Rodzaje węgla. Jaki węgiel wybrać: groszek, kostka, orzech?

2010-08-09 10:16 Krystyna Włodarczyk|Piotr Laskowski|Tomasz Huzarewicz
jakość węgla
Autor: archiwum muratordom

Węgiel i ekogroszek to opał, który zapewnia komfort cieplny za niską cenę. Nic dziwnego, że od kilku lat dynamicznie rozwija się rynek nowoczesnych urządzeń grzewczych spalających węgiel. Ale wysoka sprawność pieca węglowego zależy też od jakości i rodzaju węgla, jakim palimy. Poznaj rodzaje węgla i zobacz, jak wybierać węgiel lub ekogroszek.

Brak stabilności na rynku paliw energetycznych, wysokie ceny gazu ziemnego i oleju opałowego oraz energii elektrycznej sprawiają, że węgiel kamienny wciąż jest podstawowym źródłem ciepła w naszych domach.

Węgiel kamienny: sposób na tanie ogrzewanie

Koszty ogrzewania budynku węglem kamiennym zależą przede wszystkim od rodzaju i sprawności instalacji grzewczej oraz od jakości paliwa. Nowoczesne automatyczne piece węglowe mogą osiągać sprawność spalania 80-90%, co sprawia, że przy relatywnie niskich cenach węgla kamiennego w stosunku innych paliw koszt ogrzewania tym rodzajem opału jest najniższy. Wybierając ogrzewanie węglowe, należy jednak pamiętać, że osiągnięcie wysokiej sprawności wytwarzania ciepła jest możliwe tylko wtedy, gdy stosuje się odpowiedni rodzaj węgla o dobrej jakości.

Wartość energetyczna węgla, nazywana jego wartością opałową, jest bowiem różna. Zależy chociażby od kopalni, w której jest wydobywany, czy sortymentu (im mniejsze ziarna, tym mniejsza wartość opałowa). Stosując węgiel sprawdzony pod względem jakościowym mamy niższe roczne koszty ogrzewania budynku, a dodatkowo ograniczamy emisję substancji szkodliwych do atmosfery. Ponieważ obecnie produkuje się wiele różnych typów pieców węglowych, paliwo do nich zawsze powinno być dobierane zgodnie ze wskazaniami producenta zawartymi w dokumentacji technicznej urządzenia. Znajdują się w niej informacje dotyczące rodzaju węgla i parametrów jakościowych paliwa zalecanego do konkretnego modelu kotła. Kupując węgiel, nie można się zdać wyłącznie na to, że ma nazwę ekogroszek, ale koniecznie trzeba sprawdzić jego parametry.

Oprócz rodzaju węgla zalecanego przez producenta, dla którego zostały określone parametry kotła (na przykład jego moc i sprawność), zwykle dopuszczalne jest spalanie w kotle innych paliw, między innymi drewna. Jednak kocioł opalany paliwem innym niż podstawowe najprawdopodobniej nie będzie pracował optymalnie, czyli jego moc i sprawność będą mniejsze od znamionowych.

Przeczytaj również: Koszt ogrzewania domu - porównanie cen gazu, paliw stałych i prądu

Rodzaje węgla

Węgiel kamienny dzieli się na typy, sortymenty, klasy i gatunki.

 1. Typ. O typie węgla energetycznego decydują między innymi: zawartość części lotnych, zdolność spiekania i ciepło spalania. Do kotłów w domach jednorodzinnych stosuje się węgiel typu od 31 do 33.
 2. Klasa. Zależy od wartości opałowej węgla i zawartości popiołu. Oznacza się ją dwoma cyframi, na przykład 25/7, gdzie 25 określa najniższą wartość opałową wyrażoną w MJ/kg, 7 – najwyższą zawartość popiołu w procentach. Im wyższa wartość opałowa paliwa, tym więcej ciepła uzyskamy. 
 3. Gatunek. Węgiel podzielono również na cztery gatunki, biorąc pod uwagę jego klasę i sortyment. Im niższa klasa i mniejsze uziarnienie, tym gorszy gatunek węgla.
 4. Sortyment. Zależnie od wielkości ziarna rozróżnia się następujące sortymenty węgla:
 • grube (kęsy, węgiel kostka, orzech) – wielkość ziaren powyżej 25 mm,
 • średnie (węgiel groszek) – wielkość ziaren 8-31,5 mm,
 • drobne – wielkość ziaren do 50 mm
 • miałowe - wielkość ziaren do 31,5 mm,
 • mułowe – wielkość ziaren do 1 mm.

Najpopularniejsze sortymenty węgla kamiennego przeznaczone do spalania w kotłach małej mocy to orzech, groszek i miał. Od kilku lat jest modny tak zwany ekogroszek – węgiel kamienny o wielkości ziaren od 5 do 25 mm, niskiej zawartości siarki (do 1%) i popiołu (do 10%), sprzedawany w workach foliowych pod różnymi nazwami handlowymi. Niska zawartość siarki sprawia, że spaliny powstające podczas spalania eko-groszku zawierają mniej dwutlenku siarki. Oprócz korzyści dla środowiska wynika z tego także wydłużenie żywotności elementów kotła i komina, które korodują pod wpływem kwasów siarkowego i siarkawego powstających w wyniku reakcji siarki z parą wodną. Niska zawartość popiołu i wilgoci (dzięki przechowywaniu w foliowych workach) oznacza natomiast większą wydajność paliwa.

Przeczytaj również:

Wybór kotła a rodzaj węgla

W zależności od sortymentu węgla kamiennego, jakim należy palić w kotle, możemy mówić o kotłach:

 • tradycyjnych na węgiel kamienny – przeznaczonych głównie do palenia w nich węglem z grupy sortymentów grubych. W nich jest spalany głównie orzech czyli węgiel o wielkości ziaren 25-80 mm;
 • miałowych – do spalania miału węglowego. Jest on tańszy od innych sortymentów węgla, ale o małej kaloryczności. Z jego spalania powstaje duża ilość popiołu i bardzo dużo zanieczyszczeń lotnych trafiających do atmosfery;
 • wyposażonych w podajnik paliwa, tak zwanych retortowych – przeznaczonych do spalania węgla sortymentu groszek. Jako paliwo zastępcze do kotłów węglowych można stosować węgiel brunatny sprzedawany w postaci brykietów. Ma niską wartość opalową, więc daje niewiele ciepła.

Aby mieć pewność, że paliwo będzie miało odpowiednią jakość, najbezpieczniej kupować je w autoryzowanej sieci sprzedaży. Tylko paliwo dobrej jakości i dobrane do rodzaju kotła gwarantuje jego efektywną i ekologiczną pracę.

Przeczytaj również: 

ZOBACZ TEŻ: Palenie węglem - jak zaoszczędzić do 30% kosztów grzania

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Rozwiąż QUIZ i sprawdź, co wiesz o kotłach grzewczych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
karol kosecki
|

bardzo dobrej jakości węgiel, wysokokaloryczny, bez żadnych śmieci zamawiam w składzie. Dowożą na terenie całego kraju, polecam. Ja juz zapasy mam

Anna Tytko
|

pewnie, że wiele rzeczy wpływa na spalanie ale tez prawdą jest to, że jak masz dobry wegiel, wysokokaloryczny, może i droższy ale lepszy lepiej się pali.

Kamila Czernik
|

Na spalanie wpływa tyle
rzeczy, ze można by o tym encyklopedię napisać. Jak dla mnie to jak się ogrzewa
węglem poporstu to nie ma co się aż tak zagłębiać w temat, tylko znaleźć
dobrego dostawce jak np. ****** i palić dobrym towarem. Koniec kropka .

Kamil Zabar
|

A ja właśnie zacząłem palić węglem i zainwestowałem
w całą nową instalacje i kocioł i wiem, że dzięki temu szkodliwość mojego
ogrzewania jest znikoma. Dobry piec w którym palę dobrym towarem i
wszystko gra jak należy!

Franek
|

Z kostką należy uważać – chodzi o to, że za duże kawałki mogą mieć problem ze spaleniem się do końca i przez to negatywnie wpływać na działanie całej instalacji Ja wole nie korzystać z kostki, a zamiast tego palę na zmianę różnymi ekogroszkami

Aga
|

Dlaczego nie moge w zwyklym piecu palic kostka , sprzedawca stwierdzil ze kostka jest do rozlupywania, ale im wiekszy kawalek tym dluzej trzyma , sama na noc wybieram z gromady orzechu najwieksze kawalki na noc. Powiedzcie prosze o co chodzi z ta kostka.

Tomek Wołoński
|

No pewnie, że jakość ma znaczenie i wpływ na sprawność spalania. Już sprawdziłem kilku dostawców ekogroszku… i na tym też można oszukać i nie ma sensu wybierać najtańszego produktu! Teraz kupuję z kuppanwyngiel, mogę polecić, bo bardzo dobrze się sprawdza.

Parotia
|

Pls nie palcie węglem. Małopolska płacze.

Adam
|

Serdecznie Witam! Interesują mnie te informacje. Ja mieszkam w środku Polski i tutaj jest kompletny zawrót głowy z tym węglem. Jaki kupować, za ile, z jakiej kopalni jaki pali się najlepiej i daje największe ciepło itd? Jeśli mogę prosić o kilka informacji to będę wdzięczny. Ja węglem nie handluje tylko dla własnych potrzeb. Pozdrawiam!

Dam124521
|

sam-bud-rol ma dobre ekogroszki nadające się do wszystkich kotłów z podajnikiem. Ekogroszek się nie spieka, ma odpowiednią granulacje ziarna, ładnie się pali.