Czyste powietrze jednak z kominkami i piecami? NFOŚiGW ogłosiło jednoznaczny komunikat
Nowe przepisy programu Czyste powietrz” w przygotowanej do konsultacji wersji uniemożliwiały beneficjentom korzystanie z kominków i pieców, nawet jeśli są tylko wykorzystywane w celach tzw. rekreacyjnych, okazjonalnie. Stowarzyszenie producentów tych urządzeń wyraziło stanowczy protest poparty ustaleniami w UE. Jest odpowiedź NFOŚiGW.
![Kominki i piece](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-4LNd-bGVz-mi63_kominki-i-piece-664x442.jpg)
Spis treści
- „Czyste powietrze” bez kominków i pieców?
- Program „Czyste powietrze” - NFOŚIGW daje nadzieję
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece - protest i kampania społeczna
- Nowoczesne wkłady kominkowe są ekologiczne
- Program „Czyste powietrze” - propozycja uzupełnienia
Nowa wersja programu „Czyste powietrze” do 27 grudnia 2024 r. podlegała konsultacjom społecznym, które miały też pozwolić odnieść się do niej branżowym stowarzyszeniom i instytucjom. Swoje zastrzeżenia zgłosiło m.in. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece.
Najważniejsza z planowanych zmian dotyczyła zakazu posiadania kominków i pieców używanych okazjonalnie przez beneficjentów programu „Czyste powietrze”. Żeby właściciel mógł starać się o dofinansowanie, urządzenie miało zostać zdemontowane albo odcięte trwale od przewodu kominowego.
„Czyste powietrze” bez kominków i pieców?
Projekt programu przewiduje, iż w rozdziale 9.3.1 „Ogólne warunki przyznania i wypłaty dofinansowania”, w pkt. 15 znalazły się zapisy o tym, że:
- nie będzie zainstalowane i nie będzie użytkowane źródło ciepła inne niż wskazane jako koszt kwalifikowany w załączniku 2 do Programu obowiązującym w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, w przypadku gdy przedsięwzięcie obejmowało wymianę źródła ciepła,
- nie będzie zainstalowany i nie będzie użytkowany w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe, dotyczy to również kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne.
Dodatkowo w rozdziale 9.3.2. „Warunki odnoszące się do źródeł ciepła” jest zapis: „Dopuszcza się pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym pieców kaflowych lub kominków, jednak muszą być one trwale odłączone od przewodu kominowego, co oznacza trwałe wyłączenie z użytku i musi być to potwierdzone odpowiednim protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego”.
Program „Czyste powietrze” - NFOŚIGW daje nadzieję
Kominki i piece nie staną się tylko atrapami do montażu elektrycznej imitacji paleniska. Wszyscy, którzy posiadają nowoczesne urządzenie grzewcze nie muszą ich odłączać. NFOŚiGW przychyliło się do słusznych protestów i wydało 3 lutego 2025 r komunikat.
"Zgodnie z przygotowywanym obecnie projektem nowego programu "(...) możliwe jest pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewcza pomieszczeń na paliwa stałe (wykorzystywanego na cele rekreacyjne), spełniającego wymagania ekoprojektu.”
To bardzo słuszne rozwiązanie, gdyż taki miejscowy ogrzewacz może okazać się pomocny w razie przerwy dostawy energii elektrycznej, zapewniając ciepło chociaż w jednym pomieszczeniu na czas awarii. Takie alternatywne i używane okresowo źródło ciepła, które spełnia wszystkie wymogi, normy i unijne dyrektywy będzie uwzględnione w nowej wersji programu.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece - protest i kampania społeczna
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece uruchomiło kampanię „Drewno – pozytywna energia”, która ma upowszechniać sprawdzone i rzetelne informacje na temat wykorzystania drewna i pelletu do ogrzewania w gospodarstwach domowych. Niestety, niesłusznie zrównano kominki w ich powszechnym pojęciu z kopciuchami, co oczywiście nie jest prawdą. Utrwalają takie poglądy wprowadzone w wielu miastach i województwach ustawy antysmogowe, w których zakaz montażu i palenia paliwami stałymi dotyczy także drewna.
W wielu krajach Europy, w których standardy ekologiczne są wyznaczane na wysokim poziomie od wielu lat, jak Austria, Niemcy czy Francja montaż nowoczesnych pieców i kominków spalających drewno nie jest zakazany i traktowany na równi z innymi źródłami ciepła zasilanymi biomasą. Nowy przepis „Czystego powietrza” nie ma wpływu na zakaz ich montażu, ale uniemożliwia skorzystanie z programu i odcina od niego mnóstwo jego potencjalnych beneficjentów. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że Polska należy do krajów o największym zapotrzebowaniu na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w UE.
Nowoczesne wkłady kominkowe są ekologiczne
Nowoczesne zamknięte komory spalania w piecach różnego typu oraz kominkach spełniają wymogi ekoprojektu. Informuje o tym ekspert kampanii „Drewno – Pozytywna Energia” Wojciech Perek.
„Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń spełniające wymogi emisyjne ekoprojektu, zasilane drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, są niskoemisyjnymi, odnawialnymi źródłami energii. Możliwość wspierania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń przez programy dotacyjne przewiduje Art 2, ust. 1c Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. 2021 poz. 554), w myśl którego miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, o których mówi Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe, to urządzenia spełniające standardy niskoemisyjne”.
![Murator Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-BHAv-ATSU-6G2m_murator-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Program „Czyste powietrze” - propozycja uzupełnienia
Wojciech Perek, ekspert kampanii Drewno Pozytywna Energia proponował uzupełnienie Załącznika nr 2 do Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” – Koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania, kosztu kwalifikowanego „miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na drewno lub pellet”.
Kwalifikowane do dofinansowania miejscowe ogrzewacze pomieszczeń muszą być wpisane na listę ZUM. Wymagania techniczne niezbędne do wpisu danego urządzenia na listę ZUM określa Regulamin listy ZUM publikowany na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/. Źródła ciepła muszą też spełniać wymogi aktów prawa miejscowego, w tym uchwał antysmogowych, o ile takie zostały ustanowione na terenie położenia budynku/lokalu mieszkalnego objętego dofinansowaniem.
NFOŚiGW oprócz komunikatu na stronie poinformowało, że ostateczna wersja programu "Czyste powietrze" ze zmianami zostanie udostępniona już wkrótce, kiedy zakończą się wszystkie prace nad tym projektem.
źródło: gov.pl, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece
Nowoczesne i ekologiczne kominki. Zobacz nowości na targach BUDMA 2024
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Kominki do stylowych wnętrz