrodnik pokazał, na czym polega problem. Jego pracownicy próbowali palnikiem gazowym rozpalić groszek węglowy. Bez efektu. Podobnie węgiel z Australii nie chciał się palić ani w kotle ogrzewającym tunele, ani w mieszkaniach pracowników. Bogdan Królik dodał, że kupił również węgiel sprowadzony z Kolumbii i ten jest lepszej jakości, pali się, ale jest gorszy od węgla polskiego. Ogrodnik złożył reklamację, która została uznana. “Uznali mi ją - powiedział Królik. - Otrzymam zwrot pieniędzy, a w przyszłym tygodniu węgiel zostanie odebrany i trafi do portu”. Właściciele składów opałowych skomentowali dla serwisu money.pl, że zła jakość węgla z Australii wynika z dużej zawartości popiołu - wynoszącej nawet 20%.

Certyfikaty dla węgla importowanego

W licznych wypowiedziach przedstawiciele rządu, na czele z premierem Morawieckim, zapewniają, że importowany do Polski węgiel ma odpowiednie certyfikaty. “Nie opowiadajcie bzdur, że ten węgiel się nie pali”. Tak skomentował w sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda historię z ogrodnikiem. “Nikt za ten węgiel nie zapłaci, jeśli on nie przejdzie certyfikacji w kraju” - dodał. “To jest węgiel, który sprowadzamy przez pośredników światowych, którzy zaopatrują nie tylko Polskę, ale też inne kraje Europy” - podkreślił Rabenda.

Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu komitetu węglowego w Porcie Gdańskim Eksploatacja oświadczył: “Przywóz węgla do polskich portów z całego świata odbywa się na zasadzie zamówień certyfikowanej jakości węgla. Jakość tego węgla jest sprawdzana trzykrotnie. Do każdej partii węgla powinie być dołączony najbardziej aktualny certyfikat.

Sprawdź certyfikat węgla u sprzedawcy

W każdym składzie węgla powinien być dostępne do wglądu świadectwo jakości węgla, w którym jest podane miejsce jego pochodzenia oraz podstawowe parametry. Przede wszystkim wartość opałowa, ale także zawartość wilgoci, popiołu, siarki.

Reklamacja węgla czy rękojmia

Co zrobić, gdy kupimy węgiel, a ten okaże się złej jakości? Najwygodniej jest, gdy sprzedawca przewiduje procedurę reklamacyjną.Informacja o sposobie reklamacji towaru powinna być dostępna dla klientów, np. w postaci plakatu widocznego w składzie albo informacji na jego stronie internetowej.

Gdy sprzedawca węgla nie przewiduje reklamacji, obowiązują przepisy o rękojmi. Na ich podstawie można:

  • żądać wymiany rzeczy na wolną od wad,
  • żądać usunięcia wady,
  • złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny,
  • złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Reklamacja węgla kupionego od gminy

Trwa sprzedaż węgla przez samorządy. W projekcie ustawy o preferencyjnej sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych przyjętym przez Sejm są zapisy, które prawdopodobnie spowodują, że węgla od gminy nie będzie można reklamować. Takie były pierwotne ustalenia, które zaniepokoiły odbiorców węgla i samorządy. W sprawę włączył się Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji. Ostatecznie przyjęto rozwiązanie, że osoba, która kupiła węgiel od gminy, tam może złożyć reklamację. Gmina z kolei będzie kierować reklamację do spółki węglowej, od której go kupiła.

– Ewentualne reklamacje gmina może kierować do podmiotu wprowadzającego. Natomiast do gminy trafiać mogą ewentualne reklamacje gospodarstw domowych – informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Przeczytaj też: Ruszyły zapisy na węgiel od gminy

Przeczytaj też: Wniosek o zakup węgla od gminy w cenie 2000 zł. Jakie trzeba złożyć dokumenty