Piec na pellet do domu 120, 150, 200 m² - Sprawdź co trzeba wiedzieć wybierając kocioł i moc pieca na pellet do ogrzewania domu
Wielu z nas zadaje sobie pytanie: jaka moc kotła do domu 120 m², 150 m², 200 m²? To zbyt uproszczone pytanie żeby dopasować moc kotła do domu. Przy wyborze kotła trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Zapoznaj się z naszymi poradami.
Spis treści
- Jak dobrać moc pieca na pellet?
- Wielkość domu a moc pieca na pellet
- Zapotrzebowanie na c.w.u. a moc kotła
Piece na pellet są wykorzystywane do ogrzewania zarówno domów nowo budowanych, jak i remontowanych. Są popularnym urządzeniem grzewczym zwłaszcza w domach, w których wcześniej stosowano na przykład kocioł węglowy, ponieważ kotłownia nie wymaga specjalnego dostosowywania (oprócz niezbędnej modernizacji, jeśli jest konieczna). Nowoczesne kotły na pellet charakteryzuje wysoka sprawność energetyczna. Są one wysoce zautomatyzowane i łatwe w obsłudze. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła na pellet?
Jak dobrać moc pieca na pellet?
Najważniejszym wyborem jest moc grzewcza kotła, która powinna być dostosowana do zapotrzebowania na energię cieplną budynku, w którym będzie on użytkowany. Żeby prawidłowo ją wyznaczyć powinno się wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Podstawową jest wielkość powierzchni do ogrzewania oraz stan ocieplenia budynku. Czy jest to nowo wzniesiony dom energooszczędny, uwzględniający wymogi warunków technicznych obowiązujących od 2021 r., czy stary dom z zimnych pustaków i 5-6 cm styropianu o wysokiej lambdzie na elewacji lub w ogóle bez ocieplenia.
Czasem trzeba też uwzględnić kubaturę, bo czym innym jest ogrzewanie budynku, w którym pomieszczenia mają wysokość 2,5 m albo 3 m, a czym innym ogrzewanie domu z otwartą przestrzenią na parterze o wysokości 2 kondygnacji. Istotna jest także liczba mieszkańców, a nawet ich nawyki życiowe, bo kocioł na pellet będzie musiał także dostarczać ciepłą wodę użytkową I dziennie może być to 100 l albo 500 l.
Ważny jest sposób ogrzewania domu – czy piec na pellet będzie musiał dostarczać wodę do niskotemperatorowego ogrzewania podłogowego, czy do grzejników, których temperatura zasilania wynosi 75 stopni C. Dobierając moc kotła, warto uwzględnić położenie domu na terenie Polski, bo zimą jest znaczna różnica temperatur między Suwalszczyzną, górami czy Zieloną Górą. Nie warto jednak przewymiarowywać kotła, zakładając, że przez całą zimę będzie duży mróz. Jeśli w domu będzie kominek, w takiej sytuacji może on zostać wykorzystany jako dodatkowe źródło ogrzewania.
Aby odpowiednio dobrać kocioł na pellet, należy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak: zapotrzebowanie na moc grzewczą, powierzchnia budynku, izolacja termiczna, lokalizacja geograficzna, ilość osób zamieszkujących dany budynek. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego kotła na pellet powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb, jak i warunków budynku, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Karol Nadolski, kierownik działu handlowego w firmie Defro
Jak widać, czynników, które trzeba uwzględnić przy doborze mocy kotła, jest bardzo wiele, dlatego warto w tej kwestii skorzystać z porady specjalisty. W przypadku domów remontowanych dobrze jest przygotować świadectwo charakterystyki energetycznej, w którym będzie też kalkulacja mocy kotła.
Wielkość domu a moc pieca na pellet
Podstawowym parametrem używanym do określenia mocy grzewczej kotła jest wielkość domu i jakość jego ocieplenia. Określono w tym celu wskaźnik strat ciepła, który trzeba przeliczyć na powierzchnię ogrzewaną.
- W nowym domu o powierzchni 150 m² przyjmuje się, że moc grzewcza kotła powinna wynosić 10 kW, dla 200 m² – może być to ok. 14 kW,
- dla domów wznoszonych od końca lat 90. ubiegłego wieku, dobrze zaizolowanych, z nowoczesnymi oknami, przyjmuje się 60-90 W/m²,
- dla domów z lat 80. i 90. ubiegłego wieku - 90-120 W/m²,
- dla jeszcze starszych domów bez izolacji cieplnej - 120-200 W/m².
Karol Nadolski, kierownik działu handlowego w firmie Defro wyjaśnia:
- Dobór właściwej mocy kotła na pellet jest niezbędny dla optymalnej efektywności energetycznej oraz komfortu cieplnego w domu. Dla przykładu:
- dom energochłonny, o powierzchni ogrzewanej 100 m² (stare budownictwo z lat 90. ubiegłego wieku, słaba izolacja, 3-4 osoby); jego zapotrzebowanie na ciepło to ok. 100-150 W/m² powierzchni, odpowiedni będzie kocioł na pellet o mocy ok. 12 kW.
- dom energooszczędny 100 m² (nowe budownictwo, bardzo dobra izolacja termiczna, 3-4 osoby) zapotrzebowanie ok. 40-60 W/m² powierzchni), tu odpowiedni będzie kocioł o mocy 8 kW.
Zapotrzebowanie na c.w.u. a moc kotła
Kocioł na pellety ma za zadanie także przygotować ciepłą wodę użytkową potrzebną do zmywania, kąpieli, sprzątania, prania ręcznego. W tym cele powinien mieć odpowiedni zapas mocy, który trzeba uwzględnić podczas jego wybierania. Zużycie ciepłej wody zależy od liczby domowników i ich nawyków życiowych. W domu zamieszkanym przez 1 lub 2 osoby, jedzące na mieście, nielubiące kąpieli w wannie, tylko preferujące szybki prysznic, zużycie wody będzie znacznie mniejsze niż w takim, który zamieszkuje rodzina z 4-5 dzieci, a zatem jest dużo gotowania, mycia, prania, zmywania.
Karol Nadolski z firmy Defro wyjaśnia:
- Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową ma duży wpływ na dobór kotła i jego wydajności. Jeśli zapotrzebowanie na wodę użytkową jest wysokie, kocioł powinien być dobrany z lekkim zapasem, aby zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody w dość krótkim czasie. Dla rodziny 4-5 osobowej wystarczy zwiększyć moc wybranego kotła na pellet o ok. 1-2 kW.
Listen on Spreaker.