Plan ogólny gminy może pokrzyżować twoje plany budowlane. Będzie spore zamieszanie w przepisach

2024-12-17 15:13

Szykuje się spore zamieszanie w budownictwie, związane z obowiązkiem uchwalenia planów ogólnych w gminach. Wiele działek budowlanych może stracić ten status. Jeśli więc planujesz budowę domu lub kupno działki budowlanej, wystąp wydanie wuzetki. To może zapewnić ci realizację zamierzeń nawet po uchwaleniu planów ogólnych. Jak zmienią się przepisy dotyczące decyzji o warunkach zabudowy?

Marzy Ci się domek na odludnej urokliwej działce? Lepiej złóż wniosek o warunki zabudowy, zanim gmina uchwali plan ogólny
Autor: Pixabay Marzy Ci się domek na odludnej urokliwej działce? Lepiej złóż wniosek o warunki zabudowy, zanim gmina uchwali plan ogólny

Spis treści

  1. Plan ogólny a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
  2. Plan ogólny - od kiedy?
  3. Wuzetki od 2026 r. będą ważne tylko 5 lat
  4. Działka budowalna może przestać nią być, gdy zacznie obowiązywać plan ogólny
Budowa domu - jak zacząć i jak ją zorganizować. Opowiadają inwestorka i kierownik budowy

Plan ogólny a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

W 2023 r. uchwalono zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym, wśród których jedna jest bardzo istotna dla inwestorów. Mianowicie radykalnie zmieni ona termin ważności i warunki uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, tak zwanej wuzetki. Ten dokument jest podstawą realizacji bardzo wielu inwestycji budowlanych, ponieważ na ponad 60 proc. powierzchni kraju nie ma uchwalonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a gdy go brak, buduje się na podstawie wuzetki. Negatywną konsekwencją tego rozwiązania jest chaos w przestrzeni oraz niekontrolowane rozlewanie się zabudowy mieszkaniowej na rozległych obszarach.

Plan ogólny - od kiedy?

Drugą zmianą jest rezygnacja ze studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Mają je zastąpić plany ogólne nakreślające podstawowe założenia dotyczące zrównoważonego i harmonijnego rozwoju. Plany ogólne będą aktem prawa miejscowego. Na ich podstawie będą uchwalane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz wydawane decyzje o warunkach zabudowy. Każda gmina powinna opracować plan ogólny do 31 grudnia 2025 r. Samorządy oraz planiści negatywnie oceniają możliwość realizacji planów ogólnych w założonym terminie.

Wuzetki od 2026 r. będą ważne tylko 5 lat

Dla inwestorów planujących budowę domu lub kupno działki ważne są zmiany dotyczące wydawania i funkcjonowania wuzetek. Najważniejsza to skrócenie ich ważności do 5 lat od dnia, kiedy decyzja stanie się prawomocna. Obecnie wydawane wuzetki są ważne bezterminowo lub do momentu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Więc jeśli mamy plany budowlane, warto wystąpić z wnioskiem o jej wydanie na konkretną inwestycję na danej działce przed 1 stycznia 2026 r. (nie trzeba mieć w ręku prawomocnej wuzetki, wystarczy złożony wniosek).  Warto to zrobić wcześniej, jeszcze przed opracowaniem przez gminę planu ogólnego, ponieważ nasz wniosek może zostać w nim uwzględniony. Uwagi do planu ogólnego można też składać w określonym terminie po jego wyłożeniu w celu konsultacji z mieszkańcami.

Działka budowalna może przestać nią być, gdy zacznie obowiązywać plan ogólny

Ponadto zmianie ulegnie podstawa wydawania wuzetek. W tej chwili są one przygotowywane dla działek nieobjętych MPZP. W przyszłości wuzetki będą wydawane tylko dla działek znajdujących się obszarach uzupełnienia zabudowy uwzględnionych w planie ogólnym. Sposób wskazania takich obszarów zostanie szczegółowo określony w rozporządzeniu wykonawczym. Wprowadzenie obszarów uzupełniania zabudowy ma wyeliminować nieplanowe pojawianie się zabudowy rozproszonej na dużych obszarach. Może się tak stać, że po zmianie prawa na działce kupionej z myślą o budowie domu nie będzie można zrealizować planowanej inwestycji. 

Murowane starcie
Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
Nasi Partnerzy polecają