| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Jakie deski na podłogę będą najlepsze? Wybieramy deski z litego drewna

Jakie deski na podłogę będą najlepsze? Wybieramy deski z litego drewna

Podłogi drewniane, zwłaszcza deski podłogowe z litego drewna, są trwałe i ładne. Prezentują się atrakcyjnie w każdych wnętrzach. Czy deski dębowe wciąż są najpopularniejsze? Zobacz, jakie deski na podłogę wybrać i jak je kupować.

Wymiary desek podłogowych

Deski podłogowe wykonane z litego drewna mają 15-22 mm grubości, 7-18 cm szerokości i długość od 30 cm do 2,5 m. Standardowa dawniej grubość deski – 22 mm – powoli zaczyna odchodzić w przeszłość. Producenci drewna krajowego oferują coraz więcej desek cieńszych. Drewno egzotyczne ma niemal wyłącznie grubość 15 mm. Większość producentów i dystrybutorów oferuje deski o różnej długości, z których można ułożyć podłogę w tak zwaną okrętówkę (w jednej linii obok siebie klei się elementy o różnej długości). W katalogach podaje się długość „od-do”, na przykład 50-100, 120-180 cm, ale może to być nawet 30-160 cm.

Różne długości desek

W jednej partii towaru znajdą się deski o bardzo różnej długości, ponieważ dobiera się je do zamówienia. Zatem w transzy materiału na 100 m2 podłogi będzie pewna liczba paczek desek o najmniejszej i największej długości oraz desek średnich, także o różnej długości. Trzeba się upewnić, jaki udział procentowy będą mieć elementy określonej długości. Jeśli zależy ci na kupnie desek o zbliżonych wymiarach (różnica długości między najkrótszymi i najdłuższymi deskami wynosi na przykład tylko 50 cm), warto poszukać firmy mającej w ofercie takie produkty. Będą one jednak droższe od desek o bardziej zróżnicowanej długości. Na zamówienie można kupić deski o takich samych wymiarach, ale ich cena będzie jeszcze wyższa. Co ciekawe, takie deski oferują na przykład supermarkety budowlane, lecz wybór gatunków drewna jest ograniczony.

Drewniane deski krzywoliniowe

Można nawet kupić deski o nieregularnych brzegach – krzywoliniowe. Są one przygotowywane na wymiar pomieszczenia, w którym będą ułożone. Na podstawie nadesłanego planu producent przedstawia inwestorowi do akceptacji układ nieregularnie dociętych desek. Do klienta przyjeżdża pakiet ponumerowanych desek i plan pomieszczenia z zaznaczonym układem wszystkich elementów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Surowe deski z litego drewna

Można kupić surowe deski podłogowe. Po ułożeniu są one cyklinowane i wykańczane w dowolny sposób. To bezpieczne rozwiązanie, bo drobne niedoróbki towaru można zniwelować podczas wykańczania podłogi.

Podłoga z desek fabrycznie wykończonych

Na rynku jest coraz więcej desek o lakierowanej lub olejowanej powierzchni. Producenci zwykle nakładają siedem warstw lakieru utwardzanego promieniami UV lub trzy warstwy oleju bądź olejowosku. Deski mogą być dodatkowo poddane obróbce, na przykład barwione lub postarzane, mieć usuniętą twardziel lub wydłubane sęki i wstawione uzupełnienia. Deski o wykończonej nawierzchni dobrze jest kupić z fazowanymi krawędziami, ponieważ po ułożeniu podłogi nie pojawią się nierówne styki desek. Ścięte krawędzie dodatkowo rysują deseń na posadzce. Wykończone deski o prostych krawędziach powinny mieć identyczny wymiar i być ułożone na idealnie równym podkładzie. W przeciwnym wypadku na posadzce mogą się pojawić niewielkie nierówności, których nie można będzie zlikwidować. Jeśli taki występ znajdzie się w przejściu, szybko może się tu wytrzeć warstwa wykończeniowa, a nawet samo drewno.

WARTO WIEDZIEĆ

Wyprofilowania do łączenia

Deski podłogowe na dłuższych bokach mają wyżłobienia typu wpust i wypust. Można je kleić do podłoża lub układać na legarach. Jeżeli chciałbyś ułożyć jakiś wzór z desek, na przykład duże kwadraty, tak by w jednym deski były prostopadłe względem tych w sąsiednich kwadratach, należy kupić elementy o wyprofilowaniach na czterech bokach. Nieliczne deski lite o dużym wymiarze mają wyprofilowania typu click do układania podłogi pływającej.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...