Mój Prąd 6.0 - jeszcze można składać wnioski. Nie przegapcie terminu
Program Mój Prąd ma już szóstą edycję. Budżet programu wynosi 1,25 mld złotych. Szósty nabór wniosków w programie Mój Prąd został wydłużony do 6 marca 2025 lub do wyczerpania środków. Można dostać dofinansowanie do fotowoltaiki i magazynów energii. Są jednak warunki.
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Marek Chmura, Bartłomiej Hornik/HORNIK CHMURA ARCHITEKTURA
Odkąd zasady przyłączania mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci zmieniły się na mniej korzystne, zainteresowanie panelami PV nieco osłabło
Spis treści
- Mój Prąd 6.0 - kolejna edycja wsparcia dla właścicieli domów inwestujących w instalacje OZE
- Magazyny energii już obowiązkowe w programie Mój Prąd, ale...
- Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 6.0 i na jakich warunkach?
Mój Prąd 6.0 - kolejna edycja wsparcia dla właścicieli domów inwestujących w instalacje OZE
Program Mój Prąd ma sprawić że w Polsce istotnie zwiększy się produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dzięki dotacjom z programu Mój Prąd Polacy będą mogli kupić magazyny energii i magazynować wyprodukowaną energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznych i zwiększać wykorzystania OZE w budynkach jednorodzinnych.
Czytaj też: Fotowoltaika z turbiną wiatrową. Czy to się opłaca? Jest na to spora dotacja
Magazyny energii już obowiązkowe w programie Mój Prąd, ale...
Aby uzyskać dofinansowanie do instalacji PV zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej od 1 sierpnia 2024 r. konieczna jest inwestycja w magazyn energii elektrycznej lub/i magazyn ciepła.
Moc takiej instalacji fotowoltaicznej może wynieść od 2 kW do 20 kW. Dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej do 31 lipca 2024 r obowiązuje przedział mocy jak w naborach poprzednich: od 2 kW do 10 kW.
- Wszystkie wydatki związane z zakupem i montażem mikroinstalacji PV oraz urządzeń dodatkowych, jak również przyłączenie mikroinstalacji PV do sieci i uruchomienie urządzeń dodatkowych muszą nastąpić w okresie od 01.01.2021 r. do dnia złożenia wniosku);
- Mikroinstalacja PV zgłoszona do przyłączenia do sieci przed 01.08.2024 r. może zostać zgłoszona do dofinansowania bez urządzenia dodatkowego. Przedział mocy dla tych mikroinstalacji to od 2 kW do 10 kW;
- Mikroinstalacja PV zgłoszona do przyłączenia do sieci od 01.08.2024 r. może zostać zgłoszona do dofinansowania tylko pod warunkiem zgłoszenia urządzenia dodatkowego (magazynu energii i/ lub magazynu ciepła). Przedział mocy dla tych mikroinstalacji to od 2 kW do 20 kW.
Polecamy też: Czyste powietrze 2025 - od kiedy program? Jakie zmiany w udzielaniu dotacji?
Kto może skorzystać z programu Mój Prąd 6.0 i na jakich warunkach?
W skrócie, o wsparcie mogą się starać prosumenci, którzy ponieśli wydatki na swoje instalacje fotowoltaiczne po 1 stycznia 2021 r. Warunkiem dofinansowania jest rozliczanie się w systemie net-billing.
Obowiązkowe jest złożenie zaświadczenia z OSD - dokumentu wystawianego przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej, potwierdzającego przyłączenie mikroinstalacji do sieci. Brak tego zaświadczenia skutkuje odrzuceniem wniosku bez oceny pozostałych, złożonych dokumentów.
Oto grupy, które mogą skorzystać z finansowego wsparcia w ramach programu Mój Prąd 6.0:
- właściciele domów rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie net-billing, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej;
- rozliczający się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów tzw. net-metering, którzy nie skorzystali dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system wartościowego rozliczania z wyprodukowanej energii elektrycznej - tzw. net-billing;
- rozliczający się w systemie net-billing lub zmienili sposób rozliczania się na net-billing, którzy otrzymali dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej ze środków publicznych, m.in. z programu Mój Prąd, programu Czyste Powietrze, programów organizowanych przez gminy, pod warunkiem, że:
- mikroinstalacja fotowoltaiczna została przyłączona i opłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, czyli od 01.01.2021;
- do dofinansowania zostanie zgłoszone dodatkowe urządzenie – magazyn energii i/ lub magazyn ciepła (szczegóły w Załączniku nr 6 do Programu, tabela nr 2).
![Murator Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-BHAv-ATSU-6G2m_murator-google-news-664x442-nocrop.jpg)