Uwaga śliski, oblodzony chodnik! - najlepsze sposoby na to, by się nie przewrócić

2022-12-20 15:00
Śliski chodnik
Autor: GettyImages Śliskie chodniki najczęściej posypuje się piaskiem

Wstałeś rano i widzisz "szklankę" na chodniku? Jeśli nie chcesz ślizgać się po oblodzonym chodniku, musisz go czymś posypać. Wypróbuj te sposoby.

Gdy po okresie mroźnej pogody temperatura się podnosi albo pada deszcz, na chodnikach pojawia się warstwa lodu, która bardzo utrudnia poruszanie. Staje się ślisko i niebezpiecznie - łatwo można się poślizgnąć i przewrócić, a skutki wywrotki mogą być bardzo poważne. Trzeba więc jak najszybciej wdrożyć jeden ze sposobów, który pozwoli zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia.

Piasek na oblodzony chodnik

Śliskie chodniki można posypać piaskiem. To jeden z najczęściej stosowanych materiałów chroniących przed poślizgiem. Jego zaletą jest to, że nie wpływa negatywnie na glebę, rośliny i zwierzęta, jeśli tylko nie został wymieszany z innymi substancjami (np. chlorkiem sodu), a wadą to, że piasek nie roztapia lodu. Ziarenka pasku rozsypane na śliskiej powierzchni powodują, ze staje się ona o wiele mniej śliska, wzrasta tarcie, dzięki czemu łatwiej nam poruszać się po nawierzchni.

Zamiast piasku można zastosować drobny żwir.

Sól kuchenna na oblodzony chodnik

Oblodzone chodniki często posypuje się solą - to sposób bardzo skuteczny, gdyż śnieg i lód w kontakcie z solą kuchenną topią się nawet w temperaturze poniżej zera! Nie jest to jednak sposób ekologiczny - rozpuszczona sól dostaje się do gleby przyczyniając się do jej zasolenia, co negatywnie wpływa na roślinność. Dodatkowo sól niszczy nasze buty oraz karoserie samochodów.

Chlorki: wapnia i magnezu na oblodzony chodnik

Zamiast soli kuchennej możemy do posypania chodnika chlorków magnezu i wapnia (zwanych roztapiaczami lodu), które można kupić w marketach budowlanych. Roztapiają lód nawet w temperaturze -30 st. C, nie zostawiają brzydkich śladów (jak sól kuchenna), są biodegradowalne i nieszkodliwe dla flory i fauny, ale niestety nie mają właściwości antypoślizgowych - dlatego trzeba je wymieszać z piaskiem albo żwirem.

Popiół na oblodzony chodnik

Oblodzony chodnik można też posypać popiołem ze spalonego drewna. Pamiętajmy tylko, że popiół brudzi, jest trudny do usunięcia, przyczepia się też do obuwia.

Potężna gołoledź w Warszawie. Lód pokrył dosłownie wszystko