1000 zł dopłaty dla każdego, kto pali węglem - propozycja "węgiel plus"

2022-07-15 16:58
Dopłaty do węgla dla gospodarstw domowych
Autor: GettyImages Czy będą dopłaty do węgla dla gospodarstw domowych? Czy rząd wprowadzi program dopłaty 1000 zł dla każdego, kto pali węglem?

Rządzący rozważają wprowadzenie programu "węgiel plus", czyli dopłaty 1000 zł do węgla skierowanej bezpośrednio do gospodarstw domowych. Na razie prezydent podpisał ustawę, która ustala maksymalną cenę tony węgla - 996,60 zł.

Najuboższe energetycznie gospodarstwa domowe w Polsce używają węgla do ogrzewania i gotowania jedzenia. Węgla, którego w tej chwili brakuje na rynku i który - w związku z dużymi niedoborami - stał się przedmiotem spekulacji. W składach pojawiają się oferty sprzedaży po cenie ponad 3000 zł za tonę. Przypomnijmy, że przed kryzysem tona węgla kosztowała 800-900 zł, w szczycie sezonu cena przekraczała 1000 zł. Rząd zapewnił możliwość zakupu tańszego węgla przed sezonem grzewczym. Prezydent podpisał ustawę, która ustala maksymalną cenę jednej tony węgla na poziomie 996,60 zł. Stworzono system rekompensat dla sprzedawców, którzy będą go oferowali w tej cenie. Węgiel po preferencyjnej cenie będą mogły kupić gospodarstwa indywidualne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. 

Przeczytaj koniecznie: Dopłaty do węgla 2022! Prezydent podpisał ustawę >>>

Mimo wprowadzonej ustawy kryzys węglowy w Polsce się pogłębia. I mowa tu o dostępności tego surowca. Klienci indywidualni mają duże problemy z zakupem węgla. 

Dopłaty do węgla nie tylko dla pośredników, ale i dla gospodarstw domowych

Rząd rozważa również dopłaty dla gospodarstw domowych na zakup węgla. "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że "jest rozważana dopłata do węgla dla każdego gospodarstwa domowego ogrzewanego tym surowcem". Miałyby one wynieść minimum 1000 zł. Koszt nowych dopłat do węgla szacowany jest na około 10 mld zł. Bezpośrednie dopłaty do węgla dla gospodarstw domowych miałyby funkcjonować obok programu rekompensat dla pośredników.

Zerowy VAT na węgiel i czasowe odstępstwo od norm dla węgla

Rząd rozważa też inne scenariusze. Jak podaje "Dziennik gazeta Prawna" w resortach są rozpatrywane także rekomendacje zgłoszone przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, w tym m.in. zerowy VAT na węgiel w 2022 r. czy obniżenie standardów emisyjnych dla tego rodzaju paliwa, czyli pozwolenie na wprowadzenie na rynek produktów gorszej jakości, które zostały jakiś czas temu zakazane.

Przeczytaj także: Czasowe odstępstwo od norm dla węgla. Rząd pozwala sprzedawać węgiel kiepskiej jakości >>>

Dodatkowo rządzący mają dyskutować nad dopłatami do pelletu czy termomodernizacji budynków jednorodzinnych.