Jaki węgiel do ogrzewania domu? Rząd pozwolił na czasową sprzedaż węgla niskiej jakości

2022-08-22 15:38

Ogrzewanie węglem. Jakim węglem można palić w piecu? Rząd zamierza czasowo odstąpić od stosowania norm jakościowych węgla spalanego w gospodarstwach domowych. Oznacza to, że będzie można palić każdym paliwem stałym wydobytym przez kopalnię, także odpadami.

Odstępstwo od norm dla węgla
Autor: GettyImages Od 29 czerwca 2022 r. przez 60 dni znów można sprzedawać do gospodarstw domowych węgiel nie spełniający norm jakościowych

Spis treści

  1. Zawieszenie norm jakościowych węgla
  2. Przyczyny decyzji
  3. Jakie konsekwencje zawieszenia norm jakości węgla
  4. Poważny krok wstecz w polityce antysmogowej
  5. Odpady szkodliwe dla ludzi

Zawieszenie norm jakościowych węgla

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało rozporządzenie z 27 czerwca w sprawie odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Zgodnie z nim, od 29 czerwca 2022 r., przez 60 dni, istnieje możliwość wprowadzania do obrotu paliw stałych niespełniających wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Czasowe odstępstwo dotyczy wymagań jakościowych dla paliw stałych wprowadzanych do obrotu paliw z przeznaczeniem do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW mocy.

Przyczyny decyzji

Resort tłumaczy, że czasowe odstąpienie od stosowania norm jakościowych węgla ma na celu stabilizację cen węgla, a także zwiększenie jego dostępności przed sezonem zimowym. Powołano się na przepisy ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, które przewidują możliwość wprowadzenia odstępstw w przypadku wystąpienia na rynku nadzwyczajnych zdarzeń skutkujących zmianą warunków zaopatrzenia w paliwa stałe, które powodujących utrudnienia w przestrzeganiu wymagań jakościowych lub zagrażających bezpieczeństwu energetycznemu RP.

W wyniku inwazji na Ukrainę i wprowadzonych sankcji, w tym decyzji o zaprzestaniu importu paliw z Rosji, ceny węgla znacząco wzrosły. Wynika to przede wszystkim z dużego zapotrzebowania na węgiel oraz ograniczonej dostępności tego surowca, która jest spowodowana koniecznością zapewnienia dostaw węgla z innych kierunków.

Przeczytaj też: Jak dostać dodatek węglowy 3000 zł - wzór wniosku

Czasowe odstąpienie od stosowania norm jakościowych węgla nie wpływa na zakaz sprzedaży dla gospodarstw domowych paliw stałych takich jak: muły węglowe, flotokoncentraty czy też węgiel brunatny.

Jakie konsekwencje zawieszenia norm jakości węgla

Wobec drastycznego wzrostu cen węgla i gazu, resort środowiska zawiesza czasowo normy jakości spalanego węgla. Od 29 czerwca 2022 r. przez 60 dni znów można sprzedawać do gospodarstw domowych węgiel nie spełniający norm jakościowych, wprowadzonych w 2018 roku. 

Przeczytaj też: Ceny węgla w PGG i JSW. Gdzie i jak kupić węgiel? Zasady

Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego, organizacji walczącej o jakość powietrza, zawieszenie norm jakości węgla jest niedopuszczalne. Tworzy ono okno zakupowe na kupowanie nielegalnych dotychczas paliw – odpadów węglowych oraz węgla słabej jakości o wysokiej zawartości popiołu, wilgoci i siarki. To również okazja dla kopalń na sprzedanie zalegających na hałdach odpadów, których sprzedaży zakazano w 2018 r.

Poważny krok wstecz w polityce antysmogowej

Normy jakości węgla, zakaz sprzedaży kopciuchów i uchwały antysmogowe są filarami polityki antysmogowej. Dzięki tym regulacjom udaje się powoli poprawiać jakość powietrza w Polsce. Odejście od normowania jakości węgla oznacza odejście od działań poprawiających jakość powietrza. Według Polskiego Alarmu Smogowego jest to poważny krok wstecz w polityce antysmogowej rządu

Czytaj też: Wymiana kopciuchów - sprawdzamy do kiedy wymiana pieca na paliwo stałe

Dodatkowym ryzykiem jest utrata środków unijnych na Krajowy Program Odbudowy przeznaczonych na poprawę efektywności energetycznej polskich domów.

Odpady szkodliwe dla ludzi

Istnieje duże ryzyko, że odpady kopalniane będę sprzedawane jako mieszanka z miałem węglowym. Odpady te cechują się bardzo wysoką zawartością wilgoci oraz metali ciężkich, sprzedawane były jednak dawniej za niewielką cenę. Spalanie tych odpadów generuje potężne ilości zanieczyszczeń do powietrza. Zawieszenie norm oznacza ogromne ryzyko znaczącego pogorszenia się stanu powietrza w nadchodzącym sezonie grzewczym.