Od stycznia segregujemy też tekstylia. Gdzie je wrzucać? Brakuje pojemników i nowych worków na tego rodzaju odpady

2025-02-06 13:16

Od 1 stycznia 2025 r. za wrzucenie podartego sweterka, koszulki czy dziurawego prześcieradła do pojemnika na zmieszane odpady może grozić kara. Tekstylia są kolejną frakcją śmieci domowych, ale nie ma ich gdzie wyrzucić. Nie ma worków, a tym bardziej pojemników. Zostaliśmy zobowiązani do przestrzegania przepisów, ale nikt nam nie chce tego ułatwić. Gminy umywają ręce i odsyłają do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

odpady
Autor: um ostrów

Spis treści

  1. Segregacja odpadów 2025 - tekstylia
  2. Segregacja - gdzie wrzucać ubrania? Dodatkowy pojemnik – na razie zapomnij!
  3. Jaki kolor worków na tekstylia?
  4. Ty masz obowiązek – gmina powinna pomóc
  5. Kontenery charytatywne zostają – ale muszą być w systemie
  6. Tekstylia – dlaczego są kolejną frakcją odpadów?
Murator Remontuje #2: Przygotowanie łazienki do totalnego remontu
Materiał sponsorowany

Segregacja odpadów 2025 - tekstylia

Do tej frakcji odpadów zaliczana jest szeroka grupa artykułów wykonana z włókien naturalnych i sztucznych, a także skóry i materiałów skóropodobnych. Należą do nich: odzież, obuwie, pościel, zasłony, ręczniki, obrusy, koce, firany, bieliznę, skarpetki, rękawiczki, futra, kożuchy, czapki, szaliki, portfele, torebki, paski, galanterię skórzaną, plecaki, pluszowe zabawki a także dywany.

Segregacja - gdzie wrzucać ubrania? Dodatkowy pojemnik – na razie zapomnij!

Na podstawie dyrektywy UE od 2025 r. w wiatach śmietnikowych mają pojawić się nowe pojemniki. Oprócz dobrze już znanych koszy na plastik i metal, szkło, papier, odpady bio i śmieci zmieszane powinny być pojemniki na tekstylia. Dlaczego ich jeszcze nie ma?

Jaki kolor worków na tekstylia?

Przede wszystkim nie został jeszcze ustalony kolor, jaki powinien obowiązywać dla tego typu odpadów. Być może nie zostanie, bo ten problem został przerzucony na gminy. To one powinny wybrać barwę pod warunkiem, że będzie inna od tych, które już są stosowane do oznaczania frakcji.

Ty masz obowiązek – gmina powinna pomóc

Większość gmin w Polsce nowy obowiązek segregacji przerzuciła na barki mieszkańców. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – wykonały plan minimum. Prawodawca bowiem w ustawie zobowiązał samorządy tylko do zapewnienia mieszkańcom punktów odbioru. Stały się nimi PSZOKi, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Możliwość dostarczenia zużytych tekstyliów i odzieży do punktów segregujących odpady jest wymieniona jako minimum i to minimum jest spełnione. Nic ponadto. Dowód znajduje się choćby na stronie gov.pl #SegregujeMYtekstylia, gdzie w pierwszym podpunkcie możemy przeczytać „Od stycznia 2025 gminy powinny zapewniać przyjmowanie odpadów tekstyliów, a rozwiązaniem minimum jest odbiór w PSZOKach, a więc Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.”

Gmina może ułatwić zbiórkę poprzez ustawienie w wyznaczonych przez siebie punktach kontenerów na ten cel. Muszą one być oczywiście odpowiednio oznakowane, a informacja o ich umiejscowieniu podana do publicznej wiadomości. Dodatkowo także gmina może zapewnić zbiórkę mobilną – w wyznaczonym miejscu i czasie będzie można oddać zużytą odzież do podstawionego samochodu.

Samorządy innych miast i gmin mogą wziąć przykład z Zielonej Góry, której władze już zadeklarowały ustawienie specjalnych pojemników na tekstylia. Od 13 stycznia mają one pojawić się w 22 miejscach, tam gdzie do tej pory znajdowały się kontenery na odpady elektryczne.

Kontenery charytatywne zostają – ale muszą być w systemie

Spotykane w wielu miejscach, szczególnie w miastach, kontenery na zużytą odzież ustawiane były często nielegalnie. Tych, które miały pozwolenie od samorządów było niewiele. Do tych legalnych zaliczane były np. kontenery PCK. Taki kontener był regularnie opróżniany i panował przy nim porządek. Te nieoficjalne były często przepełnione, a wokół panował nieład. Teraz po wprowadzeniu nowej ustawy zbiórkę tekstyliów mogą prowadzić jedynie samorządy i wybrane organizacje charytatywne. Ma powstać system, który ma dążyć do zapewnienia pełnej kontroli nad gospodarką odpadami tekstylnymi. Za zbiórkę poza systemem będą groziły kary.

W Krakowie już od dłuższego czasu MPO wspólnie z PCK prowadzi zbiórkę odzieży nadającej się do użycia. Nie ma jednak kontenerów, ale można zgłosić potrzebę poprzez infolinię lub formularz internetowy. Podobna oferta w Krakowie dotyczy elektrośmieci.

Tekstylia – dlaczego są kolejną frakcją odpadów?

Ma to związek ze wzrastającą w Europie ilością wyrzucanych odpadów z różnych materiałów tekstylnych. Na zachodzie statystycznie na jednego mieszkańca przypada ponad 11 kg tego typu śmieci rocznie. Co ciekawe Polska należy do największych importerów używanej odzieży w Europie. To jak się okazuje jest bardzo dochodowy biznes. Miasta nie są jeszcze gotowe na odbiór i przeróbkę niepotrzebnych tekstyliów, ale sukces finansowy kilku polskich potentatów w tej branży pokazuje, że jest to opłacalne.

Murowane starcie
Ścieki - szambo czy oczyszczalnik. MUROWANE STARCIE

Zobacz także: Konstancin-Jeziorna. Najpiękniejsze wille - zdjęcia. Powstały w XX wieku, część jest dziś ruiną

Murator Google News
Autor: