| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Drewno, kamień czy korek? Jakie wykończenie wnętrz zapewni ci przytulny dom

Drewno, kamień czy korek? Jakie wykończenie wnętrz zapewni ci przytulny dom

Wszyscy doskonale wiedzą, że to od wykończenia wnętrz zależy ostateczny klimat domu czy mieszkania. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie materiały wykończeniowe zastosować, aby mieć naprawdę przytulny dom. Dowiedz się, jakie materiały wybrać do wykończenia wnętrz swojego domu.

Niektóre materiały stosowane we wnętrzach jak żadne inne oddziałują na zmysł wzroku i dotyku, przekonując, że przestrzeń, w której zagościły, emanuje ciepłem domowego ogniska. Największe sukcesy na tym polu mają używane w procesie wykończenia wnętrz materiały naturalne. Umiejętnie zastosowane drewno, korek, cegła i niektóre kamienie nawet przestronne, nowoczesne wnętrza potrafią zmienić w przytulne.

Barwne drewno, czyli drewniana podłoga i ściany

Doskonale prezentuje się nie tylko na podłodze, ale także na ścianie czy suficie. Chcąc „ocieplić” nim pomieszczenie, nie należy wykańczać zbyt wielu powierzchni we wnętrzu, by nie stało się ono przytłaczające. Do dyspozycji mamy kilkadziesiąt gatunków drewna krajowego i egzotycznego, które różnią się barwą, rysunkiem słojów i cechami użytkowymi. Najwięcej ciepła do wnętrza wniosą gatunki o najcieplejszych, niekiedy wręcz ognistych barwach – na przykład czerwony mahoń, pomarańczowo-czerwona jatoba, żółtobrązowe iroko, pomarańczowe doussie z warkoczami słojów przypominającymi płomienie.

Chłodniejszym barwom krajowych gatunków można dodać nieco ciepła, wykańczając je olejem albo lakierem rozpuszczalnikowym, które nadadzą im złocistą barwę, a przez to nasza podłoga drewniana będzie prezentować się iście zjawiskowo. Na podłodze możemy ułożyć lite drewno albo panele, na ścianach i sufitach doskonale sprawdzą się zarówno boazeryjne deski, jak i płyty pokryte fornirem. Jego zaletą jest wyraźny rysunek słojów oraz duża plastyczność pozwalająca wykańczać zaokrąglone powierzchnie. Następny atut to możliwość pokrywania dużych płaszczyzn bez widocznych połączeń. Dzięki drewnu przytulne mogą stać się nie tylko pokój dzienny, sypialnia czy hol, ale także łazienka i kuchnia.

Autor: Mariusz Bykowski

Niektóre ściany salonu wykończono cegłą o nierównych brzegach (tu i ówdzie obłupanych). W towarzystwie szarego koloru z domieszką błękitu pozornie zwyczajna i nieco toporna cegła – w naturalnych, przytłumionych barwach – nabiera cech szlachetnego materiału (projekt: Magda i Marcin Pilchowie)

Autor: Marcin Czechowicz

Oszczędną i chłodną przestrzeń pokoju kąpielowego ogrzewa połączenie trzech ciepłych materiałów – na podłodze drewno egzotyczne, w kabinie trawertynowa posadzka i siedzisko oraz mieniąca się gorącymi barwami ściana wykończona onyksem (projekt: Joanna Lengiewicz, Robert Charkiewicz)

Tapety, posadzki, czyli wszechstronny korek

Sprawia wrażenie ciepłego i taki jest w rzeczywistości – ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Wykończone nim powierzchnie ścian czy podłogi chronią przed ucieczką ciepła z pomieszczenia. Inną zaletą okładziny z korka jest jej antystatyczność – nie gromadzi się na niej kurz. To wszechstronny materiał wykończeniowy – można go układać we wszystkich pomieszczeniach. Jest odporny nawet na wodę i ogień, dlatego doskonale sprawdzi się zarówno w łazience, jak i w kuchni przy płycie kuchennej. Uwaga! Kuchennym i łazienkowym warunkom sprostają korkowe płytki. Tapetami z korka naklejonego na papier można wykańczać pomieszczenia, w których panują łagodniejsze warunki – hole i pokoje.

Nieoczywista ściana z cegieł

To materiał pełen sprzeczności – może nadać wnętrzu surowy charakter i jednocześnie sprawić, że stanie się ono bardziej przytulne. To między innymi zasługa jej gorących, mieniących się różnymi odcieniami barw, ale nie tylko… Przytulna jest zarówno naturalna, tradycyjna cegła, jak i ta występująca w nowocześniejszych barwach – czarna, a nawet biała. Zapewne dlatego, że sama faktura ściany z cegieł natychmiast kojarzy się z domowym ciepłem. Można nią wykończyć kominek, ściany we wszystkich pomieszczeniach, wznieść nieotynkowaną ścianę działową albo wykorzystać do budowy konstrukcji szafek kuchennych, biurka, regału na książki.

Ciepły kamień we wnętrzu

Powszechnie jest uznawany za „zimny” materiał wykończeniowy. Zapewne opinię tę zawdzięcza, często stosowanym, szarym i białym odmianom granitu oraz marmuru. Jednak to uogólnienie jest nieprawdziwe. Kamienie mienią się bogactwem kolorów i faktur. Nawet te uważane za najchłodniejsze, występują w ciepłych kolorach: granit – czerwonym i żółtym, a marmur – czerwonobrązowym. Wiele z nich występuje w ciepłej gamie kolorystycznej, na przykład wapienie są beżowe i brązowe, trawertyny – beżowe, żółte, czerwone i ciemnobrązowe, łupki – rudo-szaro-czarne, onyksy – miodowo-beżowo-pomarańczowe. Jednak nie sama feeria tak ciepłych barw potrafi z kamienia uczynić ciepły (choć chłodny w dotyku) materiał wykończeniowy. Dużą rolę odgrywa także jego struktura i faktura.

Przejrzystość niektórych minerałów można wykorzystać jako atut – wystarczy umieścić za nimi światło. Podświetlenie ściany z onyksu wydobywa bogactwo jego ciepłych barw i nasuwa skojarzenie z ogniem. Także kamienie o zróżnicowanej, niegładkiej fakturze sprawiają, że pomieszczenia stają się przytulne – prym wiodą tutaj łupek i piaskowiec. Płyty pierwszego najczęściej mają nierówną – falistą powierzchnię, drugi jest porowaty i chropawy. Kamień to materiał, który z reguły dominuje we wnętrzu. Wystarczy wykończyć nim fragment ściany lub posadzkę, by odmienić charakter pomieszczenia. Jeżeli nie zamierzamy zmienić domu w kamienny pałac, bez wątpienia lepszy będzie umiar niż przesyt. Podobnie jak inne naturalne materiały, kamień może pojawiać się we wszystkich wnętrzach. Oczywiście najbardziej nasiąkliwe i porowate – wapienie i piaskowce – nie są zalecane do pomieszczeń, w których można je zaplamić – kuchni i łazienek.

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji płytek podłogowych i na ścianę

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne....

zobacz więcej
zamknij