Wybieramy płytki i panele korkowe. Modny korek ścienny

2019-07-15 11:46

Coraz częściej ozdobą wnętrz są dekoracyjne okładziny korkowe. Z reguły mają one formę niewielkich powtarzalnych elementów klejonych do ścian. Producenci płytom i panelom korkowym nadają zaskakujące formy i odcienie, dzięki którym mogą się one stać nawet najciekawszym elementem wystroju.

Korek na ścianę. Wybieramy płytki i panele korkowe
Autor: Muratto W przestronnych nowoczesnych wnętrzach korkowe okładziny ścienne minimalizują pogłos i niesienie się dźwięku. Mogą również ożywić oszczędną w wyrazie aranżację

Płytki korkowe są na ogół prostokątami o wymiarach 30 x 60 bądź 30 x 90 cm. Oferta paneli ściennych z korka jest bardziej zróżnicowana. Poszczególne elementy miewają formę nie tylko prostokątów, lecz także kropli, heksagonów lub rombów. Można nimi wykończyć całą ścianę albo zastosować je tylko na fragmencie, dzięki czemu będą przypominać nowoczesny obraz.
 Są też panele o ażurowej powierzchni. Wycięty w niej wzór nadaje okładzinie korkowej zróżnicowany, efektowny wygląd.


Za co kochamy
 okładziny z korka

Panele i płytki korkowe są lekkie. To ważne, bo zastosowanie tych okładzin z korka nie obciąża konstrukcji ściany, gdyż ich waga jest znikoma.
 Korek jest również materiałem ciepłym (jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,037-0,040 W/(m·K)). Warto to wykorzystać. Bardzo często łóżko styka się przynajmniej z jednym bokiem z zimnym murem. Wykończenie ściany płytkami lub panelami korkowymi jest wówczas dobrym rozwiązaniem. Sprawdzą się one także wtedy, gdy rezygnujemy z zagłówka łóżka albo po prostu chcemy, aby domownicy (często dzieci) mieli możliwość opierania się o ścianę, od której nie ciągnie chłodem. 
Okładziny z korka mają również bardzo dobre właściwości akustyczne. 
Dzięki swojej specyficznej strukturze pochłaniają fale dźwiękowe. Bardzo dobrze nadają się na przykład do wykończenia modnych, minimalistycznie urządzonych wnętrz bądź ścian klatki schodowej, ponieważ pozwalają ograniczyć pogłos i niesienie się dźwięku.

Przeczytaj też:

Korek ścienny może zostać użyty do wyciszenia pokoju audiofila lub osoby grającej na instrumencie. 
Powierzchnie wykończone korkiem cechują się także antyelektrostatycznością, co oznacza, że nie przyciągają i nie pochłaniają kurzu. Dzięki temu łatwo utrzymać je w czystości. Właściwości antyelektrostatyczne paneli i płytek korkowych powinni docenić alergicy oraz astmatycy, ponieważ zastosowanie tych materiałów pozwala na ograniczenie kontaktu z alergenami.
 Co równie ważne – korek jako materiał naturalny nie zawiera niebezpiecznych substancji oraz zachowuje neutralność smaku i zapachu.

Korek na ścianę. Wybieramy płytki i panele korkowe
Autor: Wicanders Wyrazista struktura korka powoduje, że połączenia między płytkami są mniej widoczne, i jest naturalną ozdobą wnętrza

Kolory płytek i paneli z korka

Okładziny korkowe odmieniają wygląd ścian i nadają wnętrzom wyjątkowy klimat. Przybierają przeróżne barwy. Może to być dobrze nam znany naturalny, ciepły odcień albo pasujące do nowoczesnych wnętrz warianty rozbielone (czasem wręcz białe). W stonowanych aranżacjach dobrze wyglądają brązy lub rudości.

Przeczytaj też:

Korek może mieć jednak również bardzo zaskakujące kolory – na przykład zieleni bądź różu. Część okładzin korkowych jest barwiona w masie, część powierzchniowo, często przy użyciu barwników ekologicznych.
 Korek dobrze znosi upływ czasu. Dotyczy to przede wszystkim okładziny w kolorze naturalnym, ale i w przypadku korków barwionych starzenie się to bardzo długi i powolny proces. Okładziny korkowe, zwłaszcza barwione, należy chronić przed ciągłą ekspozycją na mocne promieniowanie słoneczne. Kolekcjom barwionym w masie, które szczególnie polecamy na wezgłowia łóżka, niestraszne nawet mechaniczne wycieranie warstwy wierzchniej.


Korek na ścianę. Wybieramy płytki i panele korkowe
Autor: Studio Podłóg Ablux Toruń Panele ułożone na całej ścianie nie będą wyglądały monotonnie, jeżeli wybierzemy elementy o lekko rozrzeźbionej powierzchni i zróżnicowanej kolorystyce
Korek na ścianę. Wybieramy płytki i panele korkowe
Autor: Bee Design Okładziny z korka to materiał ciepły i łatwy w montażu. Czasem są dyskretnym tłem, ale coraz częściej zwracają na siebie uwagę jako nietypowy element wystroju

Nowoczesny i modny korek ścienny

Nowe technologie produkcyjne sprawiają, że korek może zyskać bardzo oryginalny wygląd i stać się główną ozdobą wnętrza. Niektóre okładziny z korka wyróżniają się satynowym, wręcz jedwabistym w dotyku wykończeniem warstwy wierzchniej. Jest ona wytwarzana poprzez kontakt z matrycą, kiedy korek jest natryskiwany pod wysokim ciśnieniem. 
Inne okładziny korkowe są wyjątkowe za sprawą niespotykanie głębokiego efektu trójwymiarowego. Na uzyskanie go pozwala grubość użytego materiału, która jest zmienna i może dochodzić nawet do 5 cm. Ściana wykończona takimi panelami z korka przypomina miękką pikowaną poduszkę i wygląda bardzo efektownie.


Przeczytaj też:

Nowością na rynku okładzin z korka są również panele, których odcień imituje wykończenie kamienne o lekkim połysku. Rdzeń elementów pozostaje korkowy, a oryginalne wybarwienie uzyskuje się dzięki farbie metalizującej. Efekt finalny jest bardzo interesujący, a szybkość montażu i lekkość konstrukcji – bezkonkurencyjna w porównaniu z zastosowaniem rzeczywistej okładziny kamiennej.
 Panele ścienne mogą przypominać także powierzchnie wykonane z metalu. To produkty na bazie korka wzbogacone o warstwę wierzchnią z forniru stalowego (cienka warstwa stali węglowej zatopiona we włóknie szklanym). Są ciepłe i przyjemne w dotyku, a przy okazji bardzo eleganckie. Odwzorowują wygląd miedzi, mosiądzu bądź innych metali. Panele o różnych wymiarach i odcieniach można ze sobą łączyć, tworząc niepowtarzalne kompozycje jak najlepiej dopasowane do charakteru wnętrza.

Przeczytaj też:

Nowoczesne okładziny z korka dają wiele możliwości wykończenia pomieszczeń. Można je układać na różnych podłożach, na całej powierzchni ściany lub tylko jej fragmencie. Wybór kształtów, wzorów i kolorów jest bardzo szeroki. Dodatkowo możemy samodzielnie zdecydować, jak będzie wyglądać nasza okładzina, zestawiając według własnego uznania pojedyncze elementy.

architekt wnętrz Dagmara Iwańska

Materiały na ściany domu – zobacz czy wiesz z czego i jak budować?

Pytanie 1 z 13
Czy beton komórkowy produkuje się z:
Pozostałe podkategorie